TEST Apple iPhone 16 Pro: Najpoželjniji iPhone sad je još bolji

blank

Apple ne proizvodi desetke i desetke telefona godišnje te su maksimalno skoncentrirani na četiri glavna modela koji svaki put moraju briljirati

Unatrag nekoliko godina na top listi 10 najprodavanijih pametnih telefona Appleovi iPhone uređaji su zastupljeni s najmanje 50 posto, a prva mjesta redovito drže i Pro modeli. Iako spadaju među cjenovno skuplje modele i nisu baš dostupni korisnicima u zemljama poput Hrvatske, njihova popularnost je ipak vrlo velika.

Standardni Apple iPhone 16 test već ste mogli pročitati, a sada slijedi i Pro izdanje koje je, gledajući unatrag nekoliko godina, donijelo najviše promjena. Nevjerojatan je dizajn stražnje strane Pro serije koja se praktički nije niti mijenjala još od modela iPhone 11 Pro.

Tri senzora kamere postavljena su u istu formaciju još od 2019. godine, a izmjene su kozmetičke i prije se mogu nazvati facelift. Mijenjaju se boje kućišta, ali se i zadržavaju stare pa Black, White Titanium i Natural nastavljaju svoj život s modela iz serije 15 dok je jedino plava zamijenjena s bojom pijeska.

blank

Potonja na testu je upravo Desert Titanium i ima primjese zlatne kao i krem boje tako da je dobro pogođena. Kućište podnosi ronjenje i prskanje slatkom vodom, do dubine 6 metara, što je bitno duže od Android IP68 telefona, a bez daha će iPhone 16 Pro ostati do 30 minuta.

Svi drugi detalji doživljavaju promjenu, a najveća je svakako ekran. Poznato je da Pro modeli nude 120 Hz osvježavanje slike i bolju kameru dok standardni ima samo 60 Hz, što je u svijetu pametnih telefona poprilično neobično, gledajući Android telefone.

U Appleu su se na seriji 16 zaigrali s dijagonalama ekrana i samo su na standardnom i Plus modelu zadržali dijagonalu od 6,1 odnosno 6,7 inča dok je iPhone 16 Pro dobio ekran od 6,3 inča. Vratimo li se unatrag primijetit ćemo kako se 6,1 inča koristi još od iPhonea 12 Pro dok je iPhone 11 Pro ima 5,8 inča.

Istovremeno, svih ovih godina Apple nije mijenjao vanjske gabarite telefona te zadržava visinu od oko 145 mm (i debljinu od 8.25 mm, ali je masa povećana sa 187 na 199 grama), a novi iPhone 16 Pro je u odnosu na prethodnika po visini dobio samo 3 mm, što se jedva i primjećuje. Istovremeno, veća dijagonala od 6,3 inča znači da se Pro model ipak malo ističe više nego do sada.

blank
Apple iPhone 2G & iPhone 16 Pro

blank

blank

Usput, iPhone 16 Pro Max sada ima 6,9 inča, dijagonala je povećana sa 6,7. Znači li to da ćemo uskoro i u Android svijetu imati dijagonale veće od 6,8 inča, koliko iznose posljednjih nekoliko godina. Samsung je na Galaxy Note20 Ultra ugradio 6,9 inča, ali su sljedeće godine smanjili dijagonalu na 6,8 inča.

Kako god ponovo je pokrenut trend povećavanja dijagonala ekrana, drago mi je što je to Apple napravio, s tim da nisu dirali osvjetljenje ekrana koje ide do 2000 kandela. Android svijet nudi i dvostruko više, ali nisam primijetio situaciju na direktnom suncu u kojoj nisam mogao sve detaljno vidjeti na iPhoneu 16 Pro. Spomenuti treba da će sada ekran moći spustiti jakost osvjetljenja na samo 1 kandelu ili nit.

Malo je povećana i rezolucija kako se ne bi izgubila kvaliteta pa i dalje Pro izvedba nudi 460 točkica po inču, uz zadržani Always-On display kako bismo uvijek znali koliko je sati i koje su nam notifikacije stigle na Super Retina XDR OLED ekran kojeg štiti Ceramic Shield staklo.

Na boku je predivni titan, a tu ćemo i primijetiti sljedeću veliku promjenu – dodatnu tipku. I dok se očekivalo da će se broj fizičkih tipki na pametnim telefonima smanjivati izgleda da je trendu upravo suprotan.

blank blank

Još od prije znamo za akcijsku tipku, zamijenila je tipku za vibraciju poznatu još od prvog iPhonea iz 2007. godine. I sada ta tipka može poslužiti za promjenu načina dojave poziva i poruka, ali može poprimiti i neku drugu značajku poput alarma ili kamere, na primjer.

Stoga, ako jako volite fotografirati onda možete imati čak dvije tipke za pokretanje kamere. S tim da ćete s najnovijom Camera Control moći obaviti i nešto drugo poput zumiranja povlačenjem prstom po kapacitivnoj površini tipke kao i mijenjati druge parametre laganim dvostrukim dodirom na tipku.

Možemo mijenjati ekspoziciju kako bismo posvijetlili ili potamnili scenu, promijeniti efekt dubine polja pozadine, ali i zumirati s 5x optičkim zumom, što je također velika novost jer je prethodnik nudio 3x optičko uvećavanje s periskopskim telefoto senzorom od 12 megapiksela.

Duži pritisak na tipku prilikom pokretanja automatski pokreće video snimanje, što je odlična stvar. Možete čak i promijeniti broj klikova koji je potreban za otvaranje kamere pomoću Kontrole kamere, s jednog klika na dva. U postavkama odaberite kameru, zatim kontrolu kamere te dodirnite Jedan klik ili Dvostruki klik.

Glavni senzor je od 48 megapiksela već treću godinu zaredom te kao i telefoto ima optičku stabilizaciju slike, senzor ima veličinu 1/1.28″ te otvor blende f/1.8 tako da će biti jako upotrebljiv i u noćnim uvjetima, kada se poznaju junaci.

Treći širokokutni senzor od 48 megapiksela je novi u odnosu na 12 Mp na prethodniku iPhone 15 Pro te je namijenjen snimanju širokih kadrova – znate situaciju kad u kadar uđe pet ljudi a zatim još njih pet pa se morate izmicati kako biste ih sve snimili. Uz ovaj senzor za time nema potrebe. Možete i lako snimiti cijeli kokpit automobila s prednjeg sjedala, ako oglašavate vozilo za prodaju.

Tu je i četvrti senzor koji nije previše izražen kao ova tri, a usput treća reći i kako Pro modeli ne slijede promjenu dizajna s iPhonea 15 na iPhone 16, što se tiče rubova kamera, uz to što je promijenjen i postav u vertikalni. Taj četvrti senzor (TOF 3D LiDAR) radi onda kada je to potrebno, a to su scene u kojima je bitna dubina kadra.

Sličan samo funkcionalnošću je i prednji dubinski senzor koji se koristi za biometriju kako bi u raznim situacijama, dok u telefon ne gledamo direktno, prepoznao naše lice. Taj selfie senzor već šest generacija ima 12 megapiksela i kroz vrijeme se nije mijenjala niti njegova fizička veličina dok je stražnji glavni postajao sve veći i veći, što je bitno za propuštanje što više svjetlo i na kraju bolje svjetlo u slabijim uvjetima.

Kamera je na Pro modelima poslovično bolja od standardnog modela, ali nemojte se iznenaditi ako od 10 ispucanih fotki Pro ne bude uvijek bolji. Kod telefonskih kamera je to tako, sve ovisi gdje će biti glavni fokus te je zato bitno uvijek ručno označiti dio scene na ekranu.

Kamera i noću radi dobre do vrlo dobre snimke, iako pri detaljnom zumiranju može nedostajati oštrine, ali su zato boje i osvjetljenje na visokom nivou, uz minimalan šum. Na tom su polju kamere baš primjetno napredovale posljednjih godina.

blank blank

Jasno, bitan je cjelokupan hardver koji je ugrađen u telefon, iako je optika ipak najbitnija, ali mali senzor jednostavno treba dobru softversku podršku, a u novije vrijeme pomaže umjetna inteligencija. Nova kamera sada uz, spatial odnosno prostorni video snimaju i spatial fotografije, kako bi se mogle koristiti na AR/VR naočalama Apple Vision Pro.

Umjetnu inteligenciju Apple najavljuje kroz nadogradnju iOS 18.1, što znači da nije stigla u rujnu u početku prodaje iPhone 16 serije, ali tu postoji problem američke tvrtke s europskim regulatorima tako da mi u EU nećemo dobiti AI kakav će dobiti Amerikanci.

blank

I što je najinteresantnije, ako Amerikanac dođe u Hrvatsku s iPhoneom 16 neće niti on moći koristiti AI značajke, a ako hrvatski korisnik iPhonea 16 ode u SAD tamo će, uz postavljen jezik na engleski, moći iskusiti ono što korisnici Androida koriste već neko vrijeme i to je zaista korisno. Recimo, ne morate čitati cijeli ovaj moj tekst nego samo sažetak, bez da ste nešto propustili.

Sljedeća nova stvar je veća baterija, povećana je s 3274 mAh na 3582 mAh te je zbog toga povećano odnosno produženo trajanje s 23 na 27 sati pri gledanju videa. Baterija se do 50 posto puni za oko 30 minuta, a novost je što je MagSafe bežično punjenje sada podržano do 25 W snage, s adapterom od 30 W ili jačim. Prethodnik se punio bežično snagom od 15 W.

USB-C konektor smo upoznali na prošloj generaciji, u pakiranju dolazi USB-C na USB-C kabel, iglica je i dalje tu, već nekoliko godina nema strujnog adaptera, ali nema više niti naljepnica Apple. Nije mijenjan kapacitet memorije te starta od 128 GB, koliko ima ovaj testni u boji pijeska, a dostupni su kapaciteti od 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Naravno, novi je i čip A18 Pro sa šest procesorskih jezgri, a primjetno je povećan radni takt dviju jezgri na 4,05 GHz dok ostale četiri rade na 2,42 GHz. U stvarnosti, spremni ste za vrhunske gaming naslove i odličnu grafiku.

Na kraju, primjetno je kako Apple iPhone 16 Pro donosi baš zanimljive i korisne novosti, mnogima će se sigurno svidjeti što su sada kamere na Pro i Pro Max modelima identične, a Pro ima sada veći ekran i veću bateriju. Nova tipka za kameru zaista je korisna i može se odlično iskoristiti.

Kad se tipka za okidanje pritisne do pola, s ekrana će nestati sve osim bijele virtualne tipke (ne znam čemu ona ostaje?) tako da je pogled u kadar sada puno bolji. Sad je i bežično punjenje snažnije i brže.

 

blank blank

Za očekivati je da će se iPhone 16 Pro moći koristiti još barem šest godina, gledajući na softverske nadogradnje (iPhone XR iz 2018. je dobio iOS 18). Ostaje još samo pitanje umjetne inteligencije na području Europske unije, ali korisnicima je svakako najbitnija dobra softverska podrška kao i izrada.

Cijena za početni iPhone 16 sa 128 GB je 1060 eura dok se iPhone 16 Pro sa 128 GB može dobiti za 1340 eura. Verzija s 256 GB košta 1490 eura, s 512 GB je 1770 eura, a za one kojima treba 1 TB cijena je kao da kupujete dva osnovna iPhone 16 modela – penje se na 2040 eura. Za 140 eura više dobit ćete iPhone 16 Pro Max s 1 TB (2180 eura).

blank blank blank blank