TEST Honor Magic7 Lite: Gdje je sve to stalo?

blank

U posudu od litre vode stane litra vode, zar ne? Honor je uz magiju u tanko kućište uspio smjestiti čak 25 posto veći kapacitet baterije nego kod prethodnika istih gabarita

Ako se pitate koje su glavne prednosti pametnog telefona Honor Magic7 Lite u odnosu na prethodnika Honor Magic6 Lite novi model donosi nekoliko značajnih poboljšanja. Prva stvar koja s popisa specifikacija upada u foku svakako je veća baterija kapaciteta 6600 mAh, što je značajno povećanje u odnosu na prethodni model. Čak 25 posto!

Pri tome su zadržali iste proporcije odnosno mjere kućišta koje je neuništivo, pokazalo se tijekom mojeg testa ispuštanja telefona na tvrdu, keramičku površinu, što možete vidjeti i u videu filmu snimljenom u zagrebačkom neboderu.

 

blank

blank

Prethodni se model puni snagom od 35 W, a Honor Magic5 Lite s baterijom od 5100 mAh koristi snagu punjenja od 40 W. Istina, nema podrške za bežično punjenje, ali Lite serija napreduje iz generacije u generaciju.

Sad je to ozbiljan telefon i u sve manjoj sjeni glavnog modela, konkretno sada će to biti logični nasljednik Honor Magic7 Pro. Spomenuti manjak bežičnog punjenja bit će bitan kada se vozite u automobilu pa želite izbjeći žice, ali u pravilu izvan vozila je rijetko koji pametni telefon identično brz u pogledu bežičnog i žičanog punjenja pa mnogi još uvijek prakticiraju žicu i daju joj prednost.

Postavlja se pitanje koliko baterija od 6600 mAh može izdržati u praksi? Silicij-ugljik smo upoznali na modelu Honor Magic V2, što je omogućilo nevjerojatno stanjivanje kućišta tog preklopnog telefona, a nastavilo se na Honoru Magic V3. U praksi, baterija traje do dva dana, bez problema, i to bez uključivanja štedljivih načina rada. Uz štedljivi način izdržat će i do tri dana korištenja. Dakle, idealno za odlazak na vikend bez punjača.

blank

Možda ćete pomisliti kako 8 mm debljine ne predstavlja neko čudo, ali pričekajte sa zaključkom dok ne uzmete telefon u ruke. Čini se kao da je flis papir u ruci. Razlog zašto nas osjećaj vara je u zakrivljenim rubovima ekrana, ali i stražnje strane kućišta. Kućište je u odnosu na prethodnika teže samo 4 grama (189 g).

Osim toga, više vam ne treba zaštitna maskica koja mnogima ide na živce, ali su svjesni opasnosti i troškova koje donosi razbijen ekran. Iako ima samo IP64 certifikat izdržljivosti odnosno otpornosti na prašinu i prskanje vodom u praksi se telefon pokazao neuništivim. Voda mu nije smetala, bez imalo grižnje savjesti oprao sam ga ispod pipe.

Bez problema će raditi i ako se nalazite na skijanju, u situacijama u kojima dizelski automobili znaju zakazati, ako je temperatura ispod nude. Honor Magic7 Lite može raditi do -30° Celzijusa, bez ikakvih problema.

Čak će i nevjerojatno zaštićeni AMOLED ekran od 6,78 inča biti u funkciji, uz 1,5K rezoluciju te 120-hercno osvježavanje i maksimalnu svjetlinu od 4000 kandela – ne baš uvijek, ali može pokazati toliko osvjetljenje kad je potrebno. Idealno za rad na suncu, bez zaklanjanja ekrana.

blank

Padne li telefon na ekran s dva metra visine, na betonsku površinu, neće mu biti ništa zahvaljujući kaljenom staklu i ojačanom zaštitnom sloju. Još jedan službeni podatak koji se pokazao točnim u praksi – Magic7 Lite je postigao izuzetnih 166% poboljšanja sveobuhvatne pouzdanosti u usporedbi sa svojim prethodnikom.

Vratit ću se još malo na bateriju jer to je pravo čudo neviđeno, uzmemo li u obzir debljinu kućišta i kapacitet. Službeni podatak kaže da će s jednim punjenjem izdržati do 48,4 sata streaminga glazbe i 25,8 sati online reprodukcije videa.

Zahvaljujući praćenju temperature u više točaka baterija omogućuje do 20 sati audio poziva na -30°C i 30 sati audio poziva na 55°C. Ukoliko kapacitet baterije padne na samo 2 posto tada mu pomaže umjetna inteligencija te će uređaj izdržati do 50 minuta neprekidnih poziva. Uz 2 posto baterije!

Poboljšana je i kamera te glavni senzor sada ima 108 megapiksela s OIS-om i 9-u-1 tehnologiju spajanja piksela, što omogućuje bolje fotografije u različitim uvjetima osvjetljenja, naročito noću kada OIS dolazi do izražaja.

Naravno, to će otežati fotku u memoriju pa će identičan prizor zauzeti oko 40 MB (uz 108 Mpx) dok će uz 12 Mpx kameru fotografija imati veličinu 8 MB. Standardno se nudi 12 Mpx, a do 108 Mpx se dolazi u dodatnim opcijama kamere, odabirom Visoka razlučivost.

Najprije sam kameru isprobao noću, uz udaljene nebodere i noćno osvjetljenje grada. Mogu reći da sam dobio više nego zadovoljavajuće fotografije koje na ekranu telefona izgledaju baš dobro. Naravno, kada se povećaju detalji dolazi se do manje oštrine i noćnog šuma, ali nećete biti nezadovoljni s onim što vidite.

blank

blank

Ujutro sam snimio isti kadar, a rezultat je bio poprilično bolji, iako se i dalje pri zumiranju detalja može vidjeti manjak oštrine. To su situacije u kojima ćete testirati kameru, ali u svakodnevnom fotkanju rezultat je vrlo dobar. Naročito ako odaberete rezoluciju od 108 Mpx. Kamera ne nudi optičko uvećavanje pa kada koristite zum znajte da je to ustvari rezanje kadra, uz gubitak kvalitete.

Nema straha od nedostatka prostora za spremanje jer testirani Honor Magic7 Lite dolazi s 256 GB memorije, uz 8 GB RAM-a, a na izbor se nudi i veći kapacitet od 512 GB. Memorija nije proširiva. Isprobao sam telefon u titanijski ljubičastoj i titanijski crnoj (Titanium Black). Koja je bolja? Težak odgovor, ali ljubičasta je ipak malo posebnija.

blank

blank

Iako se straga, unutar minimalno prema van ispupčenog dijela (mnogi korisnici će to cijeniti), nalaze četiri kruga tu se uz 108 Mpx senzor nalazi još samo kamera od 5 megapiksela koja snima širokokutne kadrove. Dobro dođe, zaista je iskoristiva kad se snima nešto s male udaljenosti. Ili izuzetno široka panorama.

Video se snima u maksimalno 4K, a ako trebate nešto fluidniji video svakako koristite fullHD 1080p uz 60 fps. Primijetit ćete razliku u kvaliteti između 30 i 60 sličica u sekundi, ali to će dodatno opteretiti memoriju.

blank

blank blank blank blank blank blank blank blank

Ne treba zaboraviti niti napredne AI značajke poput Magic Capsule i Magic Portal, koje poboljšavaju korisničko iskustvo. Prva olakšava korištenje raznih aplikacija dok se recimo sluša glazba, a magični portal olakšava rad s više aplikacija pa ako u poruci dobijem link na neku adresu dovoljno je pritisnuti prst na link i povući ga prema rubu ekrana, a zatim odabrati aplikaciju.

Dakle, lakše je kretanje između aplikacija. Odaberem li neki tekst i njega vrlo lako mogu ubaciti u neku drugu aplikaciju kao što je notes. Mogućnosti su odlične i taj dio MagicOS 8.0 i Androida 14 svakako treba maksimalno forsirati.

Sigurno vas zanima koji čipset pokreće Honor Magic7 Lite – to je Qualcommov Snapdragon 6 Gen 1 s osam procesorskih jezgri koje rade na najvećem taktu do 2,2 GHz, što omogućuje bolje performanse u svakodnevnim zadacima i igrama.

Ipak, radi se o starijem čipu predstavljenom u rujnu 2022. godine, a kojeg pokreće i Honor Magic6 Lite. Neka vas to ne zabrinjava jer taj se čipset već dokazao u ovom cjenovnom rangu, a velika je prednost što iza njega stoji Qualcomm. Dakle, nešto je stariji, ali i dalje ima što za ponuditi pa slobodno igrajte zahtjevnije igraće naslove.

blank

Što bih još istaknuo na Honoru Magic7 Lite? Svakako i stereo zvučnike jer se uz veliki ekran ovaj telefon itekako može iskoristiti. Ispod AMOLED ekrana smješten je optički senzor otiska prsta koji je ipak inferiorniji ultrazvučnom, ali u praksi će brzina otključavanja biti sasvim dovoljna.

Možete koristiti i prepoznavanje lica korištenjem prednje kamere od 16 megapiksela koja radi baš dobre fotografije i video filmove, ali samo u fullHD rezoluciji. Pratit će lice i izoštravati kadar pa nema potrebe da se dodiruje ekran kako bi se izoštrila slika, ali nudi se i ta opcija.

Glavni razlog za kupnju Magic7 Litea svakako je baterija velikog kapaciteta, a uz izdržljivost kućišta te dobre do vrlo dobre kamere i baš dobar ekran ističe se svojim dizajnom i masom koja nije prevelika. Honor je napravio iskorak te se uzdignuo iznad konkurencije, po pitanju kapaciteta baterije. Imam osjećaj kako će to tako i ostati barem još neko vrijeme.

Cijena za Honor Magic7 Lite s 8 / 256 GB je 369 eura (siječanj 2025.), što je fer cijena. Za dodatnih 256 GB memorije potrebno je izdvojiti 399 eura (512 GB), što nije puno i svakako se isplati uložiti tih 30 eura. Ili ćete možda kupiti originalni adapter za punjenje, koji košta 40 eura, te imati kompletan uređaj i maksimalno iskoristiti bateriju i podržanu snagu punjenja.

Za kraj treba spomenuti i kako se Honor Magic7 Lite s osvojenih 164 boda okitio prvim mjestom na listi Dxomark što se tiče dugotrajnosti baterije – izmjerili su 128 sati lagane upotrebe, 89 sati pri umjerenoj upotrebi te 55 sati intenzivne uporabe.

blank

blank blank blank