Novi Honorov sklopivi model isprobali smo najprije u jednom od europskih gradova najboljih za život, zatim u Budimpešti te i u Zagrebu
Iako na prvi pogled izgleda komplicirano jer se rasklapa i sklapa, preklapa i izvodi razne vratolomije novi Honor Magic V2, koji je nakon europske premijere u Leipzigu stigao i u hrvatske trgovine te širom Europe, izgleda kao telefon kojeg već dobro poznajemo.
Razloga za to postoji nekoliko, ali vidjet ćete u nastavku testa čak i više od nekoliko. Čim se uzme Magic V2 u ruke osjeti se kako nema razlike u odnosu na klasične pametne telefone iz jednog dijela. Razlog je vrlo jednostavan – debljina i proporcije telefona su kao i kod svih drugih današnjih pametnih telefona.
Dakle, ne moramo se privikavati na njega, osjećaj je kao da se već dobro i dugo poznajemo te nema nikakvog straha od držanja telefona u ruci. Postoji samo poštivanje onoga što je Honor uspio napraviti, a drugi još nisu – osjećaj kao da je to recimo Honor Magic5 Pro.
Nestvarno tanak za sklopivi uređaj
Uz debljinu koja je čak ispod 10 milimetara (točnije, 9,9 mm) nemamo nikakav osjećaj debljine. Usporedimo li ga s modelom unutar iste kuće – s Honorom Magic5 Pro – čak je i nešto niži po visini (za 6 mm). Uži je za samo 2 mm te deblji za 1,1 mm. Niti po pitanju mase nema velike razlike – 231 gram u odnosu na 219 grama kod Magica5 Pro.
Pogledamo li konkurenciju primjećuje se kako su pojedini modeli ipak znatno uži i manje iskoristivi kad se koristi samo vanjski ekran. Honor ima 6,43 inča dijagonale. Kad se telefon rasklopi dobije se tablet od 7,92 inča. Dakle, slično kao i kod svih konkurenata.
Ipak, vanjski ekran pravi veliku razliku i zaista je veliki plus jer sve na njemu možete obaviti. Unutarnji, veliki koji se savija na sredini trebat će vam ako želite više komoditeta i mogućnost istovremenog rada u više prozora.
Dakle, idealan je za one koji vole sve isprobati prvi, ali i za one koji trebaju mobilni ured. Može se reći kako je to 2-u-1 uređaj, pa i 3-u-1, ovisno koliko mu pronađete namjena. Odličan je za gledanje filmova, za rad s porukama jer imamo bolji pregled u lijevom i desnom dijelu, a tek kad se rasklopi za snimanje videa i fotografija. Hm, to je 4-u-1 ili 5-u-1.
Kad smo se prvi put susreli s telefonom na IFA sajmu u Berlinu shvatili smo kako Honor ima hit model koji se razlikuje od konkurencije i teško mu je u toj usporedbi pronaći neku manu. Čak su i fotografije bile vrlo dobre do odlične, a takvima su se i pokazale tijekom našeg testa po Budimpešti i Zagrebu.
Leipzig pa Budimpešta te onda Zagreb
Ipak, prvo smo otišli u Leipzig, grad kojeg je Europska komisija proglasila kao jedan od najboljih po kvaliteti života u Europi. Završio je na četvrtom mjestu, a u gradu je čak 95 posto stanovnika zadovoljno. Uvjereni smo kako će i svi koji se odluče za Magic V2 biti jako zadovoljni.l
U istočnonjemački grad Leipzig smo otišli na europsku premijeru tijekom koje je uz Honor Magic V2 predstavljen još jedan model – Porsche Design Honor Magic V2 RSR. Da, naziv je dugačak, ali ako se odlučite za 700-tinjak eura skuplju verziju s ponosom ćete izgovarati.
Porsche Design osnovan je u Njemačkoj 1972. godine, davno prije nego su i postojali mobiteli. Njihov logo na telefonu označava prestiž, kao i na mnogim predmetima poput satova, sunčanih naočala, privjesaka za ključeve (Porsche, naravno).
Primijetit ćete u nazivu tog modela i RSR, a odnosi se na bogatu povijest Porschea s njihovim racing modelima za utrke. I ovaj ima što za ponuditi na utrci s konkurencijom – Porsche Design Honor Magic V2 RSR dolazi (samo) u verziji s 1 TB memorije i 16 GB radne memorije.
I naš testni Honor Magic V2 ima 16 GB radne memorije, ali i dodatnih 7 GB RAM-a koje po potrebi preuzima od 512 GB memorije. Za 1999 eura dobit ćete vrhunski hardver, sad već prošlogodišnji (ali odličan) čipset Snapdragon 8 Gen 2 na 3,19 GHz takta. Dakle, hardver je vrhunski, top, najbolji, kao u premium telefonima.
Kamera oduševljava
Honor je već neko vrijeme prisutan u tom premium segmentu, a podsjetit ćemo se i da je njihov prošlogodišnji model Honor Magic5 Pro u jednom trenutku imao najbolju kameru na svijetu (zaključio je to Dxomark nakon niza testova kamere).
Oduševila nas je i trostruka stražnja kamera na Magicu V2, nakon što smo se danju i noću prošetali po Budimpešti. Ljepote Budima i Pešte zabilježene su uz snažne boje, vjerne boje, dobar kontrast i živost boja. Lijepo je bilo koristiti 1600 kandela osvjetljenja na jakom dnevnom svjetlu.
Kao što vidite, kamera s glavnim senzorom od 50 megapiksela i OIS-om te 20 Mp 62-milimetarskom telefoto lećom također s optičkom stabilizacijom slike i solidnim 2,5x optičkim uvećavanjem (zumom) približila nam je sve što se nalazilo s druge strane širokog Dunava. Koristili smo i 100x zum, uz vrlo dobar rezultat s mobitelom u ruci. Dakle, ne na stalku.
Nismo morali hodati da bismo sve vidjeli jer uz ekran od 7,92 inča imali smo mađarski grad kao na dlanu. Ugrađen je i treći senzor od 50 megapiksela za širokokutne snimke kako bismo snimili i detalje koji nam se doslovno nalaze ispred nosa. Kamera snima 4K video uz 30 i 60 sličica u sekundi.
Profesionalni vozači iz Porschea, tvrtke koja u Leipzigu već 20 godina proizvodi jedne od najboljih automobila na svijetu (trenutno se u pogonu sklapaju Panamera i Macan, u što smo se i sami uvjerili tijekom jednosatne šetnje po tvornici), provozali su nas po stazi u Taycanu, električnom automobilu s 570 KS.
Za takvu vožnju svakako preporučujemo video sa 60 fps. Naravno, i prednja kamera od 16 megapiksela, uz portretni način rada te mogućnost širokog kuta za više osoba, ima svoje benefite koje treba iskoristiti. U nastavku su fotografije iz Zagreba.
Baterija i sklopivi mehanizam
Jasno, čipset i memorija su bitni kod svakog telefona, naročito ekran (oba podržavaju 120 Hz osvježavanja slike), ali svega toga nema bez baterije. Ako je kućište tanko sigurno nema mjesta za bateriju, možda ste pomislili. Međutim, prevarili ste se.
Honor je u Magic V2 ugradio dvije tanke baterije, od cca 2 mm debljine, a njihov ukupni kapacitet je – 5000 mAh. Da, iako ne znamo niti sami gdje su to sve smjestili. Valjda je neka magija u pitanju. Uglavnom, baterija izdržava minimalno cijeli dan jer se ne otvara kućište za pogled na veliki ekran baš prečesto.
Baterija se puni snagom od 66 W, preko žice, nije podržano punjenje bežičnim putem pa bismo to mogli uzeti kao minus, ako u automobilu volite dopuniti bateriju ili kod kuće na kućnom bežičnom punjaču, ali sigurno bi magnetna indukcija zauzela dodatni prostor i podebljala kućište. S obzirom da je bežično punjenje inferiornije žici možda to ne treba uzeti kao minus.
U pakiranju se ne dobije strujni adapter nego samo kabel USB-C na USB, a tu je i zaštitna maska s naslonom koji će dobro doći za gledanje bez korištenja ruku. Pri punjenju baterije punjačem od drugog Honora (snaga 66 W) baterija će se od 0 do 50 posto napuniti za 16 ili 17 minuta dok je do 100 posto potrebno nešto manje od 50 minuta.
Primijetili smo i kako je magnetni mehanizam ugodniji nego kod konkurencije, kod koje se nokat mora zabiti između dvije plohe kako bi se telefon rasklopio. Prednja i stražnja strana su od stakla, okvir je od legure magnezija, a sklopivi mehanizam od legure titana. Pogledate li na YouTubeu videe u kojima se vidi taj mehanizam ostat ćete oduševljeni inženjerskim rješenjima.
Baratanje s telefonom je izuzetno praktično, može se koristiti otključavanje ekrana dodirom na bočno postavljeni senzor otiska prsta ili prepoznavanjem lica prednjom kamerom, dio na kojem se ekran savija se osjeti pod prstima, ali nešto manje nego kod nekih konkurenata. Ipak, u praksi se niti ne dodiruje taj dio gotovo nikada. Osim kada ga baš poželite direktno dotaknuti.
MagicOS 7.2
Moguće je u postavkama telefona podesiti da se nakon sklapanja kućišta započeti posao nastavlja na vanjskom ekranu, postoji i optimiziranje izgleda aplikacija na velikom ekranu kako bi se poboljšalo iskustvo koje donosi Android 13 i MagicOS 7.2 uz razne mogućnosti podešavanja. U skoroj budućnosti očekujemo Android 14. Dobit ćete ukupno tri ažuriranja Android softvera i pet godina sigurnosnih nadogradnji.
Najviše mi se sviđa skaliranje devet aplikacija unutar jedne mape tako da na početnom ekranu, bilo vanjskom ili unutarnjem, možemo imati na desetke tih aplikacija. Odlična i unikatna stvar radi koje se isplati prijeći na Honor s drugih brendova telefona.
Dodatak je i povlačenje prstom s lijevog ili desnog ruba kako bi se pokazao dio s prečacima do najčešće korištenih aplikacija kao što su galerija, datoteke, bilješke, kalkulator, e-pošta… Nakon odabira pojavit će se plutajući prozor koji se može premještati. Odlična je to stvar ako trebate kalkulator koji se može pomjerati kako ne bi smetao podacima kojima pristupate dok ih računate. Moguće je imati takva dva plutajuća prozora, iznad glavne aplikacije koja se koristi u pozadini.
Sudeći po viđenom kod Honora MagicV2, najbolje sigurno tek slijedi. Oduševljava inženjersko umijeće koje se osjeti pri svakom sklapanju i rasklapanju kućišta u ljubičastoj Purple boji, a jamči se 400.000 puta. Koliko je to godina, vjerojatno 10.
Oduševljeni smo baterijom, impresionira i kamera, a dajemo lajk i za ekrane. Očekujemo daljnji napredak što se tiče još boljeg multitasking iskustva jer šteta je ne iskoristiti ovakav ekran i komoditet koji nudi. Dijeljenje aplikacija na dvije polovice unutarnjeg ekrana će unaprijediti posao svima koji traže takvo nešto, a može se dobro iskoristiti ekran i dok je telefon postavljen pod 90 stupnjeva, kao laptop. Naročito dok se snimaju fotografije i video te gledaju videi.
Honor Magic V2 je pametni telefon koji vas odmah pridobije, poželite ga za sebe, za razne situacije. Igranje nismo niti spomenuli, to ćemo ostaviti za neku drugu priliku jer je zaista posebno osjećaj uz ovakav ekran i masu te proporcije.
Cijena za Honor Magic V2 (veljača 2024.) je 1999 eura. Požurite li s kupnjom uz Honor Magic V2 dobivate tablet Honor Pad X9 i pametni sat Honor Watch 4. Promocija traje od 26.01. do 13.02.2024. ili do isteka zaliha.