Honor je učinio veliki korak – u svijet Androida vratili su fizičku tipku za kameru, a dodali su joj i dodatne značajke
Uvijek kad pomislim da su proizvođači pametnih telefona napravili sve što su mogli oni nas uvijek iznenade. Iako se kod Honora 400 Lite fizička tipka za kameru ne čini kao velika novost mlađi korisnici će ju ipak doživjeti kao nešto novo.
I nama starijima je ta tipka vrlo draga, a iako se čini da nas vraća u prošlost u praksi je ova tipka fizički kontakt sa sadašnjošću u kojoj vladaju umjetna inteligencija i različite značajke prepoznavanja svijeta oko nas.
Uz jedan kraći pritisak na tipku pokrenut će se kamera dok nešto duži pritisak pokreće Google objektiv odnosno Google Lens. Tipka na Honoru 400 Lite u tom trenutku ipak pravi veliku razliku u odnosu na sve one tipke koje smo nekada koristili na klasičnim mobitelima, kada smo htjeli pokrenuti kameru.
Naravno, ova tipka omogućuje i okidanje fotke kao i pokretanje snimanja videa, ali i izoštravanje scene kada ju lagano dotaknemo. Ukoliko se s prstom krećemo lijevo i desno po toj kapacitivnoj fizičkoj tipki na ekranu će se pojaviti zoom kotač uz koji ćemo vidjeti koliko smo zumirali nekakav detalj.
Zatim se pritisne tipka do kraja i čut će se škljoc. Kad je kamera aktivna uz duži pritisak na tipku pokrenut ćemo video snimanje. Dakle, korištenje tipke je vrlo jednostavno i savladava se kroz samo nekoliko sekundi, a pruža nam mogućnost da tijekom snimanja uopće ne dodirujemo ekran.
Naravno, za neke dodatne mogućnosti kamere ipak je potrebno dotaknuti ekran. Honor je u 400 Lite ponovio glavni senzor od 108 megapiksela, a sjećamo ga se iz Honora 200 Lite. To je sasvim ok senzor i za većinu korisnika koji nisu zahtjevni niti prezahtjevni omogućit će više nego solidno kvalitetu fotografija i videa.
Glavni senzor sa otvorom blende f/1.8 može biti sasvim dobar i u uvjetima slabijeg osvjetljenja, ali nemojte očekivati previše te nemojte previše zumirati detalje na fotografijama. Mobitel nema optičku stabilizaciju slike što zasigurno utječe na kvalitetu, ali su boje i oštrina uglavnom OK pa kada prvi put dođete u kontakt s ovim telefonom i napravite nekoliko fotografija bit ćete sasvim zadovoljni. U nastavku su fotografije snimljene u Milanu.
Na stražnjoj se strani unutar dizajna koji nas podsjeća na tipku play, a vjerojatno ste takav dizajn već primijetili kod drugih modela telefona, nalazi dodatni senzor od 5 megapiksela koji se koristi za širokokutne snimke.
To su one situacije kada s male udaljenosti želite snimiti veću grupu ljudi, a nemate prostora niti mogućnosti dovoljno se od njih udaljiti. Ako ste koristili Honor 200 Lite onda ste na stražnjoj strani imali i treći senzor od 2 megapiksela, a on se koristio za makro snimke.
Sada njega više nema, iako se vizualno čini kao da se tu radi o tri senzora, ali unutar trećeg kruga je smještena LED bljeskalica. Nisam siguran da bi jedan senzor manje trebalo smatrati nedostatkom jer je zahvaljujući tome (i nešto malo većoj debljini kućišta) sada smještena baterija od 5.230 mAh dok je u Honor 200 Lite korištena baterija od 4.500 mAh.
I dok su visina i širina telefona zadržale iste proporcije od 161,1 x 74,6 mm debljina je povećana sa 6,8 na 7,3 mm. I uz to minimalno povećanje debljine telefon ima elegantan izgled. Zahvaljujući zaobljenim rubovima ugodno leži u ruci, iako je okvir ravan te se ne čini previše ergonomski kao što smo naviknuti na drugim Honorovim telefonima.
Masa kućišta je povećana za samo 5 g, sa 166 na 171 gram, a novi Honor 400 Lite sada je dobio i certifikat IP65, što znači da mu ne smeta prašina, ali ni prskanje vodom. Dakle, ne može se baš duže vrijeme potopiti direktno u vodu, ali ako na kućište padne poneka kapljica vode, znoja ili kiše neće mu ništa biti.
Novi model također ima zaista jako dobar AMOLED ekran od 6,7 inča u fullHD+ rezoluciji, a velika novost je povećanje stope osvježavanja s 90 na 120 Hz. To će telefonu omogućiti ugodniji rad kada se surfa po web stranicama s flash sadržajima, a moglo bi dobro doći i prilikom igranja igara iako se od čipseta Mediatek Dimensity 7025 Ultra izrađenom na 6-nanometarskom tehnološkom procesu ne mogu očekivati velika čuda.
Dvije procesorske jezgre rade na 2,5 GHz dok preostalih šest radi na 2 GHz. Ukoliko u pozadini imate 10 ili 15 aplikacija Honor 400 Lite će ugodno raditi uz 8 GB radne memorije i 256 GB interne memorije koja se ne može proširiti memorijskim karticama.
Unutar kućišta u Velvet Black baršunasto crnoj boji smještena je i prednja kamera od 16 megapiksela, a primjetna je promjena u odnosu na prethodnika koji ima 50 megapiksela te nešto bolji otvor blende.
Snimio sam nekoliko selfija i mogu reći da sam ugodno iznenađen s kvalitetom, ali i oštrinom te prirodnim bojama lica. U noćnim uvjetima se može koristiti prednja LED bljeskalica, a dostupno je i snažno osvjetljenje ekrana jer se tada koristi kao pomoć pri fotkanju.
Još jedna novost je i postavljanje senzora otiska prsta ispod samog displeja, a radi se o optičkoj tehnologiji pa će i otključavanje biti ugodnije korisnicima koji više preferiraju takav način nego kada je senzor postavljen na bočnu stranu. Jasno, optička tehnologija je inferiorna ultrazvučnoj kakvu koristi Honor Magic7 Pro.
Ono što telefonu u odnosu na Honorovu Magic seriju nedostaje svakako su stereo zvučnici kako bi kvaliteta zvuka pri gledanju multimedije bila još bolja. U pakiranju nedostaje i kompletan punjač, ali ćete moći bez problema koristiti i neki drugi punjač od drugih telefona. Snaga punjenja je zadržana na 35 W putem žice, a nisam niti očekivao bežično punjenje. Uređaj se može napuniti do 52 % za samo 30 minuta i do 100 % u samo 73 minute.
Još jedna velika novost na Honor 400 Lite su značajke umjetne inteligencije, a one se mogu koristiti i nakon pritiska na tipku na boku odnosno okviru telefona koji je uz baršunastu crnu dostupan i u baršunasto sivoj boji.
Na stražnjoj strani ne ostaju otisci prstiju, ali biste mogli vrlo često stavljati svoje otiske na prednjoj strani dok koristite magični (Magic) portal kako biste zglobom prsta zaokružili na neki detalj na ekranu i zatim to otvorili u podržanoj i kompatibilnoj aplikaciji.
Dakle, ne morate odlaziti u neku drugu aplikaciju jer će ju telefon inteligentno sam ponuditi s desne strane pa ako ste odabrali nekakav predmet onda ćete tu fotografiju s ekrana moći ili podijeliti putem različitih aplikacija ili pokrenuti proces kupovine.
Ako na ekranu imate tekst s kojim biste htjeli nešto učiniti dovoljno ga je pritisnuti i povući u desni rub ekrana kako biste ga spremili na primjer u bilješke. Uz AI možete koristiti i AI prijevod u stvarnom vremenu pa ukoliko se nalazite na nekom predavanju ili sastanku možete na ekranu pratiti uživo prijevod.
Mnoge dodatne mogućnosti nudi Google Lens jer prepoznaje biljke, životinje i umjetnička djela, pokreće se dužim pritiskom na fizičku tipku kamere, a vrlo lako će i prevesti nešto s jednog na drugi jezik. Isprobao sam Google Objektiv u Milanu, ispred dvorca Sforzesco, što je kamera prepoznala i opisala kroz tekst.
Uz AI Eraser možete uređivati snimljene fotografije te brisati ljude i predmete. Neke interesantne mogućnosti pruža i MagicOS 9 u kombinaciji s Androidom 15 pa ćete u postavkama moći utjecati na fontove i oblik ikona kako biste dobili unikatniji dizajn.
Honor je unaprijedio i zaštitu očiju te se nudi prilagođavanje topline boja na ekranu kako bi u večernjim satima bile toplije i kako bismo brže zaspali, ukoliko prije spavanja volimo gledati u ekran telefona. Ako čitate e-knjige tada svakako u postavkama uključite taj način kako biste dobili crno-bijeli prikaz na ekranu bez boja. U tom će vam slučaju i baterija duže potrajati, a potrajat će i kućište jer je telefon otporan na padove.
Honor 400 Lite s 5G podrškom je ugodno iznenađenje uz cijenu od 329 EUR jer nudi i opciju proširenja radne memorije za dodatnih 8 GB pa ukupno možete imati 16 GB RAM-a. Očigledno je da 256 GB postaje standard, što će većini korisnika i te kako biti dovoljno.
Razloga za prelazak s Honor 200 Lite ima zaista puno tako da je novi model poprilično unaprijeđen. Njegova glavna prednost pred konkurencijom svakako je fizička tipka, što je veliko iznenađenje s obzirom da se ne radi o premium pametnom telefonu.
Pohvalio bih i ekran s odličnom svjetlinom na direktnom suncu te bateriju koja može izdržati bez problema cijeli dan. Računajte na minimalno 6 pa i do 9 sati uključenog ekrana. Ako koristite više SIM kartica onda će vas razveseliti mogućnost dviju fizičkih SIM kartica i jednog e-SIM-a.