Konferencija koja tehnologiji pristupa iz inženjerske perspektive

blank

Više od 500 sudionika iz Hrvatske i regije u Zagrebu prati 19. izdanje konferencije Advanced Technology Days

Više od 60 predavanja uz sudjelovanje više od 60 stranih i domaćih predavača bave se primjenom umjetne inteligencije, razvojem softvera, podacima, kibernetičkom sigurnošću i cloud infrastrukturom.

19. izdanje konferencije Advanced Technology Days (ATD) počelo je uvodnim predavanjem predstavnika organizatora – Tomislav Tipurić (Nephos) i Ivan Marković (Unitfly) istaknuli su da je iza nas godina velikih promjena u IT svijetu, što se reflektira i u konferencijskim predavanjima jer najveći udio imaju ona povezana s primjenom umjetne inteligencije.

ATD je, u nastojanju da okupi i angažira IT zajednicu tijekom cijele godine, uveo i dvije novosti: ATD podcast donosi razgovore o aktualnim temama s vrhunskim stručnjacima, a Advanced Technology Night kvartalni je meet up koji kombinira predavanja s večernjim druženjem.

Joseph Guadagno, jedan od vodećih stručnjaka za .NET ekosustav i bivši predsjednik .NET Foundationa, tijekom otvaranja konferencije održao je kratki demo kroz koji je pokazao kako napraviti chat-based aplikaciju za nepredvidiv broj korisnika.

blank
Marković, Reljić, Acman, Tipurić

Tomislav Tipurić je ukratko predstavio razvoj generativne AI i dao pregled postojećih AI modela koje su tržištu ponudili veliki tehnološki igrači AWS, Google i Microsoft. Alan Debijađi (Unitfly) na primjeru iz tvrtke Unitfly u kratkom demu je pokazao kako se Microsoft Copilot može nadograditi tvrtkinim sadržajem i tako postati vlastiti AI agent.

Nakon keynotea program je nastavljen paralelnim predavanjima u 5 kino dvorana. Prvog dana konferencije u programu se našlo 33 predavanja, panel diskusija o umjetnoj inteligenciji te live ATD podcast u kojem je gostovao Adnan Pavlović iz organizacije WeAreDevelopers.

Ivan Marković je na panelu Odgovorna umjetna inteligencija razgovarao s Mislavom Acmanom (Omics Solutions), Tihanom Anom Reljić (Rezime) i Tomislavom Tipurićem o problematici koju donosi sve šire korištenje umjetne inteligencije.

Od 2017. do danas korištenje AI u biznisu raslo je s 20% na 72%, a upotreba GenAI od 2023. do 2024. skočila je s 33% na 65%. Povećana upotreba donosi niz koristi, ali i novih izazova – sve je veći broj incidenata povezan s korištenjem AI, a brz razvoj traži i brzu prilagodbu pravnog okvira.

Tihana Ana Reljić istaknula je da EU Uredba o umjetnoj inteligenciji u fokus stavlja odgovoran pristup stvaranju, ali i korištenju umjetne inteligencije. Sugovornici su se složili da se etički aspekt AI ne odnosi samo na odgovornu primjenu, već i na transparentnost i način pristupa podacima.

Acman se posebno osvrnuo na problematiku pristranih podataka u biotehnologiji i biomedicini – da bi znanost napredovala, podaci koji su ishodište istraživanja moraju se izjednačiti i normalizirati. Razgovaralo se i rizicima zloupotrebe AI, pri čemu je Tipurić istaknuo da ljudi dijele svoje podatke s besplatnim alatima nesvjesni rizika – takvo dijeljenje otvara problematiku kršenja sigurnosti i privatnosti jer alati kasnije koriste arhive promptova za trening svojih modela.

Tipurić je dodao ji da se Europa mora probuditi u tehnološkom smislu jer kaska za Kinom i SAD-om te smatra da bi se trebala uključiti u AI utrku te napraviti svoj LLM model.