TEST Toyota C-HR 2.0 hybrid Premiere: Idealan za grad, ali i izvan grada

blank

Hibrid ili hibrid vjerojatno je pitanje koje si postavljaju današnji kupci novih automobila, a među hibridima su mnoge razlike, ali i mnoge prednosti

Jedna od glavnih prednosti hibrida je (u suštini) kao da imate dva automobila – jedan je klasični (najčešće) benzinac dok je drugi na struju. Spajanjem prednosti iz oba svijeta nastali su modeli poput Toyotinog Priusa još prije 25 godina, a da se radi o dobrom konceptu i kvalitetnom automobilu pokazuju mnogobrojni taksisti koje s hibridima već godinama viđam u gradovima poput Barcelone i Pariza.

Godinama nakon pojave Priusa Toyota je predstavila C-HR, a nova druga generacija dobila je i plug-in hibridni pogon. Ovaj se put bavim klasičnim hibridom (HEV) koji se nadopunjava električnom energijom samo tijekom vožnje.

U praksi, u gradu, vožnje na struju imaju udio od nevjerojatnih 80 posto. Dakle, u tolikom se postotku s običnim benzincem izgubi vrijedan likvid, a da o tome niti ne razmišljamo. Iako će neki reći kako je hibridna kombinacija najgora, jer ispod haube imate dva pogona pa samim time i mogućnost dvostrukog troška održavanja i kvarova, praksa pokazuje kako to baš i nije tako.

Istovremeno, dobrobiti su puno veće pa u gradu ne samo što se štedi gorivo i manje zagađuje zrak nego se stvara i manje buke, kako drugima tako i sebi, na vozačkom mjestu. Dok na semaforu stojim uvijek mi odgovara tih 10-20 sekundi tišine, a ugodnije je i kretanje u koloni. Uz CVT mjenjač nema izmjena brzina odnosno stupnjeva prijenosa, iako većina automobila ipak ima virtualno mijenjanje brzina, kako bi vozač imao osjećaj da se nešto događa u vožnji.

blank

Istovremeno, ne vole svi bezstupanjski CVT mjenjač, zbog zvuka koji se čuje pri ubrzavanju, ali to je više stvar načina vožnje i nepoznavanja rada tog sustava te nepotrebnog nabijanja gasa. Najbolje je dozirati papučicu gasa i predviđati situacije u prometu. Veći obujam motora i više snage također utječu na bespotrebni zvuk koji se čuje pa uz 2.0 motor, kakav ima nova Toyota C-HR, takve situacije nisu baš česte.

Iz dvije litre obujma benzinskog motora izvlači se ukupno 197 KS (145 kW), a nova generacija sada je donijela i pogon na sve kotače, kakav ne krasi testni model s opremom Premiere, koja uključuje metalik boju, a dodatno se 570 eura naplaćuje Bi-tone boja. Konkretno, ovo je kombinacija zlatno-bakrene i crne boje, a kod paketa Premiere i GR Sport i stražnji kraj vozila bit će obojen u crnu boju.

blank

Sustav pogona sastoji se od četverocilindričnog benzinskog motora s maksimalnih 112 kW odnosno 152 KS, uz 190 Nm, a tu je i prednji električni motor s permanentnim magnetom snage 83 kW – ukupno je to spomenutih 197 KS i . Pri odabiru pogona na sve kotače stražnji ima 30 kW. Dakle, stražnji pogon je tu kako bi dao svoj obol u situacijama kada je to zbog specifičnog terena neophodno, ali i kada je sigurnost u pitanju.

Ugrađena litij-ionska baterija kapaciteta 4,08 Ah omogućuje iskorištavanje svakog okretaja kotača u praznom hodu kao i kočenje, a u praksi se baterija održava na oko 50 posto kapaciteta, kako bi uvijek bilo dovoljno struje. Dobro dođe ta struja i kada su u pitanju nešto naglija pretjecanja. Prilazite li s C-HR-om kući u kasnim večernjim satima i ne želite probuditi ukućane i susjede onda su hibridi zaista pun pogodak.

blank

blank

Inače, uz ovaj 2-litreni benzinski motor C-HR (dostupan s prednjim i pogonom na sve kotače) Toyota u ponudi ima i 1.8 benzinski HEV obujma 1,8 litara te snage 72 kW (98 KS) samo s prednjim pogonom, a uz naprijed postavljen električni motor ukupna snaga hibridnog sustava je 103 kW odnosno 140 KS.

Kod svih se izvedbi može računati na potrošnju od oko 5 litara na 100 km, ali i manje (ostvario sam u gradskim vožnjama potrošnju od samo 3,3 litre, nakon prijeđenih 7 kilometara i čak 91 posto vožnje samo na struju), ovisno o načinu vožnje. Kapacitet spremnika goriva je 43 litre pa s vozilom dužine 4362 mm računajte i na više od 500 kilometara s jednim punjenjem. Emisija CO2 je 108 g/km.

U vožnji je Toyota C-HR s hrabrijim dizajnerskim izričajem i 65 litara više prtljažnog prostora (364 umjesto 299 litara iz prve generacije, a 1.8 HEV model nudi 388 litara) vrlo ugodna i udobna, ovjes je uz gume 225/50 R19, s međuosovinskim razmakom od 2640 mm, dobro podešen za sve uvjete.

blank

Kočnice su dobro dozirane, pri spuštanju po nizbrdici dobro dođe tipka B na ručici mjenjača kako bi se kočilo motorom, a sigurno djeluje upravljač. Još kad ne bismo morali nakon svakog starta aktivirati Hold tipku, za zadržavanje vozila na semaforu, dok je crveno, bilo bi super, ali to je odlika svih aktualnih Toyotinih modela.

Moguće je mijenjati načine vožnje pa samim time i odziv papučice gasa te djelovati na potrošnju goriva i ugodnost vožnje za putnike koji neće osjećati prenagle promjene u vožnji, a za što je snažni motorni sustav itekako sposoban – stotku C-HR lovi za 8,1 sekundi, a najveća brzina koju postiže je 180 km/h (kolege iz Njemačke javljaju da su postigli 192 km/h.

Sigurnosna komponenta je na vrlo visokom nivou, Toyota je poslovično darežljiva u tom pogledu i već u početnom paketu opreme nudi sve što je bitno – prepoznavanje i reakcija u opasnim situacijama, zadržavanje vozila unutar vozne trake, prepoznavanje prometnih znakova, adaptivni tempomat s radarom itd.

Popis je poprilično dug, a sviđa mi se i upozorenje na otvorene prozore u vožnji te mogućnost da se preko tipki volana prozor podigne. Ukoliko predugo gledam kroz prozore vozilo će to primijetiti i dati mi do znanja kako to nije baš lijepo niti sigurno.

Dinamično dizajniran kompaktni crossover SUV sada je više prilagođen obiteljima, straga djeca na sjedalici imaju bolji pogled nego na prvoj generaciji i očigledno je vozilo sad već isprofilirano, a udobno će se iza smjestiti i odrasle osobe.

blank

blank

blank

Toyota je novi C-HR, uz stražnju horizontalnu svjetlosnu liniju, lijepo obilježila te se nazire svjetlosni natpis s punom oznakom, linije su dinamične iz svih kutova, a prednji kraj je postao “opasniji” i dinamičniji, uz cik-cak linije te vanjske kvake vrata koje se skrivaju i ne vire prema van. Većina ljudi ih je znala već iz prvog pokušaja otvoriti tako da su intuitivne za otvaranje vrata.

blank

Već po prvom ulasku u kabinu i spajanju pametnog telefona preko Bluetootha nudi se automatski i bežično spajanje na Android Auto i Apple CarPlay (fenomenalna novost), izuzetno koristan sustav koji se može maksimalno iskoristiti na velikom 12,3-inčnom ekranu u položenom obliku. Ispod je smješten bežični punjač, također super stvar jer nema nikakvih kabela u blizini. U (glasnoj) glazbi ćete u vožnji uživati uz JBL ozvučenje i 9 zvučnika, a usput možete odigrati i neki od gaming naslova koji se nude u aplikaciji Android Auto.

Uz paket Premiere imali smo i četiri kamere te pogled iz ptičje perspektive koji se automatski uključuje čim se u blizini vozila pojavi neka prepreka. Za one kojima je parkiranje unutar zatvorenog prostora nezgodno pomaže sustav koji može vozilo samostalno uparkirati i isparkirati, bez opasnosti da će se oštetiti susjedno vozilo. Isprobao sam ga nekoliko puta i radi savršeno te je zadovoljstvo gledati kako je tehnologija postala moćna i praktična.

blank

blank

U vožnji dobro dođe head-up display koji prikazuje ograničenja brzine, udaljenost do vozila ispred te navigacijske upute, a ekran ispred vozača uz dijagonalu od 12 inča dobro je dizajniran, uz virtualne instrumente i prikaz načina vožnje odnosno iskorištavanja motora – ekološki, snažno i kad se baterija puni.

Za one koji vole da je u vožnji kabina osvijetljena dostupno je ambijentalno osvjetljenje s raznim bojama. Komande klima uređaja su fizičke, što raduje i vozače i EuroNCAP sustav koji bi u skoroj budućnosti takvim sitnicama mogao dati bolje ocjene jer upravljanje preko touch ekrana zaista nije praktično u vožnji, a niti sigurno.

Vrijedi spomenuti dvije memorije za vozačko sjedalo koje se podešava električno, grijanje volana i prednjih sjedala, kožna sjedala, električno otvaranje prtljažnika, automatska duga svjetla, straga (samo) jedan USB-C konektor za punjenje (putnici iza nemaju ventilacijski otvor, naprijed se nudi dvozonski automatski klima uređaj), a iznad glave nalazi se samozatamnjujući panoramski krov koji ne propušta toplinu.

blank

blank

Cijena za “coupe high rider “model Toyota C-HR 2.0 hybrid Premiere je 46.113 eura, za dodatni pogon na sve kotače potrebno je nadoplatiti 2700 eura. Početna cijena za 2.0 motor je 35.902 eura dok slabija izvedba sa 140 KS košta od 30.785 eura.

Hibridni automobil mnogi će istaknuti kao dobar kompromis, u vremenu kada se sve više nameću potpuno elektrificirani automobili i strah od nemogućnosti vožnje termičkih motora u bliskoj budućnosti, od čega mnogi zaziru pri samoj pomisli na izlazak van grada i daleko od dosega vlastitog punjača kod kuće ili na poslu.

Toyotin hibridni sustav napreduje iz generacije u generaciju, a najnoviji pete generacije još je iskoristiviji što se tiče postotka vožnje samo na struju, uz mogućnost odabira u samopunjivoj te PHEV izvedbi.

Svojom veličinom C-HR se smjestio iznad Yaris Crossa (od kojeg je duži primjetnih 18 cm), a sve je bliži Corolli, koja je duža za 10 centimetara. Lijep i moderan automobil opremljen s toliko sigurnosnih i multimedijskih sustava, a uz gotovo 200 konjskih snaga dobit ćete u ruke pravu jurilicu.

blank

blank blank

blank blankblank

blank