Huawei će uskoro predstaviti novi model P40, a mi se podsjećamo što donosi model P30
Pogledate li specifikacije, Huawei P30 izgleda zaista ogroman, ali samo na papiru – u stvarnosti je vrlo praktičan za korištenje i nošenje u ruci. Istina, skliska stražnja površina od stakla je izuzetno opasna ako se opustite te mobitel vrlo lako može ispasti odnosno iskliznuti iz ruke.
Stoga preporučujemo korištenje silikonske zaštite, po mogućnosti prozirne kako bi do izražaja došao dizajn stražnje strane izuzetno kvalitetnog kućišta koje koristi dvotonsku kombinaciju koja se u konačnici, ovisno o svjetlu i kutu pod kojim pada, presijava između ne samo svijetlo-plave i ljubičaste nego i još nekih boja.
Metalni okvir na boku spaja prednju i stražnju staklenu plohu čineći tako skladnu cjelinu uz ergonomski oblikovane rubove i dobro ležanje u ruci. Jedino trostruka kamera strši prema van, ali kako je taj dio smartphonea visoko pozicioniran nema zapinjanja niti osjećaja ispupčenosti koji bi smetao u radu.
Usporedimo li dimenzije novog Huaweija P30 s prethodna dva modela, Huawei P20 i Huawei P10, vidimo kako se visina telefona u odnosu na P20 nije mijenjala, a model P10 (koji izgleda poprilično malen uz 5,1 inča) kraći je u konačnici za samo 4 mm.
Transformacija ekrana u posljednjih godinu-dvije na pametnim telefonima učinila je čudo pa P30 ima 6,1 inča dijagonalu, a prethodni P20 nudi 5,8 inča. Nešto više piksela dodano je samo po visini tako da je zadržana fullHD rezolucija (1080 x 2340 piksela).
Kućište se može pohvaliti IP53 certifikatom, što znači da je relativno dobro zaštićeno od prašine (broj 5) ali brojka 3 označava zaštitu samo od špricanja vodom, a ne i uranjanje u vodu. Dakle, ništa od kupanja s mobitelom. Za taj zahvat trebat ćete jači model, novi Huawei P30 Pro koji nudi maksimalnih IP68.
Današnji mobiteli, uz odlične hardverske specifikacije, u konačnici predstavljaju ekran u svijet aplikacija i informacija, ali na telefonima imamo i dio svoje privatnosti. Taj svijet možemo zaštititi sa svojim otiskom prsta, a u donjem dijelu ekrana Huaweija P30 dovoljno je samo nakratko dotaknuti površinu i telefon će se automatski otključati jer je senzor otiska prsta smješten ispod ekrana, na poziciji u donjem dijelu te se pri primanju telefona u ruke pokazuje njegova pozicija. Ili pak možete pogledati u prednju kameru, uz prepoznavanje našeg lica te trenutno otključati mobitel.
Srce mobitela Huawei P30 je Kirin 980, čipset s kojim se družimo već neko vrijeme na Huawei i Honor pametnim telefonima, u 7 nm izradi te je i dalje vrhunac ponude na svjetskom tržištu. Uz maksimalnih 2,6 GHz brzine rada procesora, 6 ili 8 GB radne memorije te 64, 128 i 256 GB interne memorije dobit ćete odlične performanse, a njih testirani P30 i nudi. Memorija se može i proširiti Nano Memory karticama do 256 GB, ali u tom slučaju je moguće korištenje samo jedne SIM kartice, a ne dvije kako je predviđeno.
Ono što danas korisnike najviše privlači svakako su kamere, a njima Huawei P30 obiluje. Na prednjoj strani nalazi se širokokutna 32-megapikselna kamera uz otvor blende od f/2.0 pa možete očekivati vrlo dobre do odlične rezultate, ovisno o uvjetima, ali stražnja trostruka kamera od 40 + 16 + 8 megapiksela predstavlja izazov za stalnim korištenjem. Uz odličan prikaz na OLED ekranu koji na vrhu ima maleni urez, foto entuzijasti će dobiti odličan alat za dolazak do odlično finaliziranih fotografija.
Uz tri leće moguće je dobiti 3x optički zum, čime nema smanjivanja kvalitete snimke ukoliko imamo mirnu ruku – uz 8-megapikselnu telefoto kameru i f/2.4. Ultraširoka kamera od 16 megapiksela i f/2.2 hvata zaista široke kutove dok glavna kamera od 40 megapiksela i f/1.8 čini mala čuda. Jednostavno, to je to, nema joj se što zamjeriti.
Baterija kapaciteta 3650 mAh podržava brzo punjenje uz 22,5 W snage, možete očekivati jedan dan korištenja, a cijena za Android pametni telefon Huawei P30 sa 128 GB memorije (siječanj 2020.) iznosi oko 3.900 kuna.
RETRO Povratak u prošlost: Huawei Ascend P1 (2012.)
U siječnju 2012. godine Huawei je predstavio Ascend P1, model koji će postati glavni model u sljedećim godinama (nešto kasnije, pojavio se i model Huawei Ascend P1 XL). Uz 1 GB radne memorije, dvojezgreni procesor na taktu od 1,5 GHz, Ascend P1 je imao 4,3-inčni Super AMOLED ekran u rezoluciji 540 x 960 piksela, u omjeru stranica 16:9, a pokretao ga je Android 4.0 Ice Sandwich. Interna memorija je iznosila 4 GB, proširiva microSD karticama.
Kamere su dolazile u kombinaciji 8 megapiksela (stražnja) te 1,3 megapiksela (prednja) dok je baterija imala kapacitet 1670 mAh. U to vrijeme glavni konkurenti su bili Samsung Galaxy S II i Galaxy S III, LG Optimus G, Sony Xperia S, Apple iPhone 4 i iPhone 5.
S modelom Huawei P8 iz naziv se izbacuje oznaka Ascend koja je išla uz veći broj Huaweijevih modela pametnih telefona. Dakle, Huawei Ascend P7 je posljednji model iz P serije s tom oznakom.