Nema razloga za anksioznost, na novom Huaweijevom pametnom telefonu sve radi kao švicarski sat pa i Googleovi servisi
Prva rečenica koju treba napisati je vjerojatno svakom novinaru najteža, kao i djetetu za napisati zadaću ili studentu koji ispred sebe ima debeli udžbenik i treba početi od prve rečenice. Ovaj put nije problem u inspiraciji, ona se uvijek može pronaći, treba se samo okrenuti malo oko sebe.
Ovaj put je u prvoj rečenici, koja je sad već i napisana u ovom tekstu, problem što staviti u prvi plan. Jel to kod novog Huawei P60 Pro kamera, jel to izrada, jesu li to Googleovi servisi s kojima Huaweijevi pametni telefoni imaju određene probleme već četiri godine. Odnosno, već nekoliko godina ih niti nemaju, ali se čini kao da ih imaju.
Krenut ću ipak najprije od dizajna jer sam se okrenuo oko sebe i ugledao pomalo nevjerojatno kućište jednog pametnog telefona. Na prvi se pogled čini kao da se radi o kakvom komadu mramora iz kojeg je isklesano kućište. Stavimo li dva Huawei P60 Pro jedan pored drugog primjećuje se kako to nisu istu telefoni. Na stražnjoj strani – dok su naprijed identični.
Iako asocira na hladni mramor ili kamen ili nešto drugo iskopano iz prirode, kao prvo nema hladan osjećaj na dodir. Ima određenu hladnoću, kad se telefon primi u ruke, sve dok se ne zagrije u radu. Huawei materijal opisuje ovako: u stražnju staklenu ploču dodali su mineralni biserni prah koji je zatim ostavljen te je aglomeriran u sjaj. Time je postignuta jedinstvena teksturu sedefa. Naziv ove boje je Rococo Pearl. Postoji i verzija telefona u klasičnoj crnoj boji kućišta koja dolazi s pjeskarenim staklom otpornim na otiske.
Na boku odnosno okviru koje spaja prednju i stražnju stranu se nalazi legura aluminija koja je na dodir ipak hladnija, što i očekujemo od takvog metala. Barem znamo da se radi o pravom metalu, a ne metaliziranoj površini.
Najbolja kamera na svijetu
Još je jedan detalj pravi, a to je kamera. U pravom smislu riječi je prava. Naime, nekoliko minuta nakon predstavljanja Huaweija P60 Pro u Munchenu (prethodno je već predstavljen za kinesko tržište, što je praksa kojoj svjedočimo kod većine kineskih proizvođača, a koji iz nekog razloga prednost daju azijskom tržištu dok mi na Starom kontinentu moramo pričekati nakon toga barem mjesec-dva-tri) objavljeno je kako na Dxomark ljestvici novi P60 Pro zauzima prvo mjesto.
Osvojio je 156 bodova za kvalitetu kamere, čime je za tri boda prestigao s tri boda manje osvojena od strane Oppo Find X6 Pro, a na listi prva tri najbolja još je jedan Pro model – Honor Magic5 Pro sa 152 boda. To je inače dinamična lista, a trenutno se (svibanj 2023.) među 10 najboljih nalaze još dva Huaweija: Huawei Mate 50 Pro i prethodnik Huawei P50 Pro.
Nije loše, prošlogodišnji model je još uvijek među top 10 najboljih kamera na svijetu. Za očekivati je da će onda novi Huawei P60 Pro dočekati sljedeći Huawei P70 Pro kojeg očekujemo u proljeće 2024. godine.
Kakvom se pokazala kamera, sigurno se pitate. Kako su danas kamere na svim flagship modelima jako dobre razlike su vrlo male, ali ipak postoje. Potrebno je napraviti jako puno fotografija, u lošijim svjetlosnim uvjetima kako bi se pronašle neke mane.
Huawei je na stražnju stranu smjestio senzor od 48 megapiksela (to je onaj veliki krug na stražnjoj strani koji se itekako ističe), uz otvor blende od f/1.4 do f/4.0, čime se kamera prilagođava uvjetima u prostoru u kojem se snima.
Ipak, to će se osjetiti tek ako se koristi pro odnosno ručni ili manualni način rada u kojem je potrebno igrati se s postavkama, što će biti prirodno ljubiteljima pravih fotoaparata. Uređaj ima potpuno unaprijeđen optički sustav i prvi je u industriji koji je opremljen telefoto kamerom s ultra osvjetljenjem s više grupa leća.
Želite li snimiti zvijezde u Pro načinu odaberite brzinu zatvarača na 30 sekundi, postavite otvor blende na f/1,4, odaberite ISO od 3200 i probajte tih 30 sekundi mirno držati ruku. Ili smjestite telefon u tripod, to ima više smisla. Na isti ćete način u potpunom mraku snimiti svijetlu sliku.
Za očekivati je da će većina kupaca Huaweija P60 Pro koristiti automatiku. Uz ugrađeni OIS na spomenutom glavnom senzoru od 48 te na telefoto kameri od 48 megapiksela, koja omogućuje 3,5x optički zum odnosno 100x digitalni zum, rezultat su zaista predivne fotografije. Postoji i ultraširokokutna kamera od 13 MP za hvatanje kuta od oko 120 stupnjeva. Video se snima u 4K (nema podršku za 8K).
Na Sljemenu smo isprobali kameru u stvarno mračnim uvjetima, a na fotografijama smo otkrivali detalje koje naše oči jednostavno ne mogu vidjeti. Čak niti nakon privikavanja na mrak nismo uspjeli postići vidljivost kao kamera Huaweija P60 Pro.
Imamo i prednju kameru, naravno, od 13 megapiksela, a ona će omogućiti mali zum odnosno široki kut ako je na fotografiji više ljudi. Postoje tu neki efekti, uljepšavanje pa tko voli neka izvoli. Puno je zanimljivije i korisnije snimanje videa istovremeno s prednjom i stražnjom kamerom, ako nekome nešto objašnjavate.
Recimo i da je dostupna opcija koja omogućuje da se istovremeno snima s još jednim Huaweijem koji se prvo upari, a zatim taj drugi mobitel može biti negdje u širem prostoru te možemo na svojem ekranu pratiti što ta druga osoba radi odnosno snima. Zgodno ako negdje ne možemo ući, a netko drugi može i time nam može pokazati što se tamo negdje događa.
Huawei na LTPO OLED ekranu od 6,67 inča, sa zakrivljenim rubovima na sve četiri strane, ne pretjeruje s vrištećim bojama, iako se one u postavkama mogu dinamizirati ili ublažiti njihova živost. Dxomark kaže da se odlične rezultate dobije uz autofokus i ekspoziciju, dobra je ravnoteža bijele boje kao i izgled kože. Probajte sami snimiti svoju kožu, primijetit ćete kako se telefon ipak muči s time. Kasnije i ekran.
Odmah se primjećuje dobra zasićenost boja, oštrina se može primijetiti ako se u postavkama kamere potraži visoka rezolucija koja snima 8000 x 6000 piksela to jest 48 megapiksela.. U tom će slučaju ista fotografija imati oko 20 megapiksela, za razliku od slabije rezolucije kada se radi o 6 MB (rezolucija je tada 4000 x 3000 piksela odnosno 12 megapiksela). Na sljedeće dvije fotografije izrezali smo isti detalj, prva je snimljena s 48 Mpx, a druga s 12 Mpx.
Naravno da to nije situacija kojoj će korisnici često pribjegavati, ali to je jedan od načina kako provjeriti i usporediti razne kamere. Trebamo li donijeti neki brzi zaključak, kamera je odlična i zaslužuje samo pohvale. Sigurno je da ćemo uskoro saznati da postoje još i bolje kamere, ali unatrag nekoliko godina te su razlike vrlo male i vidljive samo dobrom oku.
Ugodan je i spomenuti ekran koji nudi 120 Hz osvježavanja slike, uz rezoluciju 2700 x 1220 piksela. Frekvencija se može postaviti na standardnu na 60 Hz te tako iskoristiti najviše iz baterije kapaciteta 4815 mAh, može se postaviti na 120 Hz ako se igrate i usput vas ne muči potrošnja baterije. Među rješenje je dinamični postav kada se ovisno i sadržaju prilagođava frekvencija od 1 do 120 Hz. Još kad bi imao 5G bio bi ovo idealan uređaj.
Ipak, i s 4G čipom Snapdragon 8+ Gen 1iz prošle godine ima procesorske snage (maksimalni takt je 3,2 GHz), a nedostatak 5G mreže gameri mogu nadomjestiti spajanjem na optiku kako bi osigurali malu latenciju. Znamo da je to za vrhunske rezultate i pobjedu bitan detalj, koji vas može koštati života u video igri.
Puni se vrlo brzo
Spomenuli smo kapacitet baterije smještene u kućištu mase 200 grama i debljine 8,3 mm. Telefon se čini kompaktnim, kad se drži u ruci, ne izgleda tako velik kako sugerira dijagonala ekrana, ali će biti dovoljna za gledanje filmova, uz stereo zvučnike.
Ako i pod tušem volite imati svoj smartphone, možete ponijeti i P60 Pro jer je IP68 certificiran pa mu ne smeta potapanje u slatku (ne i u slanu, morsku) vodu. Ne smeta mu niti prašina. Eh da, vratimo se na bateriju i punjenje. U pakiranju dolazi punjač snage 88 W te podržava superbrzo punjenje od 20 V/4,4 A. Tako se i dobije snaga punjenja, iz formule P = U x I odnosno pomnožimo jakost struje i napona. Sigurno ćete primijetiti kako strujni adapter ima dva izlaza – za USB-A i USB-C konektor za kabel. Šteta što se ne mogu istovremeno koristiti, za punjenje dva uređaja, jer su postavljeni preblizu.
U praksi, nakon samo 5 minuta imali smo 19 posto napunjenu bateriju. Dakle, dok ujutro operete zube i pogledate imate li kakve točkice na licu baterija je već solidno napunjena. Jasno, zbog zaštite baterije ne koristi se ista snaga punjenja tijekom cijelog ciklusa punjenja – ista je stvar i kod automobila.
Recimo, od 60 do 85 posto napunjenosti baterije potrebno je 10 minuta. Što je postotak napunjenosti baterije veći to je snaga punjenja slabija. Idealno bi bilo bateriju koristiti u području od 20 do 80 posto, za što bolje zdravlje. U nastavku možete vidjeti kretanje napunjenosti baterije – od 0 do 100 posto bilo je potrebno 39 minuta. Do 60 posto se baterija napunila za 20 minuta.
Koliko će baterija potrajati ovisi o milijun faktora – o signalu, o jakosti osvjetljenja ekrana, o aplikaciji koja radi te o drugim aplikacijama koje istovremeno rade u pozadini. Ali, računajte na cijeli dan, bez problema.
Operativni sustav
Operativni sustav je EMUI 13.1, a sitne razlike u odnosu na klasični Android su vidljive u dizajnu ikona, u personalizaciji pozadina te u organizaciji ikona koje se mogu zgurati na manju površinu, ako se radi o grupi sličnih aplikacija. To je moguće dinamično postavljati, prema želji, što je bolje rješenje nego mape unutar kojih uvijek morate ulaziti.
Uz 8 GB radne memorije testirani Huawei P60 Pro ugodno i brzo radi, pomaže dinamično podešavanje frekvencije osvježavanja slike, a i brzi 4-nanometarski čipset. Bili smo s njim zadovoljni prošle godine, bit ćemo i ove.
Sad dolazimo do detalja po kojem se Huawei ipak razlikuje od drugih današnjih flagship modela – utor za proširenje memorije. Moguće je unutar ladice smjestiti jednu nano SIM karticu i jednu Nano Memory (NM) karticu koja se u biti koristi umjesto druge SIM kartice. Maksimalno se memorija od 256 GB može proširiti za 256 GB, ali uzmite u obzir kako je ova vrsta memorije poprilično skuplja u odnosu na standardne microSD kartice. Huawei je osmislio svoj standard kako bi zaradili, ali cijene su zaista paprene.
Postoji rješenje kroz drugu memorijsku verziju od 12 GB RAM i 512 GB interne memorije. Razlika u cijeni je 200 eura.
Postoji li rješenje za Googleove servise i aplikacije koje inače nudi Googleova Play trgovina? Postoji i vrlo je jednostavno. Naime, nakon pokretanja telefona treba ući u AppGallery, Huaweijevu trgovinu s aplikacijama u kojoj ima puno toga, ali ne baš toliko koliko nudi Play Store.
Potražimo Gspace, preuzmemo ga na početni ekran i onda od tamo pregledavamo što nam treba – YouTube, Gmail, Maps, Drive, Photos, Meet, Docs, Sheets, Keep, Duo. Moguće je unijeti svoj Google račun i tako pristupati svim servisima koje trebamo, osim Google Walleta odnosno Paya. Jedina stvar koja malo smeta su reklame, ali nakon 5 sekundi je moguće kliknuti na Instaliraj.
Tu su i sve ostale aplikacije poput Facebooka, WhatsAppa, Ubera, Microsoft Teams, Shazam, Zoom. Imat ćete, dakle, pristup do dvije trgovine aplikacija, što nemaju drugi vlasnici Android telefona pa su vlasnici Huaweija time čak i u prednosti. Nudi se velik broj igara, između ostalog, što nije mala stvar.
Huawei P60 Pro nudi i satelitske poruke, ukoliko se nađete u području bez GSM signala, a trebate hitnu pomoć. Druga strana će dobiti SMS poruku i tako saznati gdje je netko, jel ugrožen, možda treba hitnu medicinsku pomoć.
Cijena za Huawei P60 Pro
Cijena za Huawei P60 Pro je 1199 eura za verziju 8/256 GB dok jača verzija s 12/512 GB košta 1399 eura. To je na razini drugih kineskih flagshipova koji se prodaju na hrvatskom tržištu, neki brendovi su nešto i skuplji. Jasno, nemaju drugi brendovi tako moćnu kameru niti tako dobar rezultat na Dxomarku. Nemaju svi u pakiranju kompletan punjač, a niti besplatnu zaštitnu prozirnu masku.
Ono što se prvo nameće kao pitanje je nedostatak 5G podrške i ne može se izbjeći jer su tijekom testa mnogi upravo to pitanje postavljali. Zadovoljili su se s odgovorom da je preko Gspace aplikacije moguće doći do gotovo svih Googleovih servisa, ali neke je mučio nedostatak 5G podrške.
Mene nedostatak 5G baš i nije mučio tijekom testa jer niti na svojem privatnom 5G telefonu ne koristim 5G, a razlog je jednostavan – niti su dostupne 5G brzine (iznad 1 Gb/s) niti su s 5G signalom pokrivene sve lokacije pa se uz 4G dobiju isti efekti pri surfanju.
Dakle, u ovom trenutku to nije neki nedostatak, barem ne na hrvatskom tržištu. Znamo da na nekim susjednim tržištima niti nema 5G mreže, što jasno govori o 5G-u kao temi koja neke muči. Puna pokrivenost 5G mreža se očekuje oko 2025. godine, to je poznato već barem dvije godine, a zaista pravi 5G će kroz nekoliko godina donijeti 5.5G.