Svakodnevno se događaju prijevare, o čemu policija izvještava i upozorava građane, a do sitnih iznosa lopovi žele doći kroz nekoliko klikova na pametnom telefonu
Oglasio sam nedavno pokvarenu perilicu rublja. Možda će nekome perilica trebati za dijelove, netko je sam svoj majstor pa će iskoristiti što se može, a nekome je to metal iz kojeg se može dobiti koji euro. Ubrzo mi dolazi WhatsApp poruka, Marija je zainteresirana.
Međutim, već se u prvoj poruci može primijetiti jedan detalj, a to je stavljanje punog naziva oglasa u navodnike. Moraš se zapitati tko to radi, ali nije čudno što se nešto stavi u navodnike nego baš cijeli naslov. To može biti automatizirana poruka u koju se uz naslov oglasa vrlo lako automatski umeće i cijena, a koja se povlači iz oglasa s oglasnika Njuškalo.
Slijedi moj odgovor kako perilica nije prodana, a zatim ponovo poruka koja može biti odgovor na sve poruke, s pitanjem jel stanje kao na fotografijama. Kupca zanima moja perilica te se raspituje o dostavi, kaže da je iz Daruvara te predlaže slanje preko DPD-a.
Već u sljedećoj poruci piše da će mi uplatiti novac, a ja ću „morati primiti novac na svoju bankovnu karticu“. Potrebno je poslati adresu i broj telefona na koji će me kurir dostavne službe kontaktirati i dogovoriti termin za preuzimanje.
U sljedećoj poruci piše da je uplata obavljena te da trebam ispuniti obrazac te ću primiti novac. Kupac koji jedva želi kupiti moju pokvarenu perilicu rublja, bez da je pitao bilo kakav detalj, šalje mi link na koji trebam kliknuti i popuniti podatke.
Okay, pitam se, kako će mi uplatiti novac ako ne zna niti kako se zovem niti sam dao bilo kakav podatak o sebi, osim što sam napisao netočnu adresu, da vidim kako će se stvar razvijati. Jasno, Njuškalo nudi mogućnost plaćanja preko njihove web stranice, upravo kako bi se izbjegle mogućnosti prijevare. Međutim, o tome bi me trebalo obavijestiti Njuskalo, a ne kupac.
Klikam na link, vodi me na web stranicu koja u adresi ima dpd, čak i počinje s https, ali čim u linku vidite puno čudnih slova i brojeva treba postati jasno da takva web stranica nije službena. Konkretno, ovdje se radi o dpd.uvxpro.shop.
Na web stranici, koja izgleda kao DPD-ova, ispisani su podaci o kupcu (Marija Durdevic), postoji i adresa koja, provjeravam na Google kartama, zaista postoji. U sljedećem koraku me za primanje 30 eura, koliko sam tražio za pokvarenu perilicu rublja, sustav traži upis imena i prezimena s kreditne/debitne kartice, broj računa te do kada vrijedi.
Tu se ipak zaustavljam, ne unosim podatke i osobi s druge strane WhatsApp poruke pišem da sam nakon klika dobio grešku. Traži me se snimka zaslona, šaljem praznu, neučitanu web stranicu i nakon toga komunikacija prestaje. Prošlo je već pet dana, ali od kupca ni traga. Upisivanjem podataka s kartice i moj novac s računa bi nestao, vjerojatno bez traga.
Kad dobijete poruku od nepoznatih osoba onda dva puta pročitajte što piše, uvjerite se koliko je napisano zaista i logično te ćete vrlo brzo prepoznati lopova. Ponekad dobijem poruku u kojoj piše „jesam li ja to u videu“, a zatim slijedi link. Trebalo bi najprije provjeriti o kakvom se linku radi te tek onda kliknuti.