TEST Motorola edge 50 fusion: Mirisno pink izdanje

blank

Čim otvorite kutiju nove Motorole dočekat će vas ugodan miris i bogato pakiranje, a ne nedostaje niti dobrih karakteristika

Ponekad se pitam ima li smisla za novi pametni telefon izdvojiti 1000 ili čak 1500 pa i više eura. Nitko na prvi pogled neće primijetiti koliko na stolu izloženi pametni telefon zaista vrijedi, dok se ne otkrije njegov naziv.

Danas svi smartphoneovi imaju velike ekrane, ali dobre ekrane, a kamere su solidne i na najjeftinijim telefonima, ako se ne radi o (previše) zahtjevnim korisnicima. Naravno, razlike kamere i ekrana između jeftinih i skupih uređaja će se itekako primijetiti ako se usporede.

Ali, ako govorimo o prosječnom korisniku koji niti vidi kvalitetu niti ju želi vidjeti nego samo gleda ekspresiju ljudskih lica i okoliš onda je svaki potrošeni euro na kameru mnogima suvišan. Cijena za model koji držim u ruci i pišem ovaj tekst je 349 eura. Sasvim prihvatljivo većini ljudi u Hrvatskoj, mogu si ga priuštiti bez plaćanja na rate.

Uređaj je za svaku preporuku, ako se uzme cijena u obzir, a zatim i sve što nudi. Prije nego prijeđem na hardverske značajke spomenut ću nevjerojatno dobru ergonomiju Hot Pink boje kućišta te silikonskog polimer materijala na stražnjoj strani, koji sprječava klizanje telefona u ruci. Dostupan je izbor još i između Marshmallow Blue veganske opcije te Forest Blue varijante.

Istovremeno, 7,9 mm debljine kućišta (na dijelu gdje nema kamera) čini se kao flis papir. I prednja i stražnja ploha su zaobljene, zakrivljene i ugodne ergonomski, a ne samo na dodir takozvane eko kože na stražnjoj strani kućišta. Masa je prihvatljivih 175 grama i ne smeta pri dužem korištenju.

blank

blank

Kao kod cijele edge 50 serije dio kod kamera je izuzetno ugodno zaobljen, nema naglog prijelaza pa i sama dvostruka stražnja kamera djeluje integrirana u dizajn. Kod drugih telefona danas su kamere uglavnom istaknute i vizualno, ali i dodirno. Kod Motorole edge 50 fusion toga nema.

Nemaju drugi telefoni niti geste kojima se cijela serija može pohvaliti – ako se stražnja strana dva puta dotakne pokrenut će se YouTube, TikTok ili neka druga opcija poput snimanja ekrana, pokretanja i pauziranja glazbe itd.

Zakrene li se brzo zglob s telefonom u ruci pokrenut će se kamera, a još jedan takav pokret prebacuje s prednje na stražnju kameru. Protrese li se telefon u ruci, zaključan ili otključan, uključit će se stražnja LED lampa. U dijelu postavki s gestama može se pronaći još nekoliko njih zanimljivih i korisnih. I vrlo ih je lako zapamtiti, što je također bitno.

U postavkama se može pronaći i osvježavanje ekrana od čak 144 Hz, što je idealno za gamere kojima je svaka milisekunda reakcije bitna. Ovaj 5G smartphone može postati ozbiljan gaming telefon uz Qualcommov čipset Snapdragon 7s Gen 2 na 4 nm tehnološkom procesu izrade i do 2,4 GHz takta, a dolazi s većim brojem igara.

blank

U radu se telefon previše ne zagrijava, sučelje lijepo reagira na dodir i interakciju. Radna LPDDR4X memorija ovog modela je 12 GB, a UFS 2.2 memorija za spremanje sadržaja 512 GB. Ovo je zaista ugodno iznenađenje. Memorija nije proširiva, a bit će više nego dovoljna za duži period korištenja – korisniku su na raspolaganju 492 GB.

Druge opcije osvježavanja slike na zakrivljenom P-OLED ekranu od 6,7 inča dijagonale i fullHD+ rezolucije su 120 Hz, 60 Hz (tada se najmanje troši baterija), a može se postaviti i automatski način koji se prilagođava situaciji na ekranu. Ekran je zaštićen sa staklom Corning Gorilla Glass 5.

Jasno, veća stopa osvježavanja ekrana troši bateriju, ali nije to nešto na što se treba paziti, uz bateriju od 5000 mAh i priloženi kompletan punjač snage 68 W koji će kapacitet od 0 do 50 posto postići za samo 15 minuta. Možda koju minutu duže, ovisno koliki napon imate u utičnici.

Baterija će potrajati više od 10 sati aktivnog korištenja, uz dobre optimizacije računajte i na 12 do 13 pa i 14 sati trajanja između dva punjenja. Nije podržano bežično punjenje, to je ipak opcija koju još uvijek nude samo nešto skuplji telefoni. Sviđa nam se što su ugrađeni jako dobri stereo zvučnici. Možda će nedostajati podrška za HDR.

blank

U pakiranju dolazi i zaštitna maska u pink boji tako da vam je sve dostupno odmah po kupnji nove Motorole edge 50 fusion koja omogućuje odličnih 1600 kandela na direktnom svjetlu pa se uređaj može koristiti i po najjačem suncu.

Vjerojatno ćete vidjeti i razne notifikacije ako aktivirate rubna svjetla u postavkama – tada se prikazuje svijetleća obavijest na rubovima ekrana, dok je telefon položen na ekran. Zgodno ako isključite sve zvukove, a krajičkom oka ćete uvijek zamijetiti promjenu.

U postavkama telefona mogu se, umjesto ove pink teme koja dobro izgleda i vizualno prati aplikacije poput kamere, postaviti i neke druge boje, ali i fontovi, pozadine, oblici ikona te uključiti baš veliki font točnog vremena na ekranu, a probudit ćemo ga nakratko laganim dodirom. Dostupne su i zanimljive animacije senzora otiska prsta koji dobro i brzo na dnu ekrana prepoznaje papilarne linije.

Zaista lijepo dizajnirano kućište smije na pola sata završiti i u kadi ili bazenu do 1,5 metara dubine, ne smeta mu niti prašina, već smo ustanovili da je dobar i na direktnom svjetlu. Android 14 i Moto sučelje u posebnoj mapi donosi veći broj aplikacija poput Smart Connect za povezivanje telefona s drugim uređajima, Moto Secure se brine za sigurnost podataka u telefonu, a Family Space pazi na najmlađe korisnike. Tu je i ThinkShield za zaštitu podataka.

blank

blank

Iako Motorola edge 50 fusion na stražnjoj strani ima samo dvije leće one su dovoljne za većinu situacija jer glavni (Sonyjev) senzor od 50 megapiksela ima ugrađen OIS stabilizaciju slike, a za snimanje širih kadrova do 120 stupnjeva koristi se senzor od 13 megapiksela. Ima auto fokus pa se može računati i na dobre makro snimke s male udaljenosti. Isprobali smo to na maslačku.

Kamera je u većini situacija više nego solidna, dobra je, ali noću ne računajte na previše oštrine i detalja – bit će popeglani i neće se vidjeti dok ne zumirate detalje na fotografiji. Svakako uključite noćni način rada, razlika se odmah primjećuje. Inicijalno se snima uz 12,5 megapiksela te je rezultat danju i u dobrim uvjetima vrlo dobar. Šum ćete teško pronaći, a primjetna je visoka zasićenost boja.

blank

blank

Više nego solidna je prednja kamera od 32 megapiksela, ugrađen je Samsungov senzor i vrlo je sposoban za detalje te snima 4K video kao i stražnja kamera. Uz Moto AI se snimkama ipak dodaje više detalja, a umjetna se inteligencija ne koristi samo kod kamere nego i kod pretraživanja, navigacije itd.

Motorola edge 50 fusion nasljeđuje prošlogodišnji Motorola edge 40 model, a fusion oznaku smo vidjeli prije dvije godine, na modelu edge 30 fusion. Nova serija dolazi s Pantone potvrđenom kamerom i zaslonom razvijenim u suradnji s Pantoneovim znanstvenicima za boje.

To omogućuje da se snimi i vidi svijet točno onakvim kakav zaista i jeste oko nas pa se uz Pantone potvrđene boje i nijanse kože edge 50 serija čini idealnom za stvaranje sadržaja.

Cijena za 5G telefon Motorola edge 50 Fusion je od 349 eura (lipanj 2024.), a za parfem koji ugodno miriše u cijelom pakiranju zadužen je Firmenich. Svakako detaljnije istražite kameru i opcije koje se nude, poput spot boja uz koje možete imati crno-bijelu fotografiju, uz samo crvene usne.

blank

blank blank blank blank blank

blank