Tehnologija Quantum Dot ključni je materijal nove generacije te se koristi u širokom rasponu primjena, uključujući zaslone, medicinske uređaje i solarne ćelije
Samsung Electronics je u 2015. godini uspješno komercijalizirao prvu tehnologiju kvantnih točaka bez kadmija, na svojim SUHD televizorima. Samsung je nastavio raditi na svojim inovacijama, proširujući svoje naslijeđe majstorstva kvantnih točaka predstavljanjem QLED televizora 2017. godine.
Samsung je započeo istraživanje i razvoj tehnologije kvantnih točaka 2001. godine, u vremenu kada je istraživanje materijala koji nisu kadmij bilo vrlo ograničeno.
Samsung Newsroom koristi ovu priliku te se osvrće na posljednjih 10 godina i istražuje kako kvantne točke unapređuju Samsung zaslone na novu, višu dimenziju. Za početak, kvantne točke su izuzetno sitne poluvodičke čestice, desetke tisuća puta tanje od ljudske vlasi.
Zahvaljujući svojim jedinstvenim fizičkim svojstvima, omogućuju iznimnu preciznost boja i svjetline, što ih čini revolucionarnim materijalom u tehnologiji zaslona. Kada se koriste u zaslonima, kvantne točke omogućuju širok spektar boja koji vjerno oponaša ljudsku percepciju te omogućuju preciznu kontrolu svjetla na razini piksela za dublje crne tonove.
Zahvaljujući sposobnosti emitiranja svjetlosti u svim smjerovima osiguravaju ujednačenu svjetlinu i postojanu boju iz bilo kojeg kuta gledanja, uz smanjeno izlaganje plavom svjetlu za ugodnije vizualno iskustvo.
Industrija proizvodnje televizora nastavlja s istraživanjem i razvojem kako bi dodatno unaprijedila i komercijalizirala kvantne točke, budući da one predstavljaju prekretnicu u tehnologiji prikaza. Zbog toga se na tržištu sve češće pojavljuju različiti modeli televizora s kvantnim točkama, nudeći kupcima širok izbor opcija.
Međutim, ključne razlike među televizorima s kvantnim točkama proizlaze iz načina implementiranja tehnologije i ukupne kvalitete zaslona. Za vrhunsko iskustvo gledanja važno je uzeti u obzir faktore poput koncentracije kvantnih točaka, kvalitete filmskog sloja te inovativne upotrebe materijala bez kadmija.
Sadržaj kvantnih točaka
Prava kvaliteta televizora s kvantnim točkama određuje se količinom kvantnih točaka u zaslonu. Kako bi se postigla živa, bogata kvaliteta slike i precizan prikaz boja po kojem su QLED zasloni poznati, nužna je visoka koncentracija kvantnih točaka u QD (Quantum Dot) sloju.
Zasloni s kvantnim točkama imaju jednostavniju i učinkovitiju strukturu u odnosu na klasične LCD zaslone. Samsung QLED uklanja potrebu za fosfornim slojem, jer QD sloj u kombinaciji s plavim pozadinskim osvjetljenjem poboljšava svjetlinu i pruža živopisnije boje.
OLED s kvantnim točkama (QD-OLED) ide korak dalje u unaprjeđenju kvalitete slike. Sastoji se od sloja tranzistora s tankim filmom, samoemitirajućeg izvora svjetla te filma s kvantnim točkama, koji koristi emitiranu svjetlost za precizniji prikaz boja. U oba slučaja, visokokvalitetni film s dovoljnom količinom kvantnih točaka ključan je za postizanje vrhunske kvalitete slike i dugotrajnosti zaslona.
Bez kadmija
U ranim fazama razvoja televizora s kvantnim točkama kadmij se smatrao najdjelotvornijim materijalom za njihovu proizvodnju, igrajući ključnu ulogu u ostvarivanju glavnih prednosti ove tehnologije, poput precizne reprodukcije boja i visokog omjera kontrasta.
Međutim, toksičnost kadmija i njegov negativan utjecaj na okoliš postale su značajne prepreke komercijalizaciji tehnologije kvantnih točaka. Iako je njegova upotreba u potrošačkoj elektronici dopuštena, podliježe strogim regulatornim ograničenjima, posebno prema zakonima EU-a.
Zbog toga je njegova široka primjena otežana, unatoč činjenici da je kadmij jedan od najučinkovitijih materijala za implementaciju ove tehnologije. Kako bi riješio ovaj izazov, Samsung je 2014. godine razvio prvi materijal s kvantnim točkama bez kadmija na svijetu.
Već sljedeće godine uspješno je komercijalizirao ovu tehnologiju u svojim SUHD televizorima, započevši novu eru televizora s kvantnim točkama. Samsung i danas ostaje jedini vodeći brend televizora koji je ovu inovaciju donio na tržište.

Samsung je započeo istraživanje i razvoj tehnologije kvantnih točaka 2001. godine, u vremenu kada je istraživanje materijala koji nisu kadmij bilo vrlo ograničeno. Postizanje živopisnih boja zahtijevalo je precizno ujednačavanje nano-čestica, no nedostatak odgovarajuće tehnologije i istraživanja činili su masovnu proizvodnju iznimno izazovnom.
Unatoč tim izazovima, Samsung je 2014. godine uspio razviti nanokristalni materijal bez kadmija. Od tada je tvrtka stekla opsežno stručno znanje, registriravši više od 150 patenata, i neprestano radi na unapređenju ove tehnologije. Kao što je već spomenuto, 2015. godina donosi još jednu važnu inovaciju predstavljanjem prvih SUHD televizora na svijetu s tehnologijom kvantnih točaka bez kadmija.
Ne želeći stati na postignutom, Samsung je dodatno unaprijedio svoju tehnologiju 2017. godine lansiranjem prve QLED linije, postavljajući novi standard za premium televizore. Korištenjem tehnologije metalnih kvantnih točaka, Samsung je postigao DCI-P3 standard boja za digitalno kino te je po prvi put ostvario 100 % obujma boja, pružajući iznimno precizan izraz boja.
Značajno je da je upotreba anorganskih kvantnih točaka zaštitila zaslone od pregorijevanja, osiguravajući dosljednu kvalitetu slike tijekom vremena.
Nakon uspješnog razvoja elementa koji emitira crveno svjetlo za zaslone 2019. godine, Samsung je unaprijedio svjetlosnu učinkovitost plavih samoemitirajućih QLED dioda — koje se smatraju najzahtjevnijima za implementaciju među tri primarne QLED boje — na vodećih 20,2 %, postavljajući novi industrijski standard.
„Otkrivanje plavog materijala za samoemitirajuće QLED zaslone i demonstracija vodećih u industriji na razini uređaja bila su značajna postignuća ovog istraživanja“, izjavio je dr. Eunjoo Chang, suradnik na Samsung Advanced Institute of Technology te dodao: „Prepoznatljiva tehnologija kvantnih točaka tvrtke Samsung ponovno je prevladala tehničke prepreke.“
Ova vrhunska poboljšanja nisu tu stala. Omogućila su predstavljanje QD-OLED televizora, koji su na CES sajmu 2022. godine ušli u povijest osvojivši nagradu Best of Innovation za izvanredno povezivanje tehnologije kvantnih točaka i OLED zaslona.

Naši najnoviji Neo QLED modeli idu korak dalje zamjenjujući standardne LED elemente s većim brojem mini LED elemenata, čime omogućuju još veći broj detalja, veću svjetlinu i živopisnije boje, a dostupni su čak i s 8K rezolucijom.
Naravno, hardver je nadograđen najnovijim softverskim rješenjima, uključujući AI Upscaling i optimizaciju, a sada i Vision AI. Samsung ostaje posvećen unaprjeđenju tehnologije kvantnih točaka kroz kontinuirane inovacije.
Tvrtka i dalje ulaže u vodeću tehnologiju zaslona — od QLED-a, preko QD-OLED-a do Neo QLED-a — pružajući izvanrednu svjetlinu, preciznost boja i visoku frekvenciju. Zahvaljujući neusporedivim inovacijama tvrtke Samsung u području kvantnih točaka, budućnost tehnologije zaslona nikada nije bila svjetlija.