TEST Vivo X90 Pro: Profesionalci za profesionalce

blank

Ako vam je potreban izuzetno dobar foto-telefon neka to onda naprave pravi profesionalci – njemački proizvođač optičkih sustava Zeiss i kineski Vivo

Iako se proizvođači pametnih telefona trude napraviti što bolje kamere na svojim uređajima dok se posla ne primi majstor svog zanata neće to biti savršeno. Ili što bliže savršenstvu, s obzirom da savršenstvo ne postoji, ali mu se možemo približiti.

Carl Zeiss je poznato ime na mobitelima već duže vrijeme, koristili su ga uz Vivo i drugi proizvođači čime su dodatno privlačili pozornost kupaca, ali i struke koja dobro zna što znači kada na nekom uređaju stoji naziv koji je desetljećima sinonim za kvalitetu i profesionalnost.

Taj finalni „touch“ se osjeti u radu Android 13 telefona Vivo X90 Pro koji odaje dojam kvalitete već na prvi pogled, prije nego li se i susretnete s kamerom, iako ona nametljivo strši sa stražnje strane pozivajući vas na akciju i škljocanje.

Taj prvi dojam svakako je bitan, a unutar onih 7 ključnih sekundi, kada naš mozak odlučuje o mnogo toga pri upoznavanju nekoga ili nečega novoga, shvatit ćemo kako u rukama imamo izuzetno kvalitetno kućište, lijepo zaobljen veliki AMOLED ekran i eko kožu na stražnjoj strani. Osjećaj korištenja je time ipak ugodniji, ako se ne koristi zaštitna maska koja ionako samo upropasti izgled većine telefona.

Zadržimo se još malo na stražnjoj strani koja djeluje poprilično moćno i razoružava sve one koji ne vole grbu na telefonu, zbog optike kamere. Morali smo uzeti povećalo kako bismo došli do svega napisanoga, ali Vivo X90 Pro ionako svakodnevno piše dobre priče, uvjerili smo se nakon više od dva mjeseca druženja na testu.

blank

blank

Uz natpis Xtreme Imagination, na metaliziranoj traci ispod kamera, piše još i da je uređaj rezultat suradnje Viva i Zeissa. Ipak, plavi logo Zeiss je tu najbitniji i sigurno je veliki uspjeh za brend Vivo koji je dobio povjerenje tako poznatog drugog brenda.

Sama izbočina na stražnjoj strani ne smeta pri korištenju telefona, visoko je postavljena pa ne dolazi u dodir s vrhovima prstiju dok telefon držimo u ruci. Iako je kućište poprilično veliko odnosno visoko, mjeri 16,4 centimetara, što bi bila prosječna dužina jednog dlana, dobro je odrađena i ravnoteža odnosno balans pa gornji dio nema prevagu, što bi sigurno bilo iritantno. Drago mi je što se i na to mislilo.

Premium finiš

Sama masa telefona Vivo X90 Pro od 215 grama je prosječna za nešto što mjeri 6,78 inča pa uz 215 grama ne odaje dojam velike mase. Zaobljeni rubovi ekrana tu su dobrodošli ne samo zbog pokazivanja da se radi o pravom flagship telefonu nego i zbog bolje ergonomije dok telefoniramo s telefonom na uhu. Danas se uz uglavnom neograničene tarife što se tiče razgovora i slanja poruka treba misliti kako smo s telefonima stalno stopljeni.

I zaista, Vivo X90 Pro se stapa s nama jer uz premium finiš sa straga postavljenom plastikom koja izuzetno uspješno glumi vegansku kožu pruža i vrhunske specifikacije, uz IP68 zaštitu od prašine i vode. Veganska koža ne prima otiske prstiju, ne bi se trebale vidjeti niti ogrebotine. Pričuvajte jedino aluminijski okvir na spoju prednje i stražnje strane jer znamo da je aluminij kao metal vrlo mekan.

blank

Mediatek Dimensity 9200 na 4 nm proizvodnom procesu nasljeđuje prošlogodišnji model Vivo X80 Pro sa Snapdragon 8 Gen 1 platformom (iako su u suštini oba predstavljena u istoj 2022. godini).

Mediatekov čipset bez problema konkurira Qualcommu već neko vrijeme, iako je ovaj cjenovni rang češće rezerviran za Snapdragon. Ipak, i prethodnik je dolazio s još jednom verzijom, uz Mediatek MT6983 Dimensity 9000. Takt procesora ide do 3,05 GHz, što je nešto niže od posljednje generacije Snapdragona 8 Gen 2 koji ide do 3,36 GHz, ali ovaj telefon ima i neke druge adute u rukavu.

Recimo, uz ugrađenih 12 GB radne memorije koristi se iz memorije telefona (našeg testnog od 256 GB) još 8 GB za virtualni RAM. Pomoći će to pri igranju zahtjevnijih igara koje se mogu satima igrati na Vivu X90 Pro uz grafiku Immortalis-G715 MC11 koja konkurira grafici Adreno 740. Naravno, više RAM-a znači i više aplikacija u pozadini koje su stalno spremne odraditi posao, bez čekanja dok se aplikacija ponovo pokrene u radnu memoriju.

Ekran i baterija

Ekran je izuzetno bitan na današnjim pametnim telefonima. Ako prikazuje veći broj sličica u sekundi, konkretno 120 Hz je stopa osvježavanja, tada ćete imati bolji ugođaj korištenja i pri surfanju internetom i pri igranju igara kada svaka milisekunda odlučuje o pobjedniku.

blank

blank

Ugrađeni 6,78-inčni AMOLED s HDR10+ podrškom dobro će doći i za gledanje filmova, uz dobar stereo zvuk. Glasnoća je solidno glasna i dobro reflektira efekte u scenama. Recimo i kako se 1300 nita na direktnom svjetlu dobro bori i daje nam sliku i detalje ako ležimo na plaži ili hodamo ulicom po jakom suncu. Ekran je omjera 20:9 te uz 1260 x 2800 piksela i 453 točkice po inču (ppi).

Ekran oduševljava, to je sigurno, ali i punjenje priloženim punjačem snage 120 W. Da, punjač je priložen u pakiranju, kao i zaštitna prozirna silikonska maska, a oduševit će brzinom punjenja koje od 0 do 100 posto traje točno 30 minuta. Izmjerili smo trajanje punjenja.

blank

blank

Nakon samo pet minuta baterija kapaciteta 4870 mAh bila je na 30 posto, a nakon 10 minuta na (nevjerojatno brzih) 50 posto. Uz veći napon u utičnici 50 posto kapaciteta može se postići za 8 minuta (Vivo toliko oglašava), ali sve ovisi koliki napon imate na svojoj utičnici. On je u prosjeku 220 V, ali ne dobiju svi baš toliko, zbog pada napona.

Nakon postignutih 50 posto kapaciteta baterije brzina punjenja se usporava – nakon 15 minuta imali smo 66 posto (pad na 50 posto snage punjenja), nakon 20 minuta baterija je bila na 84 posto, nakon 25 minuta na 95 posto da bismo do 100 posto došli nakon 30 minuta.

120 W dobit ćemo korištenjem 20 V i 6 A jakosti struje. Može se baterija puniti i bežično, i tada je punjenje brže nego kod nekih konkurenata jer se uz 50 W baterija sigurno brže puni od 25 ili 35 W (kod konkurencije).

Koliko traje baterija s jednim punjenjem? Uz maksimalno iskorištavanje resursa (120 Hz, igranje igara, često surfanje i provjeru notifikacija) izdržat će cijeli dan, a optimizacijom se može dobiti i do dan i pol.

I kamera zaslužuje superlative

Do sada nismo uspjeli 5G telefonu Vivo X90 Pro pronaći neku manu jer je sve na svojem mjestu. Da, savršenstvo ne postoji, ali u ovom trenutku nemamo što za istaknuti. Možda bi baterija mogla biti većeg kapaciteta, ali to bi automatski povećalo i masu i debljinu kućišta od 9,34 mm (mjereći i dio s kamerom). Ima li kamera neke mane? Možda bi zum mogao biti veći? Možda, ali to bi vjerojatno povećalo cijenu uređaja.

blank

blank

Uz veći broj načina snimanja, a ima ih zaista puno i više nego što očekujete, kamera se dobro snalazi u svim uvjetima. Danas će i kamera telefona od 200 eura po dobrom vremenu snimiti dobru fotografiju, ali pravi junaci se poznaju po noći. To je bojište na koje idu samo najbolje opremljeni borci.

Kombinacija od 50 + 50 + 12 megapiksela i dva OIS-a uz koje će i snimanje u pokretu dati dobre rezultate ne zvuči na prvi pogled kao nešto ekstra. Danas postoje kamere sa 108 i 200 megapiksela, ali znamo oduvijek kako megapikseli nisu mjerilo kvalitete. To je samo oznaka koliku površinu možemo pokriti s pikselima.

Glavna stvar je optika, a naročito veličina senzora. Na tržištu postoji samo nekoliko pametnih telefona sa senzorom promjera od jednog inča tako da se upravo zbog toga može dobiti više svjetla jer više svjetla i ulazi na senzor. Vivo je ugradio Sonyjev IMX989 senzor za glavnu kameru.

Suočili smo X90 Pro u noćnim uvjetima s nekim drugim flagship telefonima sličnog cjenovnog ranga i dobili daleko bolju oštrinu i detalje, kad se zumiraju. Ova kamera u kombinaciji sa Zeiss optikom zaista dobro radi i oduševit će vas. Kao što je i nas oduševila.

Isprobali smo snimanje iste scene s klasičnim načinom te s noćnim načinom. Na ekranu mobitela se razlika praktički niti ne vidi, ali kada se fotografije stave na veliki monitor primjećuje se kako Night mod ipak ima bolju oštrinu, zasićenije boje i više detalja.

Iako ima samo 2x optički zum telefoto kamera od 50 megapiksela će u većini situacija biti dovoljna za zumiranje nečega udaljenog. Postoji i Supermoon način te Astro uz koje ćete mobitel moći usmjeriti i prema noćnom nebu kako biste iznenadili sebe i druge snimanjem noćnog neba, bez potrebe za stativom.

Omogućeno je i Dual View snimanje s prednjom i stražnjom kamerom kako bi se dobio vlog video u kojem nešto pokazujete, a u omanjem prozoru (ili srcu) gledatelji mogu vidjeti vaše lice. Postoje i mnogi drugi načini uz koje možete istražiti kameru i svoju maštu poput Live Photo kako biste odabrali najbolji trenutak unutar 1,5 sekundi prije i poslije pritiska na tipku zatvarača to jest okidanje (snima se video od ukupno 3 sekunde).

Preporučujemo i Zeiss načine uz koje dolaze zanimljive mogućnosti poput podijeljenog ekrana na tri zone, pri čemu je samo središnji dio izoštren, a gornji i donji su blurani. Primijetite li slovo T i zvjezdicu to je znak da je stražnja kamera dobila premaz kako bi se smanjili odbljesci i efekt sjenčanja.

blank

Prednja kamera od 32 megapiksela u portretnom načinu rada nudi toliko toga da ćete imati što danima proučavati i isprobavati. Kao da imate najbolji alat za sređivanje fotografija, najbolje filtre i najbolje ideje.

I kod video kamere moguće je koristiti razne efekte, zamućenja i izoštravanja kako biste odmah znali što ćete dobiti kao finalni (često puta filmski) rezultat. Uglavnom, ovaj telefon je prava igračka za profesionalce. Igračka je pod navodnicima jer Vivo X90 Pro svoj posao odrađuje ozbiljno i profesionalno.

Premium dojam

Vivo X90 Pro je tijekom dva mjeseca korištenja uspješno položio svoj test, a kako je već i prethodnik Vivo X80 Pro bio napredan za očekivati je bilo da će novi model biti samo još bolji. Čipset radi odlično i brzo bez ikakvih trzaja (postavite ekran na 120 Hz), telefon s 12 GB radne memorije i dobru grafiku pruža dobre gamerske sposobnosti, uz Ultra Game način u kojem možete podesiti razne postavke kako bi igranje bilo sa što manje distrakcije.

Feeling korištenja je vrhunski uz „vegansku crnu kožu“, što je daleko bolje od stakla koje je toliko osjetljivo na udarce da je mnogima muka, uzevši u obzir postotak telefona koji pri padu dobiju ogrebotinu ili se potpuno razbiju. Praktički vam zaštitna maskica niti neće trebati, iako dolazi u pakiranju.

Veliki plus svakako je priloženi u pakiranju punjač te snaga punjenja od čak 120 W. S tim podacima ulazite u neku drugu dimenziju i nema više straha od slabe baterije. Tu je i zakrivljeni ekran koji pruža još jedan osjećaj premium telefona u rukama. Možda će vam dobro doći i ugrađeni infracrveni daljinski upravljač s kojim se mogu kontrolirati razne vrste uređaja – klime, televizori, DVD playeri, ventilatori, projektori, žarulje itd.

blank

blank

Dodatni plus na Android 13 je Funtouch OS 13: zaista je zanimljiv jer možete podesiti toliko toga, poput recimo raznih efekata prilikom korištenja senzora otiska prsta na dnu ekrana, prepoznavanja lica itd. Zabavno je, u svakom slučaju. Do kraja 2023. godine Vivo X90 Pro dobit će Android 14.

blank

blank

Finalni zaključak: kvaliteta se osjeti u svakom detalju, bilo hardvera, bilo softvera. Preporuka! I još jedan info: Vivo je godinama na listi top 5 proizvođača pametnih telefona u svijetu. Postoji li bolja preporuka za kupnju? Cijena za Vivo X90 Pro je 1199 eura.

blank

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank

blank blank blank