TEST Honor 200 Pro: Pruža odlično fotografsko iskustvo

blank

Mogao bih napisati barem 200 razloga za kupnju novog Honora 200 Pro jer novi je model nevjerojatno napredovao u odnosu na prethodnika

200 je lijep broj, a okrugli su brojevi oduvijek bili i ostali posebni, čak i ako ne provjeravate značenje samih brojeva. Nisam se u proteklim danima bavio numerologijom, koja dolazi od latinske riječi numerus (broj) i grčke riječi logos (govor, riječ, pojam ili misao).

Umjesto znanosti o brojevima zanimale su me situacije u kojima se Honor 200 Pro može maksimalno iskoristiti te kako iz srednjeg cjenovnog razreda izvući što više. Ipak, bez brojeva ne ide, a tumačenje broja 12 (GB) može značiti samo jedno – radi se o pametnom telefonu koji će se uhvatiti u koštac s gotovo svakom aplikacijom koju na njega instaliramo. I radit će s desecima njih u pozadini, bez ikakvih problema jer 12 GB radne memorije imaju samo najbolji pametni telefoni današnjice.

Honor je model 200 Pro predstavio u Parizu samo nekoliko tjedana prije početka Ljetnih olimpijskih igara, što govori i o pozadini samog telefona, a ne samo o glamuroznosti koju pruža Pariz. Jedna od značajki koja se ističe je portretna fotografija, pri čemu ćete uz ovaj Android 14 telefon postati pravi fotograf i stručnjak za portrete.

Uz model 200 Pro dobit ćete i 90-godišnje iskustvo koje je s Honorom podijelio pariški studio Harcourt, a i sam sam se okušao u fotkanju u legendarnom studiju, uspoređujući dobivene fotografije s profesionalnim fotoaparatom. Rezultat? Nećete vjerovati, ali mobitel je uspio parirati deseterostruko moćnijem fotoaparatu. Kako?

blank

Iskustvo je ono što čini fotografa dobrim fotografom, a ne uređaj, oduvijek se govorilo i vrijedi u svijetu profesionalne fotografije. Međutim, kada se mobitela odnosno kamere na mobitelu prihvati poznati Rankin i napravi fotografije, pitate se kako je to moguće.

Softver je moćna stvar, a razvija se iz dana u dan. Ako pratite kamere na mobitelima onda ste barem sto puta pročitali kako je u nekom trenutku fotografija s telefonom perfektna. Ipak, svaki sljedeći model telefona demantira tu tvrdnju i sigurno niti Honor niti drugi brendovi neće stati s razvojem i proučavanjem kako s malenim (veličinom) senzorom dobiti što bolju kvalitetu. U međuvremenu se u priču umiješala i umjetna inteligencija te koristi sva znanja koja su prethodno stečena.

To je razlog zašto Honor 200 Pro pruža odlično fotografsko iskustvo, ali vjerojatno jedno od najboljih kada je u pitanju portretna fotografija. Ako vam na pamet padaju fotografski studiji u kojima rasvjeta ima itekako bitnu ulogu, u pravu ste. Ali, ponovo se u igru uključuju dva famozna slova AI te omogućuju da se uz tri Harcourt načina i omjer 5:4 stvore umjetnički portreti.

Možete birati između tri Harcourt načina – vibrantno uz koji ćete dobiti živahne portrete, način s bojom naglašava tonove dok klasik u crno-bijeloj tehnici predstavlja vrhunac i početna je pozicija za vlastitu izložbu jednog dana.

blank

blank

Treba poslušati i savjete koje su desetljeća rada s modelima donijela poznatim fotografskim majstorima te pri snimanju koristiti 2x ili 2,5x kako bi se izbjegla širokokutna distorzija i dobila savršena dubina polja.

Općenito je najbolje koristiti predefinirane brojeve zumiranja, a uz bočno osvjetljenje dobit ćete naglašeno lice i tajnovitije portrete. Stoga, ako imate drugi mobitel u blizini uključite na njemu LED svjetlo i postavite različite sjene s rukama ili papirom te ih usmjerite na subjekt koji snimate.

Nova Honor 200 serija sastoji se od tri modela, uz početni 200 Lite i 200 ući ćete u svijet vrhunske tehnologije, ali 200 Pro ipak predstavlja vrhunac u ovom cjenovnom segmentu. U odnosu na prethodnika, Honor 90 Pro, novi Honor 200 Pro ne mijenja dobro što je donio, poput AMOLED ekrana od 6,78 inča.

blank

blank

Dakle, gotovo 6,8 inča je vrhunac dijagonale koji imamo danas u svijetu telefona koje nazivamo pametnima, a na rubovima zakrivljeni ekran i cijelo kućište u crnoj boji (dostupna je i mjesečeva bijela boja) odlično leže u ruci, uz debljinu od 8,2 mm. Ne čini se tanak, gledajući brojku od 8,2 mm, ali u ruci je telefon izrazito tanak. Debljina od 199 grama granična je, za one koji ne vole preteške telefone.

Ipak, nije Honor štedio na veličini Litij-polimerne baterije pa kapacitet od 5200 mAh. Silicij-ugljična baterija puni se snagom od 100 W, a podržano je i bežično punjenje snagom od 66 W. To je fenomenalno, bez obzira koji god način punjenja koristili te će se uz žicu baterija do 60 posto napuniti za oko 15 minuta, a do 100 posto bit će potrebno nešto više od 40 minuta.

Jasno, za takve performanse trebat ćete i odgovarajući punjač, a njega ćete morati zasebno kupiti jer u tankom pakiranju dolazi samo strujni kabel USB-A na USB-C. Cijena punjača snage 100 W je 50 eura, ali taj izdatak vrijedi svakog centa jer telefon s 12 GB radne memorije i 512 GB memorije ćete koristiti više godina, bez problema. Ne, nije greška u tipkanju, Honor 200 Pro zaista dolazi s 12/512 GB memorije, kao da se radi o predstavniku Magic serije.

blank

blank

S Magic6 serije dobit ćete i Magic Portal koji uz pomoć AI-ja prepoznaje specifične sadržaje pa će olakšati transformaciju u drugu aplikaciju odnosno otvaranje sadržaja u kompatibilnoj aplikaciji, jednostavnim držanjem prsta pritisnutog na (na primjer) Google Maps linku za restoran u koji planirate otići, a link vam je poslao prijatelj.

Na isti ćete način objaviti sadržaj u objavi društvene mreže Facebook, na primjer, tako da je Honor korisnicima zaista olakšao život, a nije to jedina značajka u kojoj se koristi umjetna inteligencija. Zgodno je na taj način spremiti tekst u notes, poslati u SMS poruci itd.

Magična kapsula druga je značajka, a radi se o informiranju o svemu bitnom na vrhu ekrana, oko prednje dvostruke kamere od 50 megapiksela, uz dodatni senzor od 2 megapiksela koji je zadužen za dubinske efekte odnosno brže prepoznavanje lica vlasnika telefona. Obje kamere snimaju 4K video, a poznate su s modela Honor 90 Pro.

S druge strane kućišta su tri senzora te više nema glavnog od 180 megapiksela, kojeg sada mijenja kamera od 50 megapiksela. Senzor sada ima manje milijuna piksela, što i nije nešto bitno jer nećete printati jumbo plakat, ali je veličina senzora sada nešto veća – povećana je s 1/1,4 inča na 1/1,3 inča.

blank

blank

Glavni senzor je dobio i optičku stabilizaciju (OIS), vrlo bitan hardverski dio kamere, a uz njega je podržano bežično punjenje (za 200 mAh veće) baterije, što je druga velika novost. To su zaista korisni detalji i podižu Honorovu N-seriju na novi nivo. Baterija na Honoru 90 Pro puni se snagom od 90 W te nema bežično punjenje.

Honor niti tu nije stao s unaprjeđenjima te je modelu 200 Pro i na drugom foto senzoru dodao OIS, a umjesto 32 Mpx telefoto kamere sada se koristi 50 Mpx, uz identično 2,5 optičko uvećavanje. Kompletna kamera usavršena je širokokutnim senzorom od 12 megapiksela, a video se snima u 4K, ali samo uz 30 fps te nije podržano snimanje uz 60 fps.

U pozadini će veliki posao odraditi 5G čipset Snapdragon 8s Gen 3 s osam procesorskih jezgri, što je malo ispod najjačeg čipa današnjice Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, a zadržan je isti radni takt od 3 GHz kao i na Honoru 90 Pro, uz 4 nm proizvodni proces. Kombinacija poprilično moćnog čipa i 12 GB RAM-a može značiti samo vrhunske performanse pa Honor 200 Pro sve više ide prema Magic6 seriji.

Uz spomenuti portretni način i klasično snimanje predstavlja zadovoljstvo te je gušt pregledavati snimke na vrhunskom ekranu s podržanih najviše 120 Hz osvježavanja slike. Poradilo se na većoj jakosti svjetla pa Honor 200 Pro omogućuje najviše 4000 kandela osvjetljenja, što je više nego dovoljno i za najteže uvjete ljeti, na direktnom suncu.

blank

blank

blank

Nađete li se na plaži pored jezera sa slatkom vodom sve ćete vidjeti, a nema straha od vode koja će prskati po lijepo dizajniranom kućištu koje udovoljava certifikatu IP65, što znači da telefon ne smije ići direktno u vodu, ali mu ne smeta poneka kap. Prethodnik Honor 90 Pro uopće nije podržavao nikakvu zaštitu od prašine i vode pa je i to velika novost.

Baš puno noviteta donosi Honor 200 Pro, što je vjerojatno najviše ikada kod nekog Honorovog nasljednika, a pokazuje i kako je Honor kao brend vrlo ozbiljan u osvajanju tržišta, ne samo kineskog nego i europskog na kojem nižu jedan za drugim, sve zanimljive modele. Znamo i da je sklopiva serija Magic izuzetno napredna, a s nestrpljenjem očekujem Honor Magic V3. Kakva je tek poslastica na testu bio Porsche Design Honor Magic6 RSR

Uz prethodno spomenute hardverske i softverske novosti koje donosi novi Honor 200 Pro teško je pronaći neki nedostatak ili minus jer i MagicOS 8 pruža sve bolje korisničko iskustvo. Povlačenje prsta sa sredine ekrana bilo bi praktičnije jer je za prikazivanje notifikacija potrebno prstom doći do lijevog vrha odnosno za kontrolni centar treba doći skroz do desnog vrha ekrana.

blank

S druge strane Honorov MagicOS nudi mogućnost nevjerojatno dobre organizacije ikona na početnom ekranu tako da se unutar malog prostora može smjestiti devet aplikacija koje su dostupne za aktivaciju na jedan dodir. Moguće ih je dodatno smanjiti i na taj način poslagati na početni ekran desetke i desetke njih. Fenomenalno!

Tu je i kvalitetna izrada, a za inspiraciju dizajna primjetno ispupčenog otoka stražnjih kamera poslužila je Casa Mila u Barceloni, odnosno atrij zgrade poznate i kao La Padrera koja gleda u ulicu Passeig de Gràcia.

La Padrera jedno je od ključnih djela Antonija Gaudija nastalo u periodu od 1905. do 1910. godine, u prijevodu znači kamenolom jer kamena fasada stambene zgrade podsjeća na kamenu liticu. Gaudijeva zgrada nema niti jedan pravi kut, a takav je i Honor 200 Pro. Obratite pozornost na elipsasti vrh koji se ne preklapa s drugačijim oblikom donjeg dijela stražnje kamere.

blank

blank

Iako mi se čini kao da sam u testu Honora 200 Pro spomenuo sve što sam vidio ipak postoji i nešto manje uočljivo, a to je (uz zamalo zaboravljene stereo zvučnike) infracrveni port koji služi bežičnom upravljanju raznim uređajima koje imamo kod kuće pa će telefon zamijeniti barem jedan daljinski upravljač, recimo klima uređaja.

Već odavno su pametni telefoni zamijenili barem 10 zasebnih uređaja koje smo nekada koristili, a odnedavno Honor 200 Pro mijenja i DSLR fotoaparat u pariškom studiju kojeg je 1934. godine osnovala Cosette Harcourt.

Svako zadovoljstvo ima svoju cijenu, a Honor 200 Pro košta 799 eura. Nešto je niža cijena za Honor 200 i za njega je potrebno izdvojiti 649 eura dok se za ulazni model u seriju 200, Honor 200 Lite, treba izdvojiti 320 eura.

blank blank

blank