TEST Xiaomi 11T Pro: Za one kojima je svaka minuta bitna

blank

Ovakvu brzinu punjenja baterije još nismo vidjeli – od 0 do 100 posto baterija se puni rekordno brzo, a da se iz mobitela ništa ne puši

Nema više oznake Mi u nazivu novog Xiaomijevog pametnog telefona 11T Pro – označavala je na prethodnim modelima skraćeni naziv za Xiaomi, za one koji nisu znali kako izgovoriti „Šiaomi“, a označavala je i „Mobile Internet“. Za one kojima oznaka nedostaje ona se nalazi na gornjem desnom dijelu kutije.

OK, lako za 108 megapiksela senzor kamere, lako za 120 Hz osvježavanje slike, lako za sve gigabajte radne i interne memorije, lako i za čipset, ali baterija i punjač glavna su stvar kod novog Xiaomi 11T Pro. Da, i baterija i punjač!

The punjač i baterija

blank

U pakiranju se dobije „the punjač“ koji nudi izlaznu snagu od čak 120 W. Uz danas uobičajene punjače snage 20 W, 25 W, 50 W pa i 66 W ovaj Xiaomijev je zaista ogroman i podsjeća nas na punjače od prije 20 i više godina kada su „trafoi“ bili zaista veliki i teški.

Uz izlazni napon od 20 V i 6 A dobit ćete 120 W. Po vrlo jednostavnoj formuli snage: P = U x I. Dakle, snaga je jednaka napon x jakost struje. To u laboratorijskim uvjetima znači punjenje od 2 do 100 posto za oko 17 minuta. Ipak, tu minutažu treba uzeti s oprezom jer ovisi koliki napon dobivate u svojoj kući odnosno na utičnici. Nije isto ako imate 240 volti ili 220 volti ili pak manje. U prosjeku se baterija puni za oko (fantastičnih) 19 minuta.

Nakon minutu i 40 sekundi baterija je na 10 posto (telefon je uključen), nakon 3:20 minute je na 20 posto, nakon 5:28 minuta je na 30 posto, a nakon nešto više od 7 minuta baterija je postigla kapacitet od čak 40 posto. Nevjerojatno!

blank

Ono što oduševljava je i izlazna jakost struje jer smo do sada kroz USB-C kabel imali maksimalnih 5 ampera struje. Xiaomi je to povećao na 6 ampera, a kabel je zaista debeo pod prstima i ne grije se.

Pri tome treba istaknuti da se unutar kućišta Xiaomija 11T Pro nalaze dvije baterije, a ne jedna. Iako Xiaomi kapacitet označava s 5000 mAh, ugrađene su dvije baterije po 2500 mAh. Na svaku od njih spaja se po 5 katoda koje pune bateriju daleko brže nego što je uobičajeno na današnjim pametnim telefonima. Dakle, nema lošeg efekta za bateriju, a istovremeno se baterija u pozadini aktivno hladi.

Nema pretjeranog zagrijavanja kućišta telefona koje je od stakla, uz aluminijski okvir na boku kućišta mase 204 grama, uz debljinu od 8,8 milimetara. Kućište je sklisko poput leda i zaista zahtijeva zaštitnu maskicu (podržava IP53 zaštitu od prašine i prskanja vodom). Odaberete li prozirnu (dobit ćete ju u pakiranju), tada će do izražaja doći siva Meteorite Gray boja, a još su dostupne plava Celestial Blue i bijela Moonlight White. Izbor boja je odličan.

Hardver

Memorija dolazi u tri verzije pa možete birati između više nego dovoljnih 8 GB RAM LPDDR5 i 128 GB UFS 3.1 interne, 8 GB RAM i 256 GB interne (optimalno za mnoge) te vrhunske izvedbe s 12 GB RAM i 256 GB. Ono što je u svemu najbitnije, uz čipset Snapdragon 888 5G je i 5 nm tehnologija, ali i AMOLED ekran koji podržava 120 Hz osvježavanje. Mi smo na test uzeli Xiaomi 11T Pro s 8 GB / 256 GB.

blank

Možete birati i 60 Hz osvježavanje koje će nešto uštedjeti bateriju odnosno omogućiti oko sat i pol dodatnog trajanja baterije. Uključite li tamni način dobit ćete još 90 minuta dodatnog trajanja baterije. U postavkama baterije može se nakupiti još nekoliko desetaka minuta dodatnog trajanja ukoliko se isključe neke dodatne opcije bez kojih se može. Ipak, naš je savjet da koristite 120 Hz jer ako ste kupili takav telefon onda to treba i koristiti.

Po svemu navedenom Xiaomi 11T Pro je vrhunski telefon s najboljim hardverom na tržištu (trenutno). OK, nema optičku stabilizaciju slike na kamerama – uz taj detalj ovo bi bio top telefon. Uz fullHD+ ekran se može aktivirati i MEMC (Motion Estimation and Motion Compensation) koji će u video zapisima dodati dodatne okvire odnosno frameove unutar kadrova tako da će sve izgledati još glađe. Transformirat će video filmove s 24 fps na 48 fps, 25 fps na 50 fps, 30 fps na 60 fps. Naravno, ovo povećava potrošnju baterije, ali zato imate 5000 mAh i brzo punjenje.

blank

6,57-inčni ekran svijetli itekako u svim uvjetima, a na suncu dolazi do izražaja 1000 nita (potrebno je dodatno aktivirati u opcijama); inače se koristi maksimalnih 800 nita jakosti osvjetljenja. S obzirom na sve navedeno u prethodnim rečenicama, jasno je kako se ekranu nema što za prigovoriti. Vrhunski je i točka. I prekriven je s Corning Gorilla Glass Victus staklom.

Kamere

108 megapiksela je vrh današnje ponude, znamo već neko vrijeme, a prvi je to u svijetu pametnih telefona napravio Xiaomi. Inicijalno se s kamerom snima 12 megapiksela, uz senzor veličine 1/1,52 inča, što znači da je fotografija oko 6 megabajta veličine (3000 x 4000 piksela).

Odabere li se Samsungov Isocell HM2 senzor od 108 megapiksela (9000 x 12.000 piksela) tada je fotografija velika oko 8 megabajta. Dobit ćete nešto veću kvalitetu jer se tada koristi 9-u-1 tehnologija. Uz otvor blende f/1.75 i snimanje na tavanu s malo svjetla će vam omogućiti da vidite detalje koje ne vidite sa svojim očima (snimanje bez bljeskalice).

Snimljeno s Xiaomi 11T Pro
Snimljeno s Xiaomi 11T Pro
Snimljeno s Xiaomi 11T Pro
Snimljeno s Xiaomi 11T Pro

Kao i kod svih današnjih telefona dostupna je dodatna širokokutna 8-megapikselna kamera (Sonyjev senzor IMX355, hvata kut do 120°) te telemakro od 5 megapiksela. Ali, ovaj telefon, uz koristan Pro način rada koji će dobro doći znalcima fotografije te hrpu dodatnih, ima Vlog način te filmske koji vas mame na isprobavanje. Okušate li se s ovim efektima spremni ste za snimanje svojeg prvog filma. Stoga, imate li priliku u trgovini isprobati Xiaomi 11T Pro, prvo pogledajte ekran a zatim i specijalne efekte kamere. Nećete požaliti.

Još malo o kameri: s obzirom da nema optičku stabilizaciju slike onda je kadrove potrebno snimati mirne ruke, a uz maksimalni 10x digitalni zum dobit ćete uglavnom zrnate rezultate. Radije nemojte zumirati prilikom snimanja nego kasnije zumirajte detalj. Nemojte zaboraviti bitne detalje u životu (prve djetetove korake, svoj novi automobil) snimiti u 8K video rezoluciji.

blank

blank

Da, nemate to gdje sada gledati, ali za nekoliko godina ćete biti izuzetno sretni što ste koristili zahtjevni (za memoriju) 8K. Minuta videa u HD 1280 x 720 piksela rezoluciji je 23 MB, dok je minuta videa u 8K (7680 x 4320 piksela) čak 800 MB, ali nemojte štedjeti. Danas je grozno gledati video filmove koje sam snimio prije 10 ili više godina.

Prednja kamera od 16 megapiksela radi dobre snimke, ali zumiramo li maksimalno svoje lice pri selfie snimanju primijetit će se „peglanje“ kože. Nekome se to i sviđa.

Što nam se još sviđa?

blank

Sviđa nam se zvuk. Uz dva zvučnika i Harman Kardon tehnologiju u pozadini jazz skladbe zvuče tako dobre da smo telefon koristili na stolu kao glazbeni player. Cool nam je i imitacija Apple iPhone notifikacijskog sučelja do kojeg se dolazi povlačenjem s vrha ekrana prema dolje. Nije isto, Xiaomi koristi okrugle ikone, a Apple pravokutne sa zaobljenjima.

Nema veze, jako dobro sve to izgleda, a još je bolje u praksi. MIUI 12.5, uz Android 11, prava je poslastica u svijetu Android telefona. Najprije krenite od postavki u kojima ćete izuzetno puno toga moći podesiti po svojim preferencijama i željama. Da, potrajat će, ali se isplati sve podesiti.

Apple iPhone (lijevo), Xiaomi 11T Pro (desno)
Apple iPhone (lijevo), Xiaomi 11T Pro (desno)

Cijena za Xiaomi 11 T Pro 8 GB / 256 GB je 5299 kuna (listopad 2021.). Proći ćete 400 kuna povoljnije odaberete li 8/128 GB, a 12/256 GB je 5599 kuna. Nemojmo zaboraviti i Xiaomi 11T koji za 3799 kuna nudi isti postav kamere (s tim da snima 4K video), isti ekran sa 120 Hz.

Ali, umjesto Snapdragona 888 koristi MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G na 6 nm, nema Harman Kardon, ali ima dvostruku bateriju od 5000 mAh te punjenje snagom od 67 W (dakle, bit će potrebno oko 36 minuta za napuniti bateriju). U svakom slučaju, na izbor imate ukupno 5 verzija Xiaomija 11T, a cijene su primjetno različite. Na što vas podsjeća postav stražnje kamere, u polegnutom položaju? Nas podsjeća na robotske oči i na stare audio kasete. Taj dio dizajna je odličan!

blank

blank

blank

blank

Snimljeno s prednjom kamerom Xiaomi 11T Pro
Snimljeno s prednjom kamerom Xiaomi 11T Pro