TEST Honor 200: S ovim ćete telefonom snimiti najbolje portrete na svijetu

blank

Lisa del Giocondo odnosno Mona Lisa jedan je od najpoznatijih portreta na svijetu, a završio ga je 1506. godine genije Leonardo da Vinci. Uz Honor 200 i sami možete postati portret-majstor

Ne sumnjam kako će uz novi Honor 200 stasati novi geniji koji će s kamerom zabilježiti jako puno novih portreta. Zahvaljujući suradnji između Honora i poznatog pariškog studija Harcourt osnovanog 1933. godine, a koji se proslavio (uglavnom crno-bijelim) portretima najpoznatijih osoba novog doba, šansa za nova umjetnička djela novih Mona sada pripada svima.

Svi znamo koristiti kameru pametnog telefona, ali posjedovanjem najbolje kamere na svijetu nismo automatski i najbolji fotografi. Potrebno je dugogodišnje iskustvo, a novi Honor 200 utjelovljuje 91 godinu tijekom kojih su snimljeni baš dobri portretni zapisi.

Dovoljno je u opcijama kamere odabrati portretni način te Harcourt, u kojem su dostupna tri načina rada (vibrantno, boja ili klasik), a u radu se koristi umjetna inteligencija koja će upravljati svjetlom, sjenom i teksturom. Rezultat će biti dojam klasičnog studijskog portreta, kao da ste portret snimili u studiju, uz pomoć napredne studijske rasvjete.

blank

blank

blank

blank

blank

Iako je zadnjih godina selfie jako popularan Honor je odlučio i uspio vratiti popularnost stražnjoj kameri koja se koristi za snimanje portreta. Jer, portreti su oduvijek privlačili ljude.

Kod Honora 200 prisutna je i primjetna finoća u fokusu, dok se snima objekt udaljen na metar ili dva. Može to biti imitacija Vriska Edvarda Muncha snimljena 1893. godine, ikonično umjetničko remek-djelo na kojem je zabilježena emocija egzistencijalnog straha.

Veliki skok u odnosu na prethodnika

Uz zaista dobre portrete Honor 200 se može pohvaliti i mnogim drugim značajkama. Vratimo li se unatrag na prethodnika, Honor 90, primjetan je zaista veliki skok što se tiče bitnih funkcionalnosti.

Ipak, kamera je stalno u fokusu najbitnijih unaprjeđenja – dobila je OIS odnosno optičku stabilizaciju koja pomaže pri snimanju u pokretu s glavnim senzorom od 50 megapiksela, a koji mijenja prošlogodišnji od 200 megapiksela. Senzor je veličine 1/1.56, uz otvor blende f/2.0.

Ugrađen je i Sonyjev telefoto senzor od 50 megapiksela, što je također veliko unaprjeđenje, a i na njemu se nalazi OIS kao i mogućnost optičkog 2,5 puta zuma. Dakle, zumiranje bez gubitka kvalitete i zamućivanja. Najbolje je koristiti baš tih 2,5x zum, a ne 2 ili 3 puta.

blank

blank

Zadržan je širokokutni senzor od 12 megapiksela koji snima 112 stupnjeva, što je nešto manje od flagshipova, ali i dalje vrlo široko (drugi snimaju do 122 stupnja širine).

Ipak, treba priznati kako Honor 200 nije flagship, koliko god neke značajke ukazivale na to, ali puše za vrat modelu Honor Magic6 Pro koji je pravi flagship, priznat od strane mnogih medija i naročito Dxomarka koji je kameru ocijenio najboljom na svijetu početkom 2024. godine.

Honor 200 može se pohvaliti odličnom ekspozicijom i dinamičkim rasponom na fotografijama, a ne zaostaje niti video kamera koja snima 4K pri 30 sličica odnosno do 60 u fullHD načinu snimanja, uz OIS.

Prednja kamera od 50 megapiksela snima također 4K video s 30 fps tako da će se Honor vrlo brzo udomaćiti i u rukama stvaratelja sadržaja za društvene mreže jer se uz AI sustav za portrete prilagođava osvjetljenje i poboljšavaju detalji čak i u lošijim svjetlosnim uvjetima.

Svojom masom od 187 grama ne spada u teške modele, vrlo je ugodan, a i debljina od 7,7 milimetara čini ga poprilično tankim u ruci.

Dašak dizajna Antonija Gaudija

blank

blank

I u dizajnu je napravljen napredak u odnosu na prethodnika koji je imao dva nepravilna oblika stražnje kamere. Sada stražnja kamera za svoj oblik inspiraciju crpi iz atrij dizajna modernističke arhitekture Casa Mile iz Barcelone. I glosi tekstura stražnje strane je inspirirana obalom Barcelone. Kao da se vide valovi na Emerald Green boji (smaragdnoj zelenoj), a druga dostupna boja je crna (Black). Niti jedna niti druga boja ne ostavljaju otiske prstiju.

Zadržan je ekran dijagonale 6,7 inča u OLED tehnologiji, dakle samo najbolje za kupce Honora 200 koji će uz 120 Hz osvježavanja i čak 4000 kandela jakosti osvjetljenja uživati u gamingu, a kojeg podupire 4-nanometaski Snapdragon 7 Gen 3. Dakle, odmah ispod Snapdragona 8 Gen 3.

blank

Radni takt procesora ide do 2,63 GHz, radna memorija je velikih 12 GB (plus 12 GB koji se virtualno mogu koristiti iz velike memorije telefona od 512 GB). Ponovo na korak do velikih flagship modela.

MagicOS 8.0 i velika baterija

Operativni sustav Android 14 nadograđen je s MagicOS 8.0 koji donosi mnoge korisne benefite za vlasnika, a osobno mi je najdraže povećavanje i smanjivanje ikona aplikacija na početnom ekranu tako da na njemu mogu imati i do 50 pa i više aplikacija. One manje su dovoljno velike da se mogu dohvatiti jednim dodirom, a za najmanje je potreban jedan klik.

Druga velika stvar u OSU-u je Magic Portal koji omogućuje da se određeni sadržaj (recimo tekst) iz jedne aplikacije ne mora kopirati i tražiti drugu aplikaciju nego je dovoljno određeni tekst s ekrana samo zadržati pritisnut prstom i zatim ga (bez puštanja prsta) donijeti do desnog ruba ekrana i ispustiti na potrebnu aplikaciju. Desno su smješteni i razni prečaci, koji olakšavaju rad.

blank

blank

Sljedeća velika stavka je silicij-ugljična baterija koja je najveća među direktnim konkurentima – 5200 mAh kapaciteta. Puni se samo žicom snagom do čak 100 W (Honor 200 Pro nudi i bežično punjenje), a za samo 15 minuta baterija će se napuniti do cca 50 posto. Honor 90 je za bateriju od 5000 mAh imao punjenje snagom od 66 W.

Ali, ako nemate tako jak punjač nećete moći iskoristiti sve benefite jer strujni adapter ne dolazi u pakiranju (dobit ćete prozirnu zaštitnu maskicu). U praksi baterija može dati do dva dana trajanja, a svakako treba u postavkama podesiti neke stavke kako bi se energija manje trošila.

blank

Novi model ima i stereo zvučnike, što je također veliki skok u odnosu na prethodnika sa samo jednim zvučnikom, a dobro će doći za gledanje video sadržaja na ekranu unutar kojeg se nalazi i dovoljno brz čitač otiska prsta. Kombinacija prepoznavanja lica i senzora otiska prsta svakako je dobitna i olakšava otključavanje telefona u djeliću sekunde, u svakoj situaciji.

Honor 200 vs. Honor 200 Pro

Isplati li se Pro verzija? Novi Honor 200 Pro ima istu bateriju od 5200 mAh, istu snagu žičanog punjenja, ali podržava bežično punjenje snagom od 66 W, u prednjoj se rupici nalazi dodatni 2-megapikselni dubinski senzor koji će još bolje prepoznavati lice vlasnika, iz više kutova.

Glavni stražnji foto senzor kod Pro modela (od 50 megapiksela) nešto je veći (1/1,3 inča) i ima bolji otvor blende od f/2.0, a sve ostale kamere su iste. Oba modela nemaju proširivu memoriju, nemaju 3,5-milimetarski izlaz za slušalice (koristi se USB-C konektor za punjenje).

blank

Na Pro modelu nešto je bolja grafika, čipset je iz višeg ranga (Snapdragon 8s Gen 3) te radi na taktu do 3 GHz. Dakle, Pro verzija će biti bolja za gaming, a ima nešto veći ekran (6,78 inča dijagonale u odnosu na 6,7 inča kod Honora 200). Dodatni benefit kod Honora 200 Pro je IP65 zaštita od prašine i prskanja vodom, a masa mu je 12 grama veća te je sitno deblji (8,2 mm). Vizualno su razlike mizerne, uz veći otvor na ekranu za prednju kameru.

Jako dobra kamera

Honor 200 ima puno toga za ponuditi, uz vrlo dobru kameru koja radi vrlo dobro čak i u uvjetima s lošijim svjetlom, što možete vidjeti na fotografijama Zagreba noću. Noćni foto način se isplati koristiti, detalji su puno svjetliji, iako se neće dobiti nešto oštrija fotografija.

Danju će fotografije na ekranu izgledati gotovo savršeno, a tek se otvaranjem fotke na ekranu i zumiranjem može vidjeti manjak oštrine. Boje su vrlo vjerne, bogate su ali nisu prenaglašene pa će zelena trava biti baš toliko zelena koliko je u stvarnosti.

blank

blank

 

Nešto je naglašenija crvena boja, ali samo ako su drugi detalji na fotografiji bez živih boja. Rubovi na snimljenim linijama nisu nazubljeni i u tom dijelu kamera obavlja jako dobro svoj posao. Crno-bijele portretne snimke s Harcourt načinom rada su izbalansirane, sjene su ugodne, a vibrantni i color način omogućuju velike razlike. Kamera se dobro bori s jačim pozadinskim osvjetljenjem, ako je iza osobe otvoren prozor, na primjer.

Umjetnička komponenta je kod Honora 200 jako naglašena, uz korištenje Harcourt načina rada, ali i dizajn telefona te stražnjeg postava kamera odaje artistički duh koji je nadahnuo dizajnera na ovakav finiš koji će zasigurno podignuti ljestvicu u srednjem cjenovnom rangu.

Cijena za Honor 200 je 649 eura dok Honor 200 Pro košta 150 eura više (799 eura). Ovako hardverski opremljen Honor 200 puše za vratom mnogim flagshipovima na tržištu, a svima kojima bežično punjenje nije bitno (i ne treba im zaštita od vode) predstavljat će odabir broj 1. Tu su i tri godine ažuriranja operativnog sustava te četiri godine sigurnosnih ažuriranja, što će Honoru dati dodatni vjetar u leđa pri osvajanju europskog tržišta koje prema ovom brendu gaji velike simpatije.

blank

blank

blank