S pametnim satovima danas možemo toliko toga da nismo niti svjesni – tek kad dublje zaronimo otkrivamo kako su to nevjerojatni uređaji
Postoje uređaji koji su kroz određeni broj godina zaista promijenili značenje i funkcionalnost – nekada smo s telefonima samo telefonirali, nekada smo na satovima samo gledali točno vrijeme. Današnji satovi, zovemo ih pametnima kako bismo ih razlikovali od onih koji imaju kazaljku i emitiraju tik-tak zvuk, sve više postaju preslika telefona.
Iako su na satovima ekrani samo 20 posto površine koju imamo na prosječnom pametnom telefonu, zahvaljujući senzorima postaju superiorniji u nekim stvarima od samih telefona. S utorom za SIM odnosno s podrškom za eSIM prestaje potreba korištenja pametnih telefona. Barem bi tako moglo biti u budućnosti jer aplikacije na uparenim telefonima ipak pružaju puno više informacija.
Naravno, sve to možemo pratiti i tumačiti na ekranu računala, ali je brže na ekranu telefona. Dakle, pametnom satu je s vremena na vrijeme potreban veći ekran samo kako bismo napravili određenu analitiku prikupljenih podataka. Za sve drugo sat je sam sebi dostatan.
Na testu se Huawei Watch 4 Pro pokazao upravo ovakvim kakav je bio uvod u ovaj članak. Može funkcionirati samostalno, ponekad i priča s nama te nam daje savjete kako što bolje odraditi trening ili običnu šetnju. Vrlo često će nam sugerirati kretanje, ustajanje, a prati i razinu stresa.
Ustvari, prati toliko toga da nije sigurno hoćete li saznati u ovom članku što sve to malo, lijepo čudo može. Najbolje da sami negdje isprobate Huawei Watch 4 Pro, uzmete barem 10 minuta i otkrijete dio funkcionalnosti.
Pogledamo li u izbornik, do kojeg se dolazi jednostavnim pritiskom na bočnu krunicu, jasno je kako je bogat raznim značajkama. Sve te aplikacije crpe razne impulse iz ugrađenih senzora. Ovo je ustvari mali mjerni instrument koji će nam non-stop pratiti broj otkucaja srca, zasićenost kisika u krvi, mjeri i temperaturu kože (ne govorimo o temperaturi tijela, a temperatura kože je na zapešću uobičajeno između 32 i 34°C).
Iako sve izmjerene informacije prati upozorenje kako se trebaju uzeti s rezervom i ne smiju se baš tako tumačiti činjenica je da će biti dobar indikator neke promjene u našem organizmu koju bismo primijetili tek kad se nekakav problem već razvije. Kroz minutu-dvije može se, držeći prst na bočnoj elektrodi, provjeriti kakav je srčani ritam, provjeriti disanje, provjeriti krutost arterija i saznati postoje li neke nepravilnosti, kroz 7 testova koji se obave kao da ste kod doktora. Sve je jednostavno, popraćeno uputama na hrvatskom jeziku na ekranu sata. ECG analitika je korisna.
Sat će biti i dobar navigator te će nam uz Petal Maps na ekranu dijagonale 1,5 inča, uz 466 x 466 piksela i 310 točkica po inču, davati upute dok se krećemo, a zvuk iz zvučnika sata je dovoljno glasan i za bučnije okruženje. Sve je prikazano lijepo na AMOLED ekranu koji pruža fenomenalnu vidljivost na direktnom svjetlu i suncu. Nismo ga štedjeli, pojačali smo osvjetljenje čak i na jače nego što bismo inače koristili – jednostavno smo htjeli uživati u jakosti osvjetljenja.
Ugodan je i materijal tijekom korištenja sata na ruci – Huawei Watch 4 Pro dolazi sa zrakoplovnim titanom, uz smeđu kožnu narukvicu. Kućište sata djeluje nešto deblje, razlog je i baterija koja će u praksi, s uključenim aktivnim mjerenjima, izdržati četiri do pet dana. Naravno, može i puno duže, Huawei kaže od 12 dana pa do 21 dan ako se sat manje aktivno koristi.
Ali, šteta je ne iskoristiti sve senzore koje ima i koji mogu stalno davati neke informacije, a koje se kasnije mogu i analizirati. Možda i pokazati svojem doktoru. Naročito u aplikaciji Huawei Zdravlje jer smo Huawei Watch 4 Pro uparili s Huawei P60 Pro. Dva Pro modela su zaista dobitna kombinacija, u svakom pogledu; jedan na ruci a drugi u ruci.
Praktično je i što se u sat može unijeti eSIM podatak i tako ga također koristiti. U Hrvatskoj to nude A1 i Hrvatski Telekom, a od kraja 2023. godine ponudit će i Telemach. Sat je moguće upariti preko Bluetootha i razgovarati u vožnji ili dok sjedimo na poslu, ležimo kod kuće, bez potrebe za držanjem telefona na uhu ili u handsfree statusu. Zvuk se ponovo pokazao dobrim.
Iako je ekran minijaturan u odnosu na današnje pametne telefone na njemu se može i nešto natipkati, iako je sve to sitno. Naravno, bolje je rješenje korištenje glasa, ali najbolja stvar kod Huawei Watch 4 Pro je svakako informiranje o bitnim stvarima s pametnog telefona, kako ga ne bismo morali stalno aktivirati za svaki zvuk koji dođe. I naravno za mjerenje raznih aktivnosti, za to je izuzetno dobro kvalificiran. Ima i NFC pa je moguće koristiti plaćanje naslanjanjem sata poput kartice.
Kućište je vodootporno do 30 metara dubine, uz 5 ATM, na njega odgovaraju i drugi remeni širine 22 mm, promjer kućišta sata je 47,6 mm, uz 12,9 mm debljine. Bez remena sat je mase 65 grama pa ne predstavlja veliki uteg i omogućuje rad na računalu. Ovaj tekst i tipkamo dok nam je sat na ruci te nam nimalo ne smeta.
Lijepo naliježe i keramička pozadina na kožu zapešća, ne smeta nam ništa niti kada je vani jako vruće. Sat po mjeri koji koristi HarmonyOS 3.0, a nasljeđuje model Huawei Watch 3 Pro predstavljen dvije godine ranije. Dobro dođe bežično punjenje preko kućišta priloženog punjača koji ga magnetno drži i ne pušta lako.
Dugo vremena smo na početnom ekranu koristili „potragu za planetom“ koja ispisuje kada će biti izlazak i zalazak Sunca i Mjeseca, a dopušta i animaciju okretanja Zemlje i praćenje gdje je u tom trenutku noć.
Nemojte se predugo zadržavati na istom izgledu sata, isprobavajte ih što više jer ćete time dobivati i više informacija na samom ekranu sata u koji ćete se možda i zaljubiti. Što zbog izgleda, što zbog značajki. Vjerojatno ćete biti i više fit, kretat ćete se više jer sat potiče i obavještava koliko nam je još potrebno do dnevnog cilja. Funkcija je ugrađeno zaista puno, teško ih je sve nabrojati, a kamoli ovdje opisati. Jedna od korisnijih je svakako i detekcija pada osobe koja ga nosi i javljanje drugoj osobi.
Cijena za Huawei Watch 4 Pro (MDS-AL00) je 599 eura (4513 kuna, srpanj 2023.) te za taj iznos sat nudi toliko toga da će vam trebati vremena dok sve i otkrijete, isprobate i počnete koristiti. Možda ćete neke značajke početi koristiti nakon nekog vremena, što je dobro jer ćete imati osjećaj kao da imate novi gadget na ruci. I nećete ga htjeti skinuti dugo vremena.
Huawei je ponovo pokazao i dokazao da radi odlične satove, a primjećuju to i mnogi korisnici koji pri kupnji traže upravo ovaj brend, a dokazuju to već godinama, još od prvog Watch modela koji je predstavljen u 2015. godini. Već tada nas je u Barceloni sat oduševio svojim dizajnom, kvalitetom i funkcijama koje su se tada nudile.
U tim su se godinama mnogi drugi proizvođači tražili, radili su različite oblike kućišta (pravokutne, zakrivljene), ali Huawei je odmah pogodio što bi korisnike i osam godina kasnije moglo zanimati – okrugli, što klasičniji izgled.
Ovo je sat koji bi se mogao davati i u nasljeđe, bez obzira što će tehnološki jednog dana zastarjeti. Vizual je zaista svevremenski. I ono što je sigurno, ovaj sat nije nastavak ili pridruženi dodatak uz telefon nego potpuno samostalan uređaj koji se, povezujući, može obogatiti novim funkcionalnostima.