KOLUMNA: 20 tema koje su obilježile MWC23 u Barceloni

blank

Završio je još jedan Mobile World Congress na kojem sam prikupio puno informacija, uz više od 1000 fotografija i video filmova

Odlazak u Barcelonu uvijek je poseban doživljaj. Nekad idem u Barcelonu privatno, na godišnji odmor, puno češće sam tamo zbog novih tehnologija i automobila. Od 2006. godine u Barceloni se održava Mobile World Congress (od 2013. je promijenjena lokacija u gradu), a prethodno je 3GSM Congress održavan u francuskom Cannesu. Za sada je sigurno da će se do 2030. godine MWC održavati u katalonskom gradu. Vjerojatno i duže. O ovoj temi možete sve saznati ovdje.

U periodu od 27. veljače pa do 2. ožujka 2023. u prostor Fira Barcelona stiglo je 88.500 ljudi iz cijelog svijeta. Može se reći kako je ovo bio prvi funkcionalni postpandemijski MWC sajam, bez ikakvih ograničenja. Prethodnih smo godina po sajmu nosili maske, pokazivali potvrdu o cijepljenju, testirali se prije ulaska na koronavirus.

Sad je sve to iza nas, a tijekom sedam dana u Barceloni sam vidio na stotine novih uređaja, predstavljene su nove usluge, u grad je stigao i tvorac prvog mobitela na svijetu Martin Cooper (Motorola DynaTAC iz 1973.). Na žalost, nisam se uspio s njim upoznati. Šteta, a čovjek ima 94 godine.

Ove se godine obilježava 50 godina od tog događaja, a prije 40 godina (1983.) počela je i prodaja prvog mobitela Motorola DynaTAC 8000x po cijeni od 3995 dolara, što bi danas bilo oko 12.000 USD. Tada je cijena minute razgovora bila oko 50 centi po minuti, a mobitel mase veće od kilograma omogućavao je samo 25 minuta razgovora.

1. Motorola Rollable smartphone

Najupečatljiviji događaj kojem sam osobno u Barceloni sudjelovao svakako je pokazivanje Motorolinog Rollable mobitela kod kojeg se ekran iz 5 pretvara u 6,5 inča. Događa se pri tome rolanje ekrana, a dok se ne koristi na prednjoj jedan se dio ekrana može koristiti i na stražnjoj strani. Recimo, za obavijesti, a dobro dođe i pri snimanju kamerom.

2. Lenovo Rollable laptop

Nešto slično je predstavila i matična tvrtka Lenovo – kod Rollable laptopa se (Sharpov) ekran rezolucije 2024 x 1604 piksela ispod tipkovnice proširuje na 2024 x 2368 piksela. Dakle, nakon „odmotavanja“ ekrana dostupno je oko 700 piksela više.

3. Honor Magic serija

blank

Honor je predstavio nove Magic modele, a tijekom predstavljanja na sajmu saznali smo da je novi Honor Magic5 Pro osvojio DXOmarkovu nagradu za smartphone s najboljom kamerom, ali i s najboljim ekranom na svijetu. Nekoliko dana prije saznali smo da je Honor Magic5 Lite od iste ekipe dobio nagradu za najbolju bateriju na svijetu – kažu da je potrajala nevjerojatna 74 sata.

4. TCL RayNeo X2

blank

Zahvaljujući revolucionarnim naočalama iz TCL-a s binokularnim Micro-LED optičkim zaslonima u boji sporazumio sam se s Kineskinjom. Ona je pričala kineski, a ja sam na unutarnjoj strani naočala pokretanih platformom Snapdragon XR2 imao prijevod u stvarnom vremenu, na engleski jezik. Titlovi su se izmjenjivali kako je ona pričala, a ja sam i dalje ponosan što znam izgovoriti čak dvije kineske riječi – hvala i bok. Možda sam propustio priliku naučiti i neke nove?!

5. Novi Nokia logo

blank

Sajam i svijet je prvog dana MWC-a dočekala vijest o novom Nokijinom logotipu. Plava slova su za finsku kompaniju, koja već neko vrijeme proizvodi mrežu opremu, otišla u prošlost, a originalni NOKIA logo u plavoj boji ostaje na mobitelima koje je predstavio i predstavljat će i dalje HMD Global, vlasnik licence Nokia.

“HMD Global je ponosni vlasnik licence marke Nokia za telefone, tablete i dodatke. Nastavljamo surađivati s Nokijom kako bismo našim kupcima i obožavateljima diljem svijeta pružili fantastična iskustva, nastavljajući naše obveze prema izdržljivosti i dugovječnosti. Klasična marka Nokia ima nevjerojatnu povijest mobilnih telefona. Naši telefoni s markom Nokia, kao što su tri nova uređaja koja smo najavili – Nokia G22, Nokia C22 i Nokia C32 – nastavljaju veliki zamah povezan s klasičnim Nokijinim logotipom.”

6. Sami popravite svoju Nokiju

blank

Kupite li Nokiju X2 i nešto se dogodi s ekranom ili baterijom te priključkom za punjenje baterije sami možete popraviti telefon odnosno zamijeniti dio. Uz iFixit komplet dobit ćete upute i potreban alat te bez odlaska u servis napraviti posao. Na ovaj će način biti spašeni mnogi mobiteli koje vlasnici ne nose na popravak jer im je preskup i kompliciran za čekanje dok se posao završi u servisu.

7. Cijela Galaxy S serija

blank

Mene, kolekcionara starih mobitela, uvijek najviše dirnu stari mobiteli. Samsung je na svojem štandu izložio sve do sada predstavljene modele iz Galaxy S serije. Sve je počelo 2010. godine s modelom Galaxy S (I9000), a najnoviji je Galaxy S23 Ultra. Ako već niste, pročitajte moj najkraći test pametnog telefona na svijetu.

8. Huawei Watch Buds

blank

Znamo da postoje Watch uređaji i Buds uređaji, a Huawei ih je spojio u jedan uređaj te u kućište pametnog sata, to jest ispod ekrana, smjestio TWS slušalice. Fora!

9. Xiaomi 13 Pro

blank

Ovo nije bio prvi pametni telefon s foto senzorom od 1 inča. Panasonic je u 2014. predstavio Lumix DMC-CM1, a u 2021. su lansirani Sharpov Aquos R6 i Sonyjev Xperia PRO-I. U 2022. slijede Sharp Aquos R7, Xiaomi 12s Ultra, vivo X90 Pro i vivo X90 Pro+ s također senzorom od jednog inča. Ipak, čini se kako Xiaomi 13 Pro sa Sonyjevim senzorom IMX989 stavlja ovu temu u prvi plan. U 2023. godini očekujemo sve više 1-inčnih senzora. Ako se iz telefona izbace utor za žičano punjenje, utor za SIM, zvučnik i bočne tipke, možda bude mjesta i za veće senzore od 1 inča?

10. Punjač s 240 W

Na stolu upravo gledam u Motorolin punjač snage 125 W. Puno jači je novi realme punjač predstavljen u Barceloni – snage je 240 W i koristi se uz pametni telefon realme GT3. Potrebno je samo 80 sekundi da se realme GT3 napuni do 20% kapaciteta te 9 minuta i 30 sekundi da se baterija uređaja od 4600 mAh potpuno napuni.

11. 5.5G

Huawei je u Barceloni objavio kako rade na 5.5G tehnologiji te kroz dvije godine možemo očekivati brzine u downloadu do 10 Gb/s. Nova mrežna tehnologija trebala bi podržati 100 milijardi IoT veza u sljedećih deset godina.

12. 5G više ne vrišti sa svih štandova

U posljednjih (valjda) pet godina najčešće se na štandovima sajma u Barceloni mogla vidjeti oznaka 5G. Ove godine to rijetko tko spominje. Ponegdje se može vidjeti oznaka 6G, ali svima je jasno da je to daleka budućnost. Pričat ću vam o tome detaljno u veljači 2028. godine, a godinu-dvije prije počet ćemo se pripremati na 6G.

Čak se ta 5G oznaka izgubila i na mnogim telefonima. Primijetio sam to u kolovozu prošle godine u Londonu, kada je Samsung predstavio Galaxy Flip4 i Fold4 modele. Bez oznake 5G! U 2030. godini možemo očekivati da će na telefonima pisati 6G, jer se tek tada očekuju komercijalne 6G mreže, a u 2028. prve eksperimentalne 6G mreže. Oni koji pišu glupe grafite po Zagrebu (npr. 5G = SMRT) neka se pripreme za kupnju novih sprejeva kako bi štetili svima oko sebe. Mobilna telefonija ne šteti nikome.

13. Niti VR naočale više ne vrište sa svih štandova

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Vladimir Mrvoš
Vladimir Mrvoš

blank

Izgleda da su se svi igrači vezani uz metaverzum odlučili malo povući iz javnosti, nakon saznanja da su spremni u predstojećim godinama uložiti i do 10 milijardi američkih dolara u tehnologiju koja će nam otežati ionako teške glave. Ulagači su sumnjičavi, ne znaju treba li vjerovati u taj svijet u kojem ćemo imati digitalnog dvojnika pa su mnoge tvrtke odlučile u tišini razvijati tehnologiju.

Kad pada cijena dionica, nikome to nije drago. Pa niti Marku Zuckerbergu, a sjećam ga se iz veljače 2016. godine, kad je tijekom predstavljanja Samsung Galaxy S7 serije stigao na pozornicu u Barceloni u sivoj majici, plavim hlačama i Nike tenisicama. Ispod sjedala su nas čekale VR naočale. Pored mene s VR naočalama na glavi sjedi legendarni Vladimir Mrvoš.

14. Gdje su automobili?

Prije nekoliko godina su na MWC-u Mercedes, BMW, Seat, Toyota, Peugeot, Ford i mnogi drugi proizvođači predstavljali svoje multimedijske novitete. Ove godine sam vidio automobile, ali su imali neku drugu funkciju.

15. Satelitska komunikacija

blank

I dalje u Hrvatskoj, u Europi te na našem planetu postoje mjesta na kojima nema GSM signala. Rješenje su u rujnu prošle godine ponudili Huawei Mate 50 Pro i Apple iPhone 14, ali to je dostupno samo u slučaju nužde (recimo, ako ste se izgubili negdje na Velebitu ili Arktiku).

Uz Bullittovo rješenje, koje sam na sajmu isprobao na Motoroli defy 2 (moguće je i uz druge pametne telefone, uz GPS dodatak) dobit ćete potpuno funkcionalno rješenje te ćete pošiljatelju čak moći i odgovoriti na njegovu poruku. Za sada je samo primanje besplatno, ali slanje se naplaćuje

16. Budućnost je savitljiva

blank

Na posebnom štandu Samsung je predstavio svoju viziju sklopivih uređaja kod kojih se ekrani više ne savijaju samo na jednom nego na dva mjesta. Poput harmonike. U blizini se mogao vidjeti jedan Galaxy Fold4 kako se „pati“ dok ga stroj neumorno savija. Iznad je bio brojač, a kad sam ja stigao na štand Samsung Display brojač je pokazivao 183.262. Nisam imao vremena čekati zajamčenih 200.000 savijanja ekrana.

17. TCL ekran bez premca

blank

Sve nas muči osvjetljenje ekrana pametnih telefona u noćnim satima, ne dopušta nam spavanje. Rješenje je smanjivanje plavog svjetla (jeste li to aktivirali na svojem smartphoneu?), ali čini mi se kako i dalje ne zijevam. Tek kad pogledam koliko je sati onda isključujem telefon.

TCL je prije svih drugih koji su stigli u Barcelonu, čak tri dana prije početka Mobile World Congressa, u Artchimboldi prostoru, predstavio pametne telefone iz serije 40, ali i TCL NXTPaper Phone. Kad se prijeđe prstom preko ekrana osjećaj je kao da se radi o papiru – ekran je mat, nema svjetlosni odsjaj, a na njemu ne ostaju niti otisci prstiju. Smanjeno je i nesretno plavo osvjetljenje, na čemu će biti zahvalne naše oči. Istovremeno, ekran dobro reagira na dodir prsta po Android OS-u. Kad bolje razmislim, TCL-ov telefon je zaslužio biti na daleko višoj poziciji u ovom mojem pregledu s MWC-a.

18. Infobip je također tu (već godinama)

blank

Da, duži niz godina u Barcelonu dolazi i hrvatski (ali i svjetski) Infobip. Predstavili su CallLink, korisničku podršku putem videopoziva što tvrtkama omogućuje brže rješavanje upita i time skraćuje vrijeme čekanja korisnicima.

19. I HT je bio prisutan

blank

Hrvatski Telekom je pokazao koliko je naš Dubrovnik svjetski grad. Predstavljena su smart city rješenja koja gospođama i gosparima (i turistima) omogućuju primjenu IoT tehnologije kroz pametni parking, mjerenje kvalitete zraka i kvalitete mora.

20. Gužve su se ponovo vratile

blank

Iako se otkazani MWC20 čini kao najbolji do sada (barem za nas nekolicinu koji smo i tada bili u Barceloni, a lockdown i prekid letova avionima već su kucali na vrata krajem te veljače 2020.), štandovi i gužva su ono što ipak čine MWC punim pogotkom.

Ove je godine sajam posjetilo 88.500 ljudi iz 202 države i teritorija svijeta, bilo je 2400 izlagača, a ulaznica je ponovo koštala 5000 eura. Istina, postoji i ona za 800 eura te za oko 2500 eura, ali uz njih ne možete vidjeti sve što se nalazi unutar 8 paviljona, na površini od 240.000 četvornih metara. Vjerujte mi, nemate pojma kakav je osjećaj ući u sajam, a još je teži napustiti to. Sva sreća, MWC24 nas ponovo čeka.

Samo da sljedeće godine ne bude toliko hladno, kao ove. Ove godine sam se pripremio i obukao za Barcelonu, ne i za vremensku prognozu u Barceloni. Možete li zamisliti da vam na ekranu, dok ste u Barceloni, piše 4°C, a real feel 2°C. Ljudi moji, tamo su potrebne i zimske jakne i zimske gume!

blank

 

blank

blank

blank

blank