Punokrvni SUV, iako je ova generacija na zalasku, pokazuje kako i za sljedeće razdoblje ima adute uz koje će biti tražena roba u gradu i izvan
Druga generacija Dacije Duster mnogima je prirasla srcu. I onima koju ju voze već šest godina, a predstavljena je na nekadašnjem Frankfurt Motor Show koji je u međuvremenu prestao postojati u tom gradu dok Dacia nezaustavljivo nastavlja dalje. Sljedeće se, 2024., godine očekuje premijera treće generacije, a neki detalji poput ugrađene četiri kamere i upozorenja na vozila u mrtvom kutu već najavljuju u kojem će smjeru krenuti novi model.
Bit će tehnološki napredniji, što je i očekivano, a bit će predivan (kažu to apsolutno svi koji su vidjeli fotografije Dustera treće generacije). I oni koji su tijekom našeg 7-dnevnog testa vidjeli uživo ovaj Duster su oduševljeni. Vizualno, automobil koji se kao model proizvodi od 2010. godine, izuzetno je dobro sazrio.
Sazrio je i u pogledu voznih odnosno terenskih karakteristika i sposobnosti. Kao da je željan neravnih terena, uzbrdica i nizbrdica na kojima će većina skupljih gradskih šminkera zakazati, otklizati, početi zvučno upozoravati kako nešto nije u redu. Kod Dustera je sve tako smireno, nije bitno vozi li se automobil po asfaltu, autocesti ili po neravnom blatnom terenu. Niti za vozača nema baš neke anksioznosti jer ne mora napraviti ništa posebno.
Bit će dovoljno samo prekidač za prijenos snage prebaciti u položaj za automatski 4×4 odnosno zaključani 4×4. Upravo je taj prekidač ključan za vozne sposobnosti, prilagodbu i pobjedu koju uvijek odnosi. Nema terena na kojem će Duster posustati, čak na strmim uzbrdicama neće biti potreban niti veći pritisak na papučicu gasa.
Jasno, već ste iz naslova to mogli vidjeti, u svemu veliku ulogu ima i poznati turbodizelski četverocilindrični motor obujma 1,5 litara i 115 KS (84 kW), uz 260 Nm okretnog momenta. Toliko puta proslavljeni model u Dacijama, Renaultima i Nissanima i dalje ne pokazuje znakove starosti. Kao da je u najboljim godinama jer sve se već nakon toliko (već i desetljeća trajanja na tržištu) zna sve o tom motoru. Pouzdan je, ekonomičan, ali i živahan. Jasno, dizelski se zvuk čuje u većini situacija.
Poznato je kako Dacia Duster treće generacije, onaj koji željno iščekujemo vidjeti u 2024. godini, neće imati opciju s dizelskim motorom. Nedostajat će to mnogima, to je sigurno, ali ajmo pričekati i vidjeti što će sve Dacia ponuditi kroz motorizaciju. Možda bude nekih ugodnih iznenađenja uz koja će biti i bolji od ovog dizelskog modela.
Da, znamo da će to biti teško, ponajprije na visoko podignutu letvicu ne samo za konkurenciju nego i za samoga sebe.
Neobičan, ali praktičan mjenjač
Malo dalje od kružnog prekidača s kojim se mijenja odabir pogona samo naprijed, automatskog na obje osovine i zaključanog na obje osovine nalazi se ručica ručnog mjenjača koja šest stupnjeva prijenosa pomalo neobično prenosi na 215/60 R17 kotače.
Prvi stupanj smo koristili samo u offroadu te na uzbrdicama. Dakle, u većini situacija smo kretali iz druge brzine, a ona je nešto duža nego kod dizelaša pa je i start puno bolji. Treća brzina je ustvari druga i s njom možemo puno toga jer se čini kao da je i dio treće brzine.
Zbog toga se u raskrižjima pod 90 stupnjeva ne skreće u drugoj brzini nego u trećoj. Ovisno o brzini skretanja moguće je proći i u četvrtom stupnju prijenosa. Ispočetka je to neobično, ali ubrzo se naviknemo. Čovjek se na bolje uvijek vrlo lako privikne.
Ako bismo ipak krenuli u prvom stupnju prijenosa i pratili preporuke za prebacivanje u sljedeći trebali bismo već na 10 km/h prebaciti u drugi stupanj, pri 20 km/h u treći, pri 30 km/h u četvrti, pri 40 km/h u peti, a u šestom smo stupnju već pri 60 km/h. Kilometar više – kilometar manje.
Sam mjenjač je srednje precizan, ne treba mu tražiti nikakve mane kao ni ovjesu koji je nešto mekši pa ugodno prelazi preko neravnina i ležećih policajaca. Prolazak kroz malo duže zavoje, poput izlaska na autocestu, zahtijeva nešto manju brzinu zbog naginjanja koje se osjeti u vožnji.
Sigurno vas zanima koliko automobil troši – Dacia Duster je imala prosjek testa ispod 7 litara, imali smo i 6 litara, ali i 8,5 litara. Puno je bilo gradske vožnje, nešto i offroada, što je dodatno povećalo prosjek koji je uobičajeno na oko 6 litara. Najveća brzinu koju postiže je 175 km/h, a od 0 do 100 km/h dolazi za 10,2 sekunde. CO2 je 138 do 141 g/km. Masa praznog vozila je nešto iznad 1400 kilograma.
Pravi auto za offroad
To je i očekivana potrošnja, s obzirom na prirodu ovog automobila koji će vas odvesti do hiže, do vikendice, do podnožja rijeke na pecanje, na Velebit. S prethodnim Dusterom smo isprobali mnoge prijevoje Velebita i oduševili se, šteta što to nismo stigli i ovaj put. Na središnjem se ekranu tijekom offroada može pratiti nagib i visinomjer kako bismo u kabini znali kako stojimo u odnosu na teren. Imat ćemo i grafički prikaz visina koje smo savladali tijekom vožnje i prijeđene kilometre pri tome.
Treba istaknuti još jedan detalj, jako dobar detalj, a to je okretanje s vozilom – imali smo osjećaj kao da se vrtimo oko stražnjeg kotača. Izvrsno, naročito u gradu kada imamo malo mjesta za manevre. Nađemo li se na velikoj nizbrdici može se aktivirati redukcija koja će smanjiti brzinu i nema potrebe za pritiskanjem kočnice.
Na offroad terenima dobro će doći veliki ulazni i izlazni kut pa nema straha od zapinjanja s prednjim ili stražnjim krajem. Ako u nekoj situaciji nismo sigurni tu su četiri kamere koje zaista pomažu. Ali i u gradu, kada se nalazimo blizu neke prepreke na kojoj bismo mogli ogrebati vozilo ili lake metalne naplatke. Pogledate li stražnje uočit ćete bubanj kočnice dok se naprijed nalaze diskovi. Ono što bismo voljeli imati za offroad ili blato je zaštita blatobrana s unutarnje strane, od kamenčića i soli. Dobit ćete zaštitu podvozja sive Megalith boje.
U svim se situacijama Dacia Duster Journey 1.5 Blue dCi 115 4×4 pokazuje jednostavnim vozilom, i za amatere i za profesionalce. Možda će previsokim vozačima malo nedostajati mjesta jer se vozačko sjedalo ne može previše pomaknuti. Govorimo o osobama koje su više od 2 metra.
Interijer i eksterijer
U kabini se osjeti ugodan komoditet u zimskim mjesecima kada grijanje sjedala na prednjim pozicijama izuzetno dobro dođe uz dizelski motor kojem uvijek treba dosta vremena dok se zagrije i počne isporučivati toplinu u kabinu koja je velika i prostrana. Sjedala su nešto mekša, nemaju previše izražene bočne oslonce tako da slabije drže tijelo u zavojima, ali zato imate mjesta u vozilu jako puno. Vozačko se može podešavati i po visini.
Izdašan je i prostor na stražnjoj klupi kao i u prtljažniku koji nudi 523 litre dok verzija bez rezervnog kotača ima obujam od 588 litara. Jasno, imamo pogon na sve kotače pa je nešto manje prostora, ali i rezervni kotač normalnih dimenzija zauzima dosta mjesta. I dobro dođe, ne daj Bože da negdje u divljini probušite gumu.
Vizualno nam se metalik maslinasto-siva (Lichen kaki za 560 eura) boja jako sviđa, baš je dobra za prirodu i zeleni okoliš, zimi za sivilo koje vlada, ali i u gradu kada osvježava sivilo bijelih, srebrnih i sivih boja koje mnogi vozači često biraju.
Duster je uz paket opreme Journey, drugi po redu, atraktivan uz modularne krovne nosače, prednja LED dnevna i stražnja LED svjetla, upravljač i ručicu mjenjača s umjetnom kožom, tekstilna sjedala, ali i kameru za vožnju unatrag te parking senzore.
Spomenuta opcija s četiri kamere za 360-stupanjski pogled se dodatno plaća 450 eura (to je dio trećeg po redu paketa opreme Extreme) dok je sustav za nadzor mrtvog kuta uključen u paket Journey. Imamo i automatski klima uređaj, električno preklopiva vanjska ogledala, senzore za brisače. U Duster se ulazi bez ključa, dovoljno je doći na cca metar od vozila, a sam će se i zaključati.
Multimedija
Što se tiče multimedije tesirana Dacia Duster je solidno opremljena s Media Nav sustavom, uz četiri USB Type-A konektora za spajanje pametnih telefona za punjenje i Android Auto te Apple CarPlay tako da puniti svoje uređaje mogu i putnici straga (tu su dva USB-a). Jasno, ako imate USB-C kabel nećete ga moći koristiti te će biti potrebno nabaviti dodatni kabel.
Središnje postavljen ekran u boji dijagonale 8 inča (20 cm) prikazuje sive tonove, što je lijepo usklađeno s bojom tvrde na dodir instrument ploče koja se jednostavno održava s mokrom krpom. Početni postav je podijeljen u šest izbornika, a kao manje istaknut je dio s postavkama.
Imamo navigaciju s kartografijom istočne Europe, a uz Android Auto nam taj detalj postaje suvišan jer ipak Googleova navigacija omogućuje promet uživo i izbjeći će gradske gužve, upozoriti na zastoje. Waze je tu još i bolji jer imamo i upozorenja na policiju na prometnicama, prometne nesreće.
Uz klasično spajanje telefona preko Bluetootha i lakše upravljanje vozilom svidio nam se radijski dio. FM radio se ne mora koristiti kao primarni nego to može biti DAB standard pa ćemo u zagrebačkom području dobiti nekoliko postaja koje niti ne postoje u FM području (HR Klasik, radio Nacional i radio Tvornica), ali i mnoge slovenske stanice. Ponuda je time puno veća. Ako se vozite između gradova i prelazite veće udaljenosti onda će s vremena na vrijeme biti potrebno ažurirati popis radijskih postaja.
Kad se sve zbroji, a ništa ne oduzme, testirana Dacia Duster je zanimljiv automobil za one koji trebaju veći SUV s puno prostora, odlaze na selo, u prirodu, u manje pristupačne krajeve, ali i u gradu žele imati lijep automobil u dvorištu. Iako to neki neće priznati Dacia Duster je mnogima san i želja, a što je najbolje vrlo lako ga i mogu imati.
Cijena za Dacia Duster Journey 1.5 Blue dCi 115 4×4 bez dodatnih opcija je 25.000 eura, ovako opremljeno vozilo košta 26.610 eura (200.493 kune), a Duster starta od 19.350 eura za 1.0 Eco-G 100 benzinski motor dostupan i za vožnju na plin. U ponudi su 1.3 TCe benzinac snage 130 KS s prednjim pogonom te 4×4 1.3 TCe sa 150 KS.