Kod Toyote uvijek možete biti sigurni da ćete dobiti najmodernije sustave pomoći u vožnji, hibrid bez konkurencije, a Yaris Cross dodatno podiže ljestvicu
Toyotina hibridna tehnologija je (unatrag) godinama nedodirljiva za konkurenciju, a iskoristivost struje je izuzetno visoka u praksi. Tijekom testa Toyote Yaris Cross s 1,5-litrenim benzinskim trocilindričnim motorom uparenim s električnim sinkronim s trajnim magnetom vožnja na struju može biti čak i iznad 80 posto. Snaga cijelog sustava s pogonom na prednje kotače i CVT mjenjačem je 130 KS (96 kW), a postoji i slabija verzija sa 116 KS (85 kW).
Primijetio sam to već tijekom prve vožnje, odmah po preuzimanju vozila na test. Nakon 45 minuta vožnje, u najgore vrijeme u kojem se možete naći na zagrebačkim prometnicama (u 16 sati), prevalio sam udaljenost od samo 10,5 kilometara, a nakon dolaska na odredište čak 79 posto te vožnje bilo je na struju. Potrošnja benzina mjeri se praktički u kapima, uz 4,9 l/100 km koliko je nakon prijeđenih 10,5 kilometara pokazalo putno računalo.
Vrlo često je vožnja na struju (u gradskoj vožnji) s udjelom između 70 i 80 posto, udio tihe i ugodne vožnje je vrlo visok jer se svako kočenje i svako puštanje papučice gasa iskorištava za punjenje baterije od 4,3 Ah koja će efektivno dati svoj obol i tako štedjeti svaki dan.
Neki vole, neki ne vole CVT mjenjač, ali činjenica je kako postoje određene prednosti što se tiče momenta kod bestupanskog automatskog mjenjača, naročito bitno u gradskoj vožnji kad je svaka milisekunda bitna pri ubrzavanjima. Jasno, naglašeni zvuk prilikom energičnijih ubrzavanja rijetko tko voli, ali može se naučiti kako kontrolirati taj zvuk i ne pritiskati bespotrebno papučicu gasa do kraja.
HEV oznaka znači da se radi o hibridu koji se nadopunjava samo u vožnji pa za one koji na vozačkom sjedalu sjede najčešće u gradu hibrid predstavlja najveću vrijednost za novac. Već se izlaskom na autocestu i lokalne prometnice gubi smisao hibrida jer će se rjeđe pojaviti prilika za kočenje.
Prilikom starta s Toyotom Yaris Cross potrebno je krenuti dovoljno odmjereno da se ne uđe u način rada Power u kojem se ipak forsira benzinski motor. Dobro je što taj start ne treba biti preblag te tako blokirati vozila iza nego je bitno ostati unutar Eco područja na prikazanom okretomjeru.
Po uključivanju benzinskog motora potrebno je nešto energičnije pritisnuti papučicu gasa kako bi se istovremeno koristio i električni te tako smanjila potrošnja pri ubrzavanju. Zatim se otpusti papučica gasa kako bi se prebacio način vožnje samo na električnu i održavala brzina.
Toyota Yaris Cross će i pri većim brzinama voziti na struju, ali samo ako postoji dovoljno kapaciteta u bateriji te ako se vozi po ravnoj dionici, bez naglijih ubrzavanja. Generalno, vožnja Yarisa Cross je ugodna i smirena, ovjes je na ljetnim gumama Falken ZIEX ZE310 Ecorun 215/50 R18 izuzetno udoban, uz 2560 mm međuosovinskog razmaka. Duljina vozila je 4197 mm, a masa praznog vozila 1200 do 1360 kilograma, ovisno o opremi.
Testni Yaris Cross dolazi s najjačim paketom opreme Premiere pa bi za napisati što je sve uključeno trebalo tipkati satima. Glavni detalji su 18-inčni aluminijski naplatci i sitno izmijenjeni branici te rešetka hladnjaka, piano detalji u interijeru kao i odličan head-up display s velikim znakovima i odličnom osvijetljenošću i po najjačem suncu. Do izražaja dolazi JBL ozvučenje s osam zvučnika, iako se pri maksimumu jakosti zvuka mogu osjetiti male distorzije zvuka.
Daleko bitniji su sustavi pomoći, a već i početni paket opreme Luna uključuje automatsko kočenje i prepoznaje pješake i bicikliste, prepoznaju se prometni znakovi, prati prometna traka, automatski prebacuju kratka i duga svjetla. Luna uključuje automatski klima uređaj, stražnju kameru te povezivost s pametnim telefonom – zgodno je što se sada i Android Auto povezuje bežično, a ne samo Apple CarPlay.
Premiere nudi i sustav pomoći pri parkiranju pa iako se čini banalno mnogima će sigurno biti od koristi, naročito ako se ne snalaze u uskom području i nemaju osjećaja pod kojim kutom započeti parkiranje. Vozač mora prebacivati ručicu mjenjača tijekom manevra, a sve komande se ispisuju na ekranu ispred njega. U praksi, sustav odlično funkcionira i poželite se igrati s njim, s vremena na vrijeme.
Pomažu pri manevrima i vožnji pored prepreka četiri kamere koje pružaju sliku iz ptičje perspektive, spašavaju automobil od ogrebotina kada niste sigurni hoćete li proći pored rizola, žbunja, a naročito je koristan automatski sustav prepoznavanja takvih prepreka, kada se približavate drugim vozilima ili se oko vozila pojave vozači. Kamere se mogu iskoristiti i za offroad prikaz u kojem se prikazuje točan trag kuda kotači vozila prolaze.
Tu je i koristan sustav kod kojeg, ako vozač ne reagira u vožnji na pješake i bicikliste te druga vozila Toyota samostalno kočiti. Fenomenalno i korisno!
Na osnovu napisanoga čini se kako je Toyota Yaris Cross igračka, što i nije daleko od istine jer se u trenucima dosade na središnjem ekranu od 10,5 inča, dok je na multimedijski sustav spojen Android telefon, možete igrati raznim igrama. Dakle, direktno na ekranu vozila.
Ugodno je telefoniranje preko zvučnika vozila, s tim da bi bilo bolje kada bi ispred vozača bila označena opcija za prekid poziva, a ne Hold odnosno stavljanje na čekanje – ako vozač želi prekinuti aktivni poziv potrebno je s tipkom na kolu upravljača prvo napraviti odabir prema dolje te odabrati End odnosno kraj poziva.
Dobro dođe DAB+ sustav, naročito u Zagrebu gdje se mogu primati mnogobrojne slovenske radijske stanice, a ulovit ćete i neke hrvatske kojih nema u FM području (Nacional, Tvornica, HRKlasik). Bežično punjenje postalo je „must have“ u novim automobilima, a tu je i nekoliko USB-C konektora za punjenje pametnih telefona.
I dok su mnogi proizvođači od automobila stvorili gadgete na kotačima, prebacujući sve prekidače na jadni touch ekran, Yaris Cross ima sve komande klima s fizičkim tipkama pa se ništa ne nalazi na ekranu.
U zimskim mjesecima dobro dođe grijanje djelomično kožom obloženih prednjih sjedala i volana (kolo upravljača se toliko zagrije da je neugodno za držati, a grijanje radi samo u bočnim dijelovima) kao i grijanje prednjeg vjetrobrana. Tipka za uključivanje grijanja volana je prenisko postavljena i nije vizualno dostupna u vožnji, a postoji i šansa da se pritisne neka druga tipka.
U kabini Yaris Cross ima zaista primjetno puno mjesta i vrlo brzo se shvati kako to baš i nije samo povišeni Yaris. Od klasičnog je Yarisa izvedba Yaris Cross duža čak 257 mm, šira je za 20 mm te viša za 95 mm. Prtljažnik je 286 litara kod Yarisa dok Cross izvedba nudi 320 litara.
Vozački položaj je odličan i pruža dobar pogled i pregled, a vidi se i hauba ispred. Izuzetno visoki vozač se može ugodno smjestiti, ali iza njega neće ostati previše mjesta, što je i očekivano dok će iza prosječno visoke osobe biti mjesta i za putnike straga koji iznad glave imaju osvjetljenje kabine.
Opcijski se nudi pogon na sve kotače, AWD doplata je 2815 eura, a ono što smeta je što se tipka Hold, za zadržavanje vozila na semaforu u D načinu mora pritisnuti prilikom svakog pokretanja motora. Nadam se da ćemo jednog dana imati tu opciju trajno uključenu.
Vozač u vožnji može birati između tri načina vožnje kako bi se papučica gasa bolje iskoristila za ubrzavanja i međuubrzavanja odnosno štedjelo na gorivu. CVT mjenjač je ujednačen i sigurno puno bolje reagira u gradu na promjene brzina nego klasični automatski mjenjač, a osjeti se i bolji moment pri promjeni dinamike vožnje.
U prosjeku testni Yaris Cross troši šest litara, ali uz gradsku računajući i vožnju autocestom. U gradu potrošnja ide ispod 5 litara, bez ikakvih problema i štednje na papučici gasa.
Maksimalna brzina s motorom obujma 1490 cm3 je 170 km/h, maksimalni okretni moment 120 Nm, stotku lovi za oko 11 sekundi, a uz 36 litara u rezervoaru sposoban je prevaliti i više od 500 kilometara.
Toyota Yaris Cross je tražen automobil u Hrvatskoj, govori podatak o osmom mjestu na listi prodaje za prvih deset mjeseci 2024. godine jer je ukupno registrirano 1150 vozila dok je u istom periodu lani bilo registrirano 530 novih jedinica.
Toyota trenutno generalno dobro kotira zauzimajući visoko četvrto mjesto na listi u 2024. godini (period siječanj – listopad 2024.). U Hrvatskoj je trenutno na cestama 1.000.000 registriranih dizela, 800.000 benzinaca, 50.000 hibridnih i 7000 električnih.
Početna cijena za Toyotu Yaris Cross s 1.5 HEV pogonom na prednje kotače (snaga 116 KS) s paketom Luna je 28.725 eura, a akcijska cijena je 26.225 eura dok izvedba s 29 KS više košta od 36.267 eura (akcijska cijena 33.767 eura). Uz Premiere paket Yaris Cross košta 37.980 eura odnosno 35.480 eura, uz uključeni hibridni bonus od 2500 eura.
Glavni benefiti kompaktnog crossovera Yaris Cross su svakako puno prostora u kabini, bitno iskoristiv prtljažnik do čak 1097 litara kapaciteta (sa spuštenim stražnjim sjedalima) te mogućnost vožnje cijele obitelji na udobnim sjedalima. I dalje je to gradski automobil te će se na gradskim prometnicama najbolje snalaziti, ali nudi prednosti i za odlazak na autocestu, do grada koji je udaljen nekoliko stotina kilometara.
Još više benefita dobit ćete uz aplikaciju MyToyota, instaliranu na svojem pametnom telefonu, kako biste daljinski podignuli zaboravljena stakla ili provjerili jeste li zaključali vrata te prije dolaska do vozila pokrenuli hlađenje ili grijanje kabine.
Na velikom parkingu možete kroz aplikaciju lakše pronaći vozilo koje će bljeskati svjetlima ili vidjeti lokaciju vozila na karti. Izuzetno su korisni sustavi pomoći u vožnji, dostupni u bilo kojoj izvedbi Yarisa Cross koji s razlogom osvaja sve više prometnica u Hrvatskoj. Mnogima se tijekom testa svidjela boja Urban Khaki, u kombinaciji s crnim krovom.