Jedno od najuzbudljivijih razdoblja u povijesti mobilne telefonije i dalje traje – Note10 i Note10+ i dalje spadaju u sam vrh najjedinstvenijih mobitela, poput Mercedesove S-klase
Inovacije su u našem svijetu vrlo bitne. Samsung je poznat po njima već dva-tri desetljeća, a paralelu možemo povući sa svijetom automobilizma. I kao što su sigurnost, aerodinamika, izrada, komfor i performanse bitne u svijetu automobila isto tako su bitne i u svijetu mobitela. S kojim bismo automobilom mogli povući paralelu u odnosu na Samsung Galaxy Note10 seriju?
Mercedes-Benz-ova S-klasa oduvijek je ispred vremena sa svojim inovacijama i postavljanju standarda, ali i sigurnosti. Namjerno spominjem S-klasu jer od 70-ih godina donosi različite inovacije, a tek desetak godina kasnije one postaju standard u klasičnim automobilima. Treba li reći kako je Carl Benz zaslužan za prvi automobil na svijetu davne 1886. godine? Zato smo i povukli paralelu između Mercedesovih vozila i Samsungovog Note mobitela.
Sve je počelo 1954. godine kad je predstavljen W180 model, a u tim 50-im godinama Mercedes je postizao 140 km/h i imao dvostruke prednje kočnice. U vrijeme rock’n rolla Mercedes nastavlja s inovacijama te uvodi klima uređaj, zračni ovjes.
Po prvi se put S-klasa spominje kod modela W116, koji se proizvodio od 1972. do 1980. godine, te donosi zaštićen spremnik rezervoara goriva, a krajem 70-ih kreće ugradnja prvih ABS kočnica kao pomoć pri kočenju kako bi vozač i pri naglijem kočenju mogao upravljati vozilom (ne dolazi do potpune blokade kotača). Zatim slijedi ugradnja zračnog jastuka za vozača, zatezača sigurnosnih pojaseva, elektronske stabilnosti vozila, ugradnje senzora koji mogu prepoznati opasnost od sudara i preventivno reagirati.
S Pen olovka
Kao što je u rujnu 2011. godine prvi Samsung Galaxy Note N7000 bio jedinstven zbog svojih proporcija, olovke i stava tako i u 2019. godini, u vremenu „čokolada“ mobitela Note10 serija ima posebno mjesto.
Jasno, olovka je glavni adut po kojem se Note serija ističe u odnosu na sve najjače mobitele na svijetu. Ali, ima i ono nešto posebno, što osjećate dok u ruci držite taj moćni smartphone te dok ga stavite na stol, bilo na sastanku, na kavi ili dok ste u prirodi. Najkompletniji mobitel na svijetu i dalje je inovativan, sa svakim novim brojem iza oznake Note.
Pa čak i ako niste ljubitelj olovke (možda niste bili niti dok ste išli u školu), dobro će vam doći vježbanje pisanja koje sve više zamjenjuju virtualne tipke, ne samo na mobitelima nego i u automobilima. Što će tek biti kad umjetna inteligencija i napredne sigurnosne tehnologije još više uznapreduju. Što god bilo, sigurni smo da će Note, poput Mercedesove S-klase, uvijek donijeti te inovacije.
Najnovija serija (da, od sada je to serija jer se sastoji od dva modela) Note10 glavni naglasak što se tiče inovacija stavlja u malenu Bluetooth olovku koja se puni unutar kućišta, a S Pen olovka uz pomoć senzora zna i u kojem ju položaju koristimo. Pomoću gesti s olovkom možemo obaviti fotkanje i video snimanje, ako mobitel stavimo na neki držač, možemo se prebacivati između prednje i stražnje kamere, igrati igrice, koristiti omiljene aplikacije pomoću gesta.
Od prije se može štošta što se tiče uređivanja i izrezivanja snimljenih dijelova ekrana. Još joj nedostaje telefoniranje, da ju samo naslonimo na uho i tako obavljamo poziv. Poput Bluetooth slušalice. Ne sumnjamo kako je i ta funkcionalnost na nekom popisu novih funkcija koje će doći na Galaxy Note12, Note13, Note14…
Od 1 do 10
Kad već spominjemo brojeve, recimo kako u Note seriji nema nekih oznaka koje biste očekivali – na našem su se tržištu pojavili Note, Note II, Note III i Note 4, a Note 5 iz 2015. godine je bio prisutan samo na američkom tržištu dok je kod nas tada vladao Samsungov Galaxy S6 edge. U godini prije predstavljen je Note Edge s zakrivljenim desnim dijelom ekrana. Kao model Note 6 ne postoji nego se preskočilo na Note 7, kako bi se u istoj godini predstavljali i S i Note modeli s istim brojem.
I kad se mislilo da će Note serija nestati, zbog fijaska s baterijom u Note 7 modelu, stigao je Note 8, ali koji je izuzetno puno sličio na Galaxy S8+. Jasno, plašili su se hoće li Note serija uspjeti i preživjeti, ali očigledno je baza korisnika u svijetu velika. Već s Note9 počinje posebniji nastup da bi aktualni Note10 i Note10+ ponovo hrabro iskoračili naprijed.
Phablet kategorija
Prvi Note je imao 5,3-inčni ekran, a novi Note10 je za jedan inč veći (6,3 inča dijagonale) dok je Note10+ sa 6,8 inča praktički ušao na nekadašnje tržište tableta. Da, kad se pojavio Note, tada se za mobitel s dijagonalom ekrana većom od 5 inča koristio naziv phablet (izvedenica od riječi phone + tablet). Mnogi su u počecima phableta nesigurno gledali u tu veličinu, pitajući se kome uopće treba tako velik ekran. O, kako su se prevarili.
Iako oba modela predstavljaju Note seriju i dijele neke komponente poput čipseta Exynos 9825 na 7 nm tehnologiji (Snapdragon 955 na američkom i kineskom tržištu), ipak je Note10+ daleko jača izvedenica jer dolazi uz 12 GB radne memorije (Note10 8 GB), a jaču izvedbu se uz 256 GB može dobiti i s 512 GB. Dodajte tome 1 TB microSD karticu i dobit ćete ukupno 1,5 TB. Čudo! Slabija Note10 inačica nema proširenje memorije. Oba modela (više) nemaju niti 3,5 mm ulaz za slušalice pa se žičane AKG (koje dolaze u pakiranju) spajaju na isto mjesto kao i punjač.
Jasno, razlikuju se i po kapacitetu baterije (uz istu debljinu vodootpornog staklenog kućišta od 7,9 mm) – Note10 ima 3500 mAh, a Note10+ vrlo korisnih 4300 mAh. Omogućuje to telefonima da imaju od šest pa do cca. deset sati trajanja osvjetljenja ekrana. Postoje još neke razlike, kao što su rezolucija ekrana što se tiče gustoće piksela (401 odnosno 498 ppi), uz izuzetno visoku kvalitetu prikaza u svim uvjetima.
I dok su im prednje kamere iste, od 10 megapiksela, straga se odmah vide razlike jer jača izvedba, uz kombinaciju 12 + 12 + 16 megapiksela na Note10, nudi i TOF kameru koja raspoznaje dubinu. Kamere su u većini situacija vrlo dobre do odlične što se tiče kvalitete, a dobro rade i sigurnosni sustavi. Ali, ako skinete foliju s ekrana i želite ju zamijeniti jeftinijom, tada to neće dobro završiti. Obavezno kupite originalnu foliju kako bi ultrazvučni senzor otiska unutar ekrana funkcionirao kako treba. Inače vam senzor niti neće raditi.
Pročitajte što sve još nude novi Note10 i Note10+ modeli
Kupite ga!
Na kraju možemo zaključiti kako s Note10 modelima nećete pogriješiti, iako se na tržištu mogu pronaći i neki drugi modeli koji nude kvalitetn(ij)e kamere, sudeći prema nekim usporednim testovima. Okrugli broj 10 donosi mnoge inovacije što se tiče S Pen olovke, ali i raskošnost u memorijskom pogledu. Sigurno će vas oduševiti i mogućnost zamućenja pozadine kod video snimanja, stabiliziranje slike te upravljanje sa zvukovima iz pozadine. Android 9 je aktualna verzija, s iščekivanje Androida 10.
Možete birati između Aura sjajne, Aura roze i Aura crne boje kod Note10 između Aura sjajne, Aura bijele i Aura crne boje kod većeg plus modela. Mi smo testirali Note10 u Aura pink (rozoj) boji s 256 GB (i sličnom bojom S Pen olovke) te Note10+ u Aura sjajnoj boji s također 256 GB (uz plavu boju, koja se bitno razlikuje od vanjske boje kućišta). Naravno, biramo veći model kao naš favorit, bez obzira na boju olovke.
Cijena za Samsung Galaxy Note10 (256 GB): 7.029 kn (studeni 2019.)
Cijena za Samsung Galaxy Note10+ (256 GB): 8.074 kn (studeni 2019.)
RETRO Povratak u prošlost: Samsung Galaxy Note (2011.)
Veliki, ali i široki ekran u omjeru 16:10 u rezoluciji 800 x 1280 piksela na 5,3 inča dijagonale činio se čudom u to vrijeme. Ne zbog rezolucije nego zbog veličine. I olovke s kojom se Note vratio u vrijeme Windows Mobile i Windows Phone mobitela koji su u međuvremenu iščeznuli. Nestala je u međuvremenu fizička tipka ispod ekrana (od modela Note8) kao i 3,5 mm ulaz za slušalice koji se na prvom Note modelu nalazi na gornjem dijelu kućišta od plastike koja je tada prevladavala na mobitelima.
Na stražnjoj se strani poklopac može otvoriti kako bi se došlo do promjenjive baterije kapaciteta (za današnje pojmove od samo) 2500 mAh. Čipseti su tada imali dvije jezgre (na taktu 1,4 GHz), memorija je bila 16 i 32 GB, uz 1 GB radne memorije, a proširiva memorija je išla do 64 GB.
O prednjim kamerama nije se vodilo previše brige pa Note 1 ima samo dva megapiksela, uz 8 megapiksela na stražnjoj kameri. Ali je zato imao FM radio koji je nekoliko godina kasnije iščezao.