TEST Toyota C-HR 2.0 PHEV Hibrid C-LUB: Agilan i štedljiv, funky i lijep

blank

U eri ukidanja poticaja na kupnju električnih vozila Toyota ponovo dolazi do izražaja te i dalje predstavlja najbolju kupnju, uz ubrzanje od samo 7,4 sekunde

Mnogi će reći kako je plug-in hibrid najbolje rješenje u ovom prijelaznom razdoblju kada je mnogima čista struja neprihvatljiva kao jedini izvor, a počinje se sve više razmišljati što s automobilom kroz nekoliko godina, kada dođe vrijeme za zamjenu i prodaju.

Poznato je da su Toyotini motori obujma 1,8 litara, 2 litre i 2,5 litara nepoderivi i neuništivi, što svim modelima iz game predstavlja veliki plus. Motori nemaju probleme koji prate neke druge velike brendove koji koriste hibridni pogon.

Stoga se kao idealna kupnja čini odabir Japanca s četvrt stoljeća iskustva u hibridnom pogonu, a već su stigli do pete generacije. S koliko se generacija hibrida mogu pohvaliti drugi proizvođači?!

blank

C-HR nije stigao tako daleko poput Priusa, tek skuplja kilometre u drugoj generaciji, a sjećamo se koliko je pozornosti privukla prva generacija subkompaktnog crossover SUV-a od 2016. odnosno 2017. godine. Vizualno, to je tada za Toyotu bio veliki iskorak u nešto novo, razigrano, netradicionalno.

Danas druga generacija C-HR-a (Compact High Rider) nije više toliko veliko iznenađenje dizajnom, čemu pridonosi posljednji Prius. Test vozilo ima bi-tone crni krov, uz bijelu boju karoserije te cik-cak linije na boku kao i izrazito dinamičnu prednju masku te crvenu liniju koja je razvučena straga, a prekinuta je u sredini s natpisom Toyota C-HR. Bit će vam neobične (cool) vanjske kvake koje vire prema van dok se vrata otvaraju (nisu više skrivene u stražnjim vratima, kao kod prve generacije).

blank blank

blank blank

Isti natpis, samo što je neosvijetljen, pronalazimo i ispod središnjeg touch ekrana od 8 inča. Ispred vozača se nalazi ekran od 7 inča te u raznim bojama prikazuje način vožnje (punjenje – eko – snažno) i brzinu vožnje. Sport način ima naglašenu crvenu boju.

Ipak, dizajn je primjetno unaprijeđen, prepun linija izvana i u interijeru, a mi smo isprobali Toyotu C-HR s početnim paketom opreme te ukupnom snagom sustava od 163 kW (223 KS). 2-litreni benzinski četverocilindrični motor snage je 112 kW (152 KS) smješten na prednjoj osovini, a naprijed se nalazi i električni motor snage 120 kW (163 KS).

Isti model C-HR-a može se uzeti u klasičnoj hibridnoj HEV formi, bez punjenja na punjaču, a tada se nudi i 1,8-litreni snage 103 kW (140 KS) te 2.0 od 145 kW odnosno 197 KS.

blank

Uskoro ćemo objaviti i test C-HR HEV modela, a sada ćemo se usmjeriti na PHEV odnosno plugin hibrid snage 223 KS, što znači da će automobil snažno ubrzavati čak i u Eco načinu vožnje, a tek će poludjeti u Sport načinu, kada se osjeti kako se prednji kraj propinje. Doslovno se propinje, i to ne samo u startu, kad krećemo s mjesta, nego i u među ubrzanjima. Emitira CO2 emisiju od 19 do 20 g/km.

Ugrađena 200-kilogramska baterija kapaciteta 13,59 kWh, prema WLTP mjerenjima, omogućuje 67 km vožnje samo na struju u kombiniranom načinu vožnje dok u gradu s jednim punjenjem struje može prevaliti do 100 kilometara. To znači da i ljudi iz okolnih gradova (oko Zagreba) mogu ponoći napuniti bateriju kod kuće te doći kući za mali iznos.

Bateriju smo spojili na javni AC punjač te je vozilo povuklo 7,2 kW snage, iako je deklarirana snaga AC punjenja 6,6 kW. U praksi, to znači dva sata i 10 minuta. Dakle, baterija se kod kuće, uz slabiju snagu punjenja, može napuniti do 100 posto, a u postavkama se mogu definirati periodi punjenja, kad je struja povoljnija pa ne morate paziti na to.

blank

blank blank

Što se tiče potrošnje, pri vožnji samo na struju smo po gradu imali 12,3 kWh potrošnje, ali u vožnji nismo baš uvijek pretjerano pazili što se tiče ekonomičnosti jer odaziv papučice gasa je stalni mamac.

Ukupni prosjek testa je uz vožnju na struju i benzin pao na 5,5 litara. Realno, može pasti na oko 4 do 4,5 litara pa i manje, ako raste udio vožnje na struju. Tvornički podatak govori o samo 0,9 litara na 100 km. Dakle, uz pun rezervoar i punu bateriju može se prijeći više od 550 kilometara.

Nema te neke velike filozofije pri korištenju i punjenju Toyote C-HR. Spojite punjač na desnu stranu vozila (lijevo se puni benzin), kao mobitel, te kasnije samo odspojite punjač i to je to. Postoji i prateća mobilna aplikacija MyToyota uz koju se mogu nadzirati određene značajke vozila.

Dok sjedite ispred televizora kod kuće dostupno je zaključavanje vrata i zatvaranje prozora, hlađenje ili zagrijavanje kabine prije putovanja, daljinsko paljenje svjetala, a možete i nekome zatrubiti te vidjeti lokaciju automobila na karti, što olakšava njegovo pronalaženje.

Naravno, najugodnije je krenuti i voziti se na struju, uz forsirani EV način vožnje, a moguće je u vožnji s benzinskim motorom forsirati punjenje baterije kako biste u garažu ili dvorište ušli neprimjetno jer ne želite nekoga probuditi niti dati do znanja susjedima u koje doba dolazite s tvrtkine zabave.

blank

CVT mjenjač i prijenos se ljudima ili sviđaju ili ga mrze – zbog zvuka koji se čuje ispod haube. Uz veći obujam motora taj zvuk je manje iritantan, pokazalo se do sada u praksi, ali oni koji znaju kako voziti CVT, a to znači bez naglih pritisaka na papučicu gasa do kraja, mogu izbjeći zvuk i pitanja suvozača zašto se to tako čuje.

Jednostavno, potrebno je dozirati gas, a kako testirani C-HR snage ima na bacanje zato su i situacije kada se pritisne papučica gasa do kraja rijetke. Treba znati i voziti hibridni pogon, kada se kombinira električni i benzinski motor pri startu pa svakako preporučujemo školu hibridne vožnje. Imat ćete još manju potrošnju goriva, a nećete stopirati promet iza sebe dok presporo ubrzavate, što je krivi način vožnje hibrida.

U vožnji nam se C-HR pokazao poprilično udobnim, iako je u svibnju bio na 18-inčnim kotačima 225/55 R18 (istina, zimskim gumama koje su udobnije od ljetnih).

blank blank

Upija neravnine gotovo kao Prius, što je nedavno bilo jako veliko i ugodno iznenađenje, ima i istu bateriju što se tiče kapaciteta, a novi C-HR nije mijenjao dužinu u odnosu na prvu generaciju – 4360 mm, uz isti međuosovinski razmak od 2640 mm te širinu veću za 35 mm, uz gotovo istu visinu.

Jako smo zadovoljni kočnicama, odazivom upravljača i gasa, C-HR je agilni automobil spreman za pretjecanja na malom prostoru (stotku lovi za 7,4 sekunde), ali i na ugodnu vožnju lokalnim cestama. Uz 154 mm udaljenosti od tla može se popeti i na nešto više površine pored prometnice.

blank

Kompaktni automobil ima i solidno mjesta u interijeru, vozačko se sjedalo može jako pomaknuti prema natrag, a tada za osobu iza ne ostaje baš nešto mjesta. Ali, odrasli se u ovakvim automobilima rijetko voze.

Već od početnog paketa C-HR je prepun sigurnosnih tehnologija i pomoći vozaču – prepoznaje i upozorava na sudar, primijetit će pješake te će samostalno zakočiti ako vozač ne reagira na opasnost, drži voznu traku (pomaže pri dužim putovanjima), automatski prebacuje između dugih i kratkih svjetala, prepoznaje prometne znakove (i stalno zvučno upozorava vozača na preveliku brzinu vožnje).

blank

Jako dobro dođe adaptivni tempomat s radarom, a ako se vozilo iza približava velikom brzinom svjetla kočnice će na C-HR-u početi bljeskati, prati bicikliste i vozila u mrtvom kutu ako se otvaraju vrata. Serijski su uključena Bi-LED prednja i LED stražnja svjetla, 17-inčni kotači 215/60 R17, automatski klima uređaj. Prednja u obliku slova C su baš efekta.

Ugodno iznenađenje je što se Android Auto sada spaja bežično, čim se pokrene Bluetooth uparivanje telefona tako da više nema dosadnih žica. Osim za punjenje preko USB-C konektora (jedan naprijed, jedan u pretincu između vozača i suvozača te jedan straga), a nevjerojatno nisko se otvara pretinac ispred suvozača.

blank

Dobro dođe i DAB radio prijamnik (naročito u Sloveniji, koja je napredovala više nego Hrvatska u kojoj imamo samo nekoliko radijskih DAB postaja). Jedino što nismo imali je bežično punjenje mobitela, što je dostupno u višim paketima opreme. Stražnji brisač uopće nije dostupan, što može biti minus pri vožnji po kiši. Nedostaje nam i stalno uključen Hold prekidač kako na semaforu ne bismo morali stalno držati pritisnutu papučicu kočnice.

Ekran od 8 inča u sredini kabine u kojoj su korišteni reciklirani materijali izgleda malo u odnosu na današnje standarde, iako su oko ekrana dva lažna okvira koja daju dojam kao da se u vozilu nalazi veliki ekran. Plastični rub oko ekrana ljeti, pri visokim temperaturama, nije baš pripijen. Jasno, ako želite veliki ekran od 12,3 inča potrebno je odabrati jači paket opreme.

blank

Početna cijena za model Toyota C-HR 2.0 PHEV Hibrid C-LUB je 41.400 eura (posebna ponuda uključuje cijenu od 38.900 eura) dok se klasični hibridni C-HR HEV s 1.8 motorom može dobiti od 32.285 eura (posebna ponuda za 29.785 eura). Dvolitreni HEV košta od 37.402 eura (34.902 eura na akciji). Sve cijene uključuju metalik boju, a bi-tone kombinacija boja se plaća 570 eura.

Naš testni C-HR u crno-bijelom izdanju je imao i dodatni Tech paket za 1180 eura koji uključuje električno otvaranje prtljažnika obujma 430 litara i projektorska Bi-LED prednja svjetla s ručnim podešavanjem svjetlosnog snopa te još dodatno i 18-inčne aluminijske naplatke (inicijalno dolaze 17-inčni).

Vrh ponude je C-HR GR Sport za 43.65 eura na 19-inčnim kotačima te sjedalima od brušene kože s crvenim šavovima, a postoji i GR Sport Premiere izvedba s 20 inča JBL zvučničkim sustavom (inicijalno u vozilu dolazi 6 zvučnika, uz izuzetno dobru kvalitetu zvuka).

Ukoliko uz prednji pogon želite imati AWD pogon na sve kotače ta opcija nije dostupna kod C-HR PHEV modela, ali je dostupna kod 2.0 HEV modela za 2700 eura nadoplate. Dakle, C-HR se nudi u četiri verzije, što se tiče pogona, a uz (mnogima dosadnu) bijelu boju monotoniju razbija crni krov.

blank

blank

blank

blank blank blank blank

blank