Hoće li carine koje uvodi Trump povećati cijene pametnih telefona?

blank

Stižu reakcije na carine koje cijelom svijetu nameće američki predsjednik, a utjecat će i na uređaje koji se proizvode van SAD-a

Donald Trump uvodi carine cijelom svijetu kao dio svoje strategije za smanjenje trgovinskog deficita SAD-a i jačanje domaće industrije. Ključni razlozi uključuju:

Veliki trgovinski deficit SAD-a: Trump je proglasio nacionalnu izvanrednu situaciju zbog “velikog i trajnog trgovinskog deficita SAD-a”. Smatra da taj deficit slabi američku proizvodnu bazu, ugrožava opskrbne lance i čini obrambenu industriju ovisnom o stranim zemljama.

Protektivna ekonomska politika: Trumpova administracija želi smanjiti oslanjanje na uvoz i potaknuti proizvodnju unutar SAD-a. Carine su dio šireg plana za jačanje ekonomske neovisnosti zemlje i zaštitu radnih mjesta.

“Recipročne” carine: Trump tvrdi da mnoge zemlje iskorištavaju SAD kroz visoke carine, poreze i regulacije koje otežavaju američki izvoz. Kao odgovor, uveo je osnovnu carinu od 10% na sav uvoz te dodatne, više stope za zemlje s najvećim trgovinskim suficitima prema SAD-u, poput Kine i EU-a.

Geopolitičke poruke: Trumpova politika pokazuje odmak od tradicionalnih savezništava, fokusirajući se na trgovinske odnose umjesto političkih ili vojnih veza. Njegov cilj je eliminirati trgovinske prepreke koje smatra nepravednima prema SAD-u.

Ova odluka izazvala je zabrinutost zbog mogućih posljedica, uključujući rastuće troškove za potrošače, usporavanje globalnog gospodarstva te potencijalne protumjere od strane drugih zemalja. Glavni analitičar CCS Insighta Ben Wood rekao je za Mobile World Live da će američke tarife vjerojatno teško pogoditi Apple i Samsung, što će zauzvrat rezultirati višim cijenama za potrošače u zemlji.

Apple i Samsung drže najveći udio u prodaji pametnih telefona u SAD-u, što je problem jer se tvrtke uvelike oslanjaju na Kinu i Vijetnam za proizvodnju svojih uređaja. Države su na vrhu popisa carinskih stopa koje je predstavio predsjednik Trump, s nametom u Kini od 34 posto, a Vijetnamu s naknadom od 46 posto.

Svaka brojka je recipročna stopa koju je otkrio američki čelnik, a brojka za Kinu može biti veća kada se uključe druge naknade. “Ako se ništa brzo ne promijeni, vjerojatno će se morati povećati maloprodajne cijene za pametne telefone i druge uređaje potrošačke elektronike”, rekao je Wood.

Daljnji problem koji je istaknuo Wood je vjerojatni utjecaj na profitne marže Applea, Samsunga i drugih proizvođača potrošačke elektronike, za koje očekuje da će biti smanjene potezima za “ublažavanje nekih dodatnih troškova” s kojima bi se potrošači mogli suočiti.

Pokušaji Appleovog ključnog proizvodnog partnera Foxconna da smanji ovisnost tvrtke o Kini prebacivanjem proizvodnje u druge zemlje mogli bi se pokazati kao malo olakšanje, s Vijetnamom kao jednom od njegovih alternativnih lokacija uz Indiju, koja se suočava s recipročnom stopom od 26 posto.

Taipei Times izvijestio je da je Foxconn nabavio opremu u vrijednosti od 32,3 milijuna dolara za svoju indijsku operaciju putem podružnice tijekom proteklih šest mjeseci kao dio svog plana za povećanje kapaciteta za Apple robu, uz AI poslužitelje.

I Samsung se suočava sa sličnim poteškoćama pa čak i kad bi odlučili zaustaviti svu inozemnu proizvodnju i vratiti ju u Južnu Koreju i dalje bi se suočio sa značajnom recipročnom stopom od 25 posto na južnokorejski uvoz.