TEST Apple iPhone 15 Pro: Uvijek postoji ta dilema, koji iPhone odabrati

blank

Po mnogima je upravo Pro izvedba idealan pametni telefon jer nudi (gotovo) sve, ali u nešto kompaktnijem pakiranju

Nije lako vlasnicima Apple iPhonea – kad se pojavi novi model sigurno je poprilično teško odlučiti koji odabrati. Najnovija serija 15 donijela je i novosti koje nisu dostupne na svim modelima poput akcijske tipke na Pro modelima. Pro Max sada ima 5x optičko zumiranje dok Pro model nudi 3x.

Istovremeno, treba odabrati i veličinu ekrana. Apple je to zaista dobro napravio i odmjerio. Ako trebate kompaktnije, manje izdanje onda će vam iPhone 15, koji smo već testirali, s ekranom od 6,1 inča biti idealan. Ali, on ima dvije kamere na stražnjoj strani. Mnogi Android telefoni ih imaju i po četiri.

Što ako vam je potreban veći ekran? Tu je onda iPhone 15 Plus sa 6,7 inča, kao što nudi iPhone 15 Pro Max. Ali, Plus nema iste performanse i kameru kao Pro modeli, iako je velik proporcijama. Uzmemo li u obzir performanse čipseta, Pro modeli donose novu generaciju Apple A17 Pro na 3 nm, za razliku od prošlogodišnjeg Apple A16 Bionic na 4 nm ugrađenog u prošlogodišnju seriju 14 Pro. I u ovogodišnje iPhone 15 i iPhone 15 Plus.

Dakle, potrebno je ipak nešto i kalkulirati, a ne samo gledati na cijenu i veličinu ekrana. Iako, bez obzira koji model odabrali uvijek ćete dobiti istu kvalitetu uz Super Retina XDR ekran koji nudi i Always-on display pa se vrijeme i notifikacije prikazuju bez potrebe za dodirom ekrana. Sva četiri modela imaju istu gustoću piksela po inču, od cca 466 ppi.

Novo kućište, nove boje

Novitet na 15 Pro i 15 Pro Max modelima je titan na boku koji spaja prednju i stražnju staklenu površinu. Lakši je od prošlogodišnjeg okvira od nehrđajućeg čelika, sigurno djeluje i skuplje, iako ćete to teško sami skužiti. Ali, ako znate i o tome pričate onda to ima smisla.

blank

Smjestite li telefon u zaštitnu maskicu ništa se neće vidjeti. Pa niti nove titan boje – prirodna, plava, bijela i crna, koje zaista predivno izgledaju. Naš testni Apple iPhone 15 Pro u Black Titanium boji i sa 128 GB memorije izgleda posebno lijepo.

Ovih se dana spominje pregrijavanje kućišta. Pokrenuli smo punjenje s punjačem snage 20 W koje je nabiralo desetke postotaka vrlo brzo te smo nakon nekoliko desetaka minuta već bili na 60 posto. Istovremeno smo pokrenuli YouTube, uz 60 posto jakosti osvjetljenja.

Grijanje odnosno toplina na stražnjoj strani se osjeti, najviše u središnjem dijelu kućišta, ali nije ništa novo što već nismo osjetili s mnogim Android telefonima. Kad punjenje prijeđe 80 posto toplina se primjetno smanjuje i više niti nema zagrijavanja.

Apple je na prijelazu s rujna na listopad 2023. obećao ispravak kroz ažuriranje iOS 17, a problem je u nekim aplikacijama koje očigledno previše iskorištavaju procesor. Rješenje bi uskoro trebalo stići, ako ovaj članak čitate dok je problem prisutan.

Apple iPhone 15 Pro & iPhone 2G
Apple iPhone 15 Pro & iPhone 2G

blank

Na kućištu se sada nalazi nova fizička tipka koja još od prvog iPhonea iz 2007. godine postaje funkcionalnija. Do prošle je godine služila promjeni profila odnosno prebacivanje između zvonjenja i vibriranja pri pozivima i notifikacijama. Sada je na tom mjestu akcijska tipka koja omogućuje postavljanje kamere, bljeskalice ili neke druge funkcionalnosti koju želite dobiti što prije. Potrebno ju je nakratko pritisnuti i akcija će se izvršiti. Korisno, vrlo korisno, iako možda ne djeluje previše inovativno.

Što se tiče ergonomije testirani iPhone 15 Pro ugodno leži u ruci, sada je nešto lakši u odnosu na iPhone 14 Pro (187 grama umjesto 206 grama). Po visini je novi model milimetar kraći i milimetar uži, u debljini je dobio nešto malo (povećanje sa 7,85 mm debljine na 8,25 mm, koliko mjeri i iPhone 15 Pro Max model).

Zadržana je otpornost na prašinu i vodu do šest metara dubine i trajanju do 30 minuta, što je puno dublje nego što nude IP68 certificirani Androidi. I naravno, glavni novitet je, a o njemu pričaju i ptice na grani (koje su na toj grani već 100 godina i zaista sve o svemu znaju) – USB-C konektor za punjenje.

blank

blank

blank blank

Od sada svoj svaki iPhone 15 možete puniti s bilo kojim punjačem, ne mora to više biti Lightning kabel, iako ćete u pakiranju dobiti pleteni USB-C kabel koji će vjerojatno potrajati duže zahvaljujući svojem materiju izrade. Uz USB 3.0 brzine omogućuje 20 puta brži transfer podataka u odnosu na USB 2.0 koji dolazi na iPhone 15 i iPhone 15 Plus modelima.

Sad već imate puno više podataka ako još uvijek ne znate koji iPhone 15 model odabrati. Iako nam se upravo testirani iPhone 15 Pro čini idealnim. Ali, želje su jedno, kao i ukusi i potrebe dok su mogućnosti drugo. Možda ćete uz operatorske tarife profitirati.

Memorija, baterija, kamere

Najveći izbor memorija nudi upravo iPhone 15 Pro – od 128 GB, 256 GB, 512 GB pa do 1 TB. Recimo, početni iPhone 15 i iPhone 15 Plus dolaze u verzijama od 128 GB, 256 GB i 512 GB dok najjači iPhone 15 Pro Max dolazi od početnih 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Apple iPhone nikada nije imao memorijsko proširenje s microSD karticama. Imate na raspolaganju memoriju u oblaku. Neki ju koriste i plaćaju, neki koriste samo ono što dobiju besplatno. Iznos mjesečno od dolar-dva zaista nije puno, a imat ćete i sve sigurnosno kopirano u cloudu (backup).

Baterija je s kapacitetom od 3274 mAh nešto veća od one u prošlogodišnjem modelu (320 mAh), omogućuje istih 23 sata trajanja pri gledanju video materijala (iPhone 15 Pro Max će potrajati do 29 sati). U praksi, dan do dan i nešto trajanja. Punjenje se iznad 80 posto primjetno usporava kako bi se čuvala baterija, a u postavkama se čak može i ograničiti na maksimalno 80 posto kapaciteta, ako ste s time zadovoljni tijekom dana.

blank

blank

blank

Kamere su baš dobre, iako primjećujemo kako je iskustvo noću još bolje na iPhone 15 Pro Max. Testirani iPhone 15 Pro uz glavni senzor od 48 megapiksela i OIS radi po danu fantastično dobre fotografije, noću dobre i u razini mnogih Android konkurenata, iako će u nekim situacijama omogućiti čak i nešto oštrije detalje, kada se zumiraju.

Ako ste obožavatelj portreta i volite se često selfirati onda će vam nova opcija automatske detekcije portreta, koju donosi serija 15, omogućiti isto iskustvo čak i ako se snimite u standardnom foto načinu – tada se u galeriji može aktivirati portretni način te kroz uređivanje podesiti oštrina ili zamućenost pozadine. Možete birati i između drugih načina snimanja poput ubrzane i usporene video snimke, filmskog načina.

blank

Uz 48-megapikselni senzor s otvorom blende od f/1,78 postoje još i dva senzora – širokokutni od 12 megapiksela hvata kut od 120 stupnjeva dok treći od 12 megapiksela služi kao telefoto te ima 3x optičko zumiranje. Dobro dođe u određenim situacijama, možda želite uloviti goluba u kadar, ali će pobjeći ako mu se približite.

4K video se snima u maksimalnih 60 fps i sa stražnjom i s prednjom kamerom, a prednja kamera od 12 megapiksela također ima optičku stabilizaciju slike (OIS), tu je i dubinski senzor za bolje prepoznavanje lica vlasnika telefona pri otključavanju ekrana koji i dalje ima Dinamic Island u kojem se mogu obavljati razne radnje i iščitavati razne notifikacije i obavijesti.

Ekran podržava 120 Hz, što je puno bolje od 60 Hz na iPhone 15 modelu, a svjetlina ide od 1000 nita preko 1600 nita uz HDR sadržaje do 2000 nita kad se nalazite vani. Iste vrijednosti nudi i iPhone 15 Pro Max, a nudio je i prošlogodišnji iPhone 14 Pro.

blank

blank

Razne novitete donosi novi iOS 17, ali to ćete iskustvo dobiti i na prošlim modelima. Nekih noviteta ima, a tiču se aplikacije za telefoniranje u kojoj je moguće kako će se korisnik prikazivati u kontaktima drugih korisnika, poruke su dobile nove stickete (naljepnice), sada je lakše izmijeniti kontakte približavanjem dva iPhonea uz AirDrop (nova se opcija zove NameDrop). Neke novosti primijetit ćete i dok se telefon puni, a okrenut je na bok (prikazivat će se veliki brojevi sata).

Cijena za Apple iPhone 15 Pro

Kad sve zbrojimo, a malo što oduzmemo, novi iPhone 15 Pro je interesantan model s novostima koje će mnogima biti korisne, a ako vam se USB-C, akcijska tipka i okvir od titana ne čine bitnima (nama se čine) sigurno ćete primijetiti neke druge novosti u softveru te uz bolje iskustvo korištenja.

Novi model je uvijek bolji od prethodnog, samo stari vlasnici to sami sebi trebaju priznati. Najlakše je tražiti razlog zašto nešto ne kupiti, i to opravdati vlastitim razlozima, ali činjenice su činjenice. Uvijek treba malo pričekati dok se neke softverske nesavršenosti ne popeglaju, a Apple je u tome oduvijek ažuran i bitno im je iskustvo korištenja. Iskustvo koje uvijek mora biti savršeno, bilo pri skrolanju sadržaja koji ne smije nimalo trzati, kamerama koje su uvijek bolje na novom modelu.

Dizajn se ne mijenja prečesto, Apple s time ne žuri jer očigledno uvijek pogode s dizajnom. Uz jednostavnost korištenja, koja dolazi već iz pakiranja, kvaliteta izrade oduvijek je bila premium. Naravno, to će i naplatiti, premium iskustvo košta.

Testirani iPhone 15 Pro sa 128 GB memorije košta 1339,99 eura, a cijena se odnosi na memoriju od 128 GB. Apple iPhone 15 s 256 GB košta 1489,99 eura dok verzija s 512 GB košta 1769, 99 eura. Pro verzija dolazi i s 1 TB memorije, a tada se cijena povećava na 2049,99 eura.

blank

blank