Računalne simulacije, umjetna inteligencija i velike količine prikupljenih podataka koriste se u razvoju novih proizvoda te na utrkama u kojima sudjeluju motocikli Ducati. U priču se prije dvije godine uključio Lenovo, želeći doći na mjesto na kojem do tada nisu bili – na MotoGP utrke
Gabriele Conti (voditelj odjela za elektroničke sustave u Ducatiju), Davide Barana (tehnički direktor u Ducati Corse) i Edoardo Lenoci (voditelj razvoja aerodinamike u Ducati Corse) dugogodišnji su članovi Ducatijevog tima. Od ovog fantastičnog talijanskog trojca tijekom virtualne konferencije saznali smo na koji način Ducati koristi tehnologije prilikom razvoja novih motocikala, ali i na Moto GP utrkama.
Iako je iza njih epidemija Covid-19 bolesti, Ducatijevi stručnjaci su cijelo vrijeme bili aktivni te konstantno u svojem radu koriste machine learning, uz različite algoritme. Naravno, ne zanemaruju se niti pravi „wind“ tuneli u kojima se i dalje testiraju motocikli. Ipak, sve se ideje najprije simuliraju, a zatim se ide na stazu, saznajemo od Gabriela Contija.
Tehnološki gigant Lenovo želio je svoj računalni hardver i poslužiteljsku (serversku) tehnologiju visokih performansi dovesti na mjesto na kojemu do tada nije bio: na MotoGP trkalište. Lenovo je tehnološki partner Ducatijevog tima na MotoGP utrkama – višegodišnji sponzorski ugovor je potpisan u travnju 2018. godine, a suradnja uključuje korištenje Lenovo računala, tableta i servera na stazi tijekom Ducatijevog nastupa na svjetskom prvenstvu. Ducati koristi Lenovo proizvode i izvan staze, prilikom razvoja i istraživanja novih proizvoda. Na primjer, u 2018. godini to su bili ThinkPad X1 Carbon i ThinkPad XI tablet.
Ducati postiže stvari koje su do prije desetak godina bile nemoguće, i to bez ugrožavanja sigurnosti vozača, što je Ducatijev najveći prioritet. Ducati sada, kroz sveobuhvatne simulacije, može predvidjeti ponašanje motocikla čak i prije nego li kotači po prvi put dotaknu stazu. Prijenosno računalo Lenovo ThinkPad P1 sa šest fizičkih jezgri uravnotežuje snagu i performanse kako bi se spojio fizički i virtualni prostor. U računalo je ugrađeno 64 GB DDR radne memorije i 4 TB SSD memorije za spremanje podataka, a pokreće ga osma generacija Intelovog Xeon procesora. Za grafiku se brine NVIDIA Quadro P2000.
Pored staze na Lenovo uređajima Dukatijev tim prati niz podataka koji se prenose iz samog motocikla – od uvjeta na stazi i vremenske prognoze do praćenja brzine vožnje i izmjena stupnjeva prijenosa mjenjača motocikla. Zahvaljujući Lenovu, nakon analize podataka prikupljenih putem senzora na motociklima i prebačenih na Lenovo računala izvan staze, Ducatijevi MotoGP vozači znaju koji je optimalni nagibni kut i brzina vožnje potrebna za prolazak kroz zavoje.
Motocikl ima 50 do 55 različitih senzora, saznajemo od članova Ducatijevog tima s početka naše priče, a tijekom jedne utrke prikupi se 80 GB podataka s tih senzora. Od „glupih“ senzora poput temperature vode, brzine okretanja kotača do pametnih koji prate okretni moment motora.
Zatim slijede analize prikupljenih podataka kako bi timovi i vozači mogli reagirati u različitim situacijama, ali i kasnije prilikom računalnih simulacija potrebnih pri aerodinamičkom razvoju motocikla. Simuliraju se sve moguće situacije. Računalne tehnologije u određenoj mjeri novu, četvrtu industrijsku revoluciju, donose na motociklističke utrke. Tehnologija može značiti razliku između pobjede i gubitka utrke. Naše oko trepće brzinom od 300 milisekundi, a u 2018. godini Ducatijev vozač Andrea Dovizioso zauzeo je na jednoj utrci prvo mjesto uz razliku od samo 27 milisekundi, što je gotovo deset puta brže od treptaja oka.
U razvoju motocikala se koristi i umjetna inteligencija, a Lenovo sa svojim tehnologijama zamjenjuje nekadašnja nagađanja i intuiciju samih vozača motocikala. Što su računalne snage veće, brži su i motocikli, kratki je zaključak. Desetak Lenovo uređaja računaju i analiziraju prikupljene podatke brže nego bilo koji vozač utrka. Kasnije se prikupljeni podaci iz senzora koriste i za nove vozače, a korisni su i dizajnerima prilikom oblikovanja novih dijelova novih modela motocikala.
Naime, prikupljeno iskustvo iz utrka kasnije se koristi pri masovnoj proizvodnji u cestovnim motociklima kako bi se kupcima osiguralo sigurno i ugodno iskustvo vožnje. Zahvaljujući Lenovovom High-Performance Computingu, Ducati svoju trkaću tehnologiju može prilagoditi onoj na cesti. Od Edoarda Lenocija tijekom webinara saznajemo da se podaci prikupljaju još od 90-ih godina dok se na MotoGP utrkama podaci prikupljaju od 2002. godine.
Na virtualnu Ducati – Lenovo konferenciju, na kojoj smo sudjelovali tijekom sat vremena online druženja uz mnoge svjetske novinare, direktno s asfalta uključio se i Danilo Petrucci, Ducati Corse vozač koji troši puno vremena u proučavanju prikupljenih podataka zahvaljujući senzorima i tehnologijama. Podatke komentira s drugim vozačima kako bi pronašli neka nova rješenja prilikom utrka.
Hoćemo li uskoro vidjeti električne motocikle? Davide Barana je izjavio kako ih većina proizvođača ipak odgađa, a u međuvremenu su zanimljivi postali hibridni motocikli. Tehnologija i brzina su u sve većoj sprezi; stvari se mijenjaju iz dana u dan.
Dukati je osnovan 1926. godine, a od 1946. godine proizvode motocikle nadahnute sportom i utrkama, uz motore visokih performansi, inovativnog dizajna i vrhunskih tehnologija. U tvornici u Bologni proizvode se motocikli za tržišta 90 zemalja svijeta – u 2017. godini isporučili su 55.871 motocikala.