Može li telekom sektor očekivati bilo kakve promjene nakon promjene vlasti na čelu Sjedinjenih Američkih država?
Novi američki predsjednik od siječnja 2025. bit će Donald Trump, a ono što se pita telekomunikacijska industrija je što pobjeda znači za njih jer tijekom priprema za izbore ni Trump ni Kamala Harris nisu dali manifeste o svojim planovima vezanim uz telekomunikacije.
Mobile World Live obratio se analitičarima i pitao ih što vide u svojim kristalnim kuglama. Najjasniji zaključak je vjerojatna promjena na čelu Federalne komisije za komunikacije (FCC – Federal Communications Commission) jer prema zakonu FCC ima povjerenike koji predstavljaju obje glavne političke stranke, njih pet imenuje predsjednik, a potvrđuje Senat SAD-a.
Roger Entner, osnivač i analitičar Recon Analyticsa, očekuje da će viši republikanski povjerenik Brendan Carr biti imenovan predsjedateljem FCC-a. Carr bi nadgledao agendu agencije, a njegova bi stranka imala prednost od tri prema dva člana u odnosu na demokrate.
“Bio je prilično otvoren”, rekao je Entner koji misli da ćemo vidjeti veći naglasak na agnosticizmu satelita i multimodalne tehnologije za programe poput BEAD-a.
Roger Entner, analitičar Strand Consulta John Strand i osnivač Disruptive Analysisa Dean Bubley očekuju da će FCC i Carr prekinuti nedavne pokušaje oživljavanja neutralnosti mreže, što je poništeno tijekom prethodne Trumpove administracije. “Deregulacija će biti na dnevnom redu”, rekao je Strand.
U ožujku 2023. FCC je izgubio svoje ovlaštenje za dražbu spektra nakon što je Zastupnički dom donio zakon kojim se produljuje, no Senat se nije mogao složiti. Političari, industrijske skupine i operatori snažno su izjavili da postoji sve veća potreba za pristupom do više spektra.
Republikanci imaju većinu u Senatu SAD-a dok se politički sastav Zastupničkog doma Kongresa SAD-a tek treba odrediti. Strand je rekao da će se “Senat vjerojatno pozabaviti ponovnom autorizacijom spektra i izgradnjom cjevovoda, nečim što je prijeko potrebno.”
“Moglo bi se dogoditi da Trump pomogne FCC-u i tako vrati svoj gaj”, primijetio je Strand. “Svemir i sateliti spremni su napredovati u GOP [republikanskoj] administraciji.” Bubley je izjavio kako dodjela spektra i dalje ostaje nepoznata: “Postoji mnogo dionika i nejasno je koji će imati najveći utjecaj: telekomunikacijske kompanije, kabelske tvrtke, Ministarstvo obrane, satelit ili veliki IT igrači poput HPE-a”, rekao je.
Entner je rekao da bi druga Trumpova administracija mogla učiniti Ministarstvo obrane (DoD) fleksibilnijim. “Tako smo dobili spektar od 3,45 MHz. Bijela kuća se obrušila na Ministarstvo obrane, a onda su stvari odjednom proradile.”
Proteklih tjedana neki su republikanci govorili o izmjeni Zakona o CHIPS-u (čipovima) koji je donesen za vrijeme sadašnjeg predsjednika Joea Bidena. “I demokrati i republikanci žele prikupiti stvari tako da nema velike razlike između njih dvojice”, rekao je Entner.
Trump je glasan oko uvođenja carina na stranu robu koja se unosi u SAD. Bloomberg je izvijestio da je Trump zaprijetio uvođenjem carina od čak 60 posto na kinesku robu. Bubley je primijetio da nije jasno kakav će biti učinak tarifa na telekomunikacijski sektor i na što bi se one odnosile.
“Oni bi mogli pomoći dobavljačima poput Ericssona s proizvodnjom u SAD-u, ali će telekomunikacijske kompanije i dalje trebati puno uvoza”, objasnio je. “Isto je pitanje o čipovima i telefonima.”
Bubley je rekao kako drugi dolazak Trumpa možda nije dobra vijest za tehnološke divove kao što su Google i Meta Platforms “s obzirom na zabrinutost SAD-a oko velike tehnologije i cenzure”. Očekuje da će Amazon i Apple, a možda i Microsoft, možda biti manje pogođeni, ali nije siguran.