TEST Motorola edge 50 pro: Jako miriše na premium

blank

Bogato opremljeno pakiranje prkosi svim drugim telefonima na tržištu, a uz praktične geste Motorola edge 50 pro je i predivnog izgleda

Luxe Lavender naziv je boje koja se nalazi na pet od šest ploha nove Motorole iz serije edge 50 – samo ekran od 6,7 inča nije u lavanda boji, ali ako se postavi lavanda pozadina i on će biti usklađen. Motorola je unatrag nekoliko godina poznata po zanimljivim i modernim bojama, čemu pridonosi i suradnja sa svjetski poznatim brendom Pantone koji iz godine u godinu definira boju godine.

U 2024. boja godine je Peach Fuzz, koju vjerojatno možemo očekivati u skoroj budućnosti na nekim od modela, a do tada uživamo u Luxe Lavender boji, a podsjeća nas malo na boju 2022. godine – Very Peri. Boja lavande se neprimjetno, vjerojatno najuspješnije do sada na nekom telefonu, integrirala na području oko stražnje kamere. Dio oko trostruke kamere nije ravan i oštar nego ima blagi prijelaz.

Uz zakrivljeno kućište na obje plohe ergonomski je Motorola edge 50 pro izvrsno finalizirana. Iako je ugrađen veliki ekran od 6,7 inča, uz zakrivljenost na samom ekranu te ugodan prijelaz na pjeskarenom aluminijskom okviru, telefon odlično leži u ruci. Revimo i kako ovaj model prvi na svijetu posjeduje True Color Pantone validirani zaslon, što je po prvi put u bilo kojem pametnom telefonu.

blank

blank

Debljina kućišta mase 186 grama je 8,19 mm, telefon sa svojom širinom od 72,4 mm je primjetno uži od nekih konkurenata, ali se tipkovnica ipak može ugodno koristiti. Sviđa nam se mekani osjećaj na stražnjoj strani, Motorola to zove silikonska veganska koža tako da ne klizi kao staklo. Zaštitna plastična maska u istoj boji nalazi se u pakiranju, što je rijetkost jer obično su maskice prozirne.

Na izbor bi se trebale ponuditi još dvije boje – biserna Moonlight Pearl i crna Black Beauty. Recimo i da je kućište zaštićeno od prašine i vode te ide u slatku vodu dubine do 1,5 metara, u trajanju do 30 minuta.

Napuni me brzo, protresi me, dodirni me

Razne geste oduševljavaju, pokazalo se to tijekom sedmodnevnog testa koji je počeo punjenjem baterije od 4500 mAh, što znači da je baterija nešto manjeg kapaciteta od prethodnika – Motorola edge 40 pro ima 4600 mAh, a u Motoroli edge 30 pro nalazi se kapacitet od 4800 mAh. Ipak, oba su modela bila i nešto deblja od Motorole edge 50 pro.

Dijagonala ekrana je zadržana ista, sad ekran dolazi u P-OLED tehnologiji sa stopom osvježavanja od 144 Hz, a povećana je i gustoća piksela na 446 ppi. Zadržana je snaga žičanog punjenja od fascinantnih 125 W, kompletan punjač s USB-C na USB-C kabelom dolazi u pakiranju. Slijedi dio u kojem ćemo jako pohvaliti punjenje.

blank

Punjenje je obavljeno dok je uređaj bio isključen kako bi se dobila što veća brzina punjenja. Nakon samo minutu i 20 sekundi baterija je bila na 5 posto, nakon dvije minute i 20 sekunde postotak je već bio na 10 posto, a nakon samo tri minute i 34 sekunde baterija je imala 20 posto napunjenosti.

Unutar pet minuta baterija je imala kapacitet od čak 29 posto. Za samo 10 minuta baterija dostiže 50 posto. 15 minuta je potrebno za 72 posto, a 20 minuta do 90 posto. Od 0 do 100 posto punjač je napunio bateriju za 22 minute.

Jasno, te se brojke mogu čak i oboriti, ako imate veći napon na utičnici jer snaga je umnožak jakosti struje i napona (P = U x I). Ono što se primjećuje je vruće kućište tijekom punjenja tako da se u tim trenucima telefon ne može ugodno koristiti u ruci ili na licu. Također, i punjač je vrlo vruć.

I dok je snaga punjenja zadržana s prošlogodišnjeg modela unaprijeđeno je bežično punjenje s 15 na 50 W tako da ćete i na taj način profitirati s novom Motorolom edge 50 pro koja može struju poslati preko žice i na drugi telefon (ponaša se kao power bank).

blank

blank blank blank blank

blank

Napravimo li dva brza trzaja telefonom u ruci uključit će se LED svjetlo na stražnjoj strani. Uz istu gestu bljeskalica se isključuje, a napravimo li dva brza zakreta zapešćem pokrenut će se kamera – ponavljanjem će se stražnja kamera prebaciti na prednju, ili obrnuto.

Tu su i druge geste poput okidanja samoportreta (selfie) prikazom dlana u kadru kamere, zatim okidanje osmijehom – tek kad se svi na fotki nasmiju, a pustimo li telefon na ekran aktivirat će se Ne ometaj, kako telefon ne bi zvonio.

Ali, nije to sve – ako se stražnja strana kućišta dva puta dodirne pokrenut će se TikTok ili neka druga značajka poput povratka na početni ekran, snimanja ekrana, reprodukcije ili pauziranja glazbe itd. Nije li zabavno koristiti ovu Motorolu sa stereo zvučnicima i optičkim senzorom otiska prsta ispod ekrana?

Novi čipset Snapdragon 7 Gen 3

Uz uključivanje stope osvježavanja ekrana od 60 Hz dobit ćemo i do dva dana korištenja telefona jer je ugrađen najnoviji čipset za kojim će sigurno vapiti mnogi pametni telefoni višeg srednjeg ranga – Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 proizveden je u 4 nm tehnološkom procesu.

To znači da je čipset štedljiv, ali je uz najveći takt od 2,63 GHz ipak slabiji od prošlogodišnjeg Snapdragona 8 Gen 2 koji je bio ugrađen u Motorolu edge 40 pro (dvije godine starija Motorola edge 30 pro koristila je Snapdragon 8 Gen 1, a takt je dostizao 3 GHz). Dakle, u nekim je detaljima Motorola spustila performanse edge 50 pro modelu, što otvara prostor za novu Motorolu edge 50 ultra.

Vratimo se na osvježavanje slike na ekranu – moguće je odabrati 120 Hz kako bi se igrale igre, a vrhunac je 144 Hz za najzahtjevnije gaming naslove pa će igranje, uz brzi 5G ili wireless internet, biti itekako uzbudljivo. UZ 512 GB memorije moguće je spremiti jako puno naslova pa i onih koji zauzimaju 3 GB memorije.

blank

Jasno, veća stopa znači ugodnije i surfanje web stranicama, ali i ubrzano trošenje baterije. Ako imate punjač pored sebe napravite kratku pauzu, pogledajte malo kroz prozor kako biste defokusirali pogled i popijte čašu vode te se malo protegnite.

12 GB radne memorije jamče otvaranje desetaka aplikacija u pozadini, bez da ih se mora brisati kako ne bi došlo do usporavanja rada telefona s Androidom 14 i Hello UI. Motorola jamči tri godine nadogradnji OS-a, znači do Androida 17, ali i četiri godine sigurnosnih nadogradnji. Uz Hello UI mogu se prilagoditi ikone na odličnom ekranu, fontovi, boje, ali i animacija otiska prsta te još puno toga.

Priprema, pozor, kamera

Za kraj smo ostavili dojmove o radu kamere koja nudi puno toga pa se svakako nemojte zadržati samo na okidanju klasičnih fotografija. Stanite pored prometnice noću i snimite desetak sekundi kretanje vozila – uz dugu ekspoziciju dobit ćete inspirativno svjetlosno crtanje.

blank

Želite li snimiti crno-bijelu fotografiju našminkane ženske osobe, ali uz crveni ruž, pod Više se odabere Spot boja i označi željena boja. Isto to se može napraviti i u videu, a moguće je mijenjati boje tijekom snimanja. Uz tilt-shift se u srednjem dijelu zadržava oštrina dok se prema rubovima dobije efekt zamućivanja. Prva fotografija je original, a na druge dvije se vidi promjena, uz definiranje istaknute boje.

blank

blank

Motorola edge 50 pro, poput prethodnika, na stražnjoj strani ima glavni senzor od 50 megapiksela, veličina mu je 1/1.3″, nudi otvor blende f/1.4, što je najširi otvor blende u segmentu, a senzor ima i optičku stabilizaciju slike (OIS).

Drugi senzor je 67-milimetarski telefoto od 10 megapiksela te mijenja 12 Mpx s prošlogodišnjeg modela koji ima 2x optičko uvećavanje, a Motorola edge 50 pro sada nudi 3x optički zum te također OIS. Širokokutni 13 Mpx hvata kut od 120 stupnjeva te nema efekt ribljeg oka kao neki konkurenti.

U noćnim se uvjetima može i treba koristiti noćni način koji ne pokazuje preveliki šum, ali su detalji na udaljenim objektima poprilično popeglani, što i nije loše u konačnici. Boje su postojane, grafički elementi s linijama se ne raspadaju.

blank

blank

Snimate li sami sebe s prednjom kamerom od 50 megapiksela dobit ćete u potpunom mraku više nego dobru fotografiju jer se dio ekrana maksimalno posvijetli te služi kao blic. Fenomenalno! 4K video se na obje kamere snima uz 30 fps dok se pri fullHD snima s 30 i 60 fps.

Fotografije snimljene danju na ekranu telefona pokazuju svoju rapsodiju koju je moguće dobiti, a tek će se na velikom monitoru računala, pri maksimalnom zumiranju, vidjeti zamućenje. Dakle, kamera je jako dobra, usrećit će vlasnika u većini situacija. Kao i pri korištenju makro snimanja. Vrijedi isprobati i zum, u koracima od 3x (optički), ali 30 puta digitalno.

blank

Cijena za Motorolu edge 50 pro

Iako se čini kako po čipsetu pripada u viši srednji rang ovo je po svemu viđenom premium telefon više srednje cjenovne klase jer kompletan punjač od 125 W (za model s 12 GB radne memorije, manja memorija dolazi sa 68 W), stopa osvježavanja od 144 Hz, zakrivljeni OLED ekran, dobra kamera i ugodna ergonomija od modela Motorola edge 50 pro čine primamljivu igračku za igranje.

Mnogima će biti zanimljivo bežično punjenje koje mnogi modeli iz srednjeg cjenovnog ranga ne nude. Memorija starta od 128 GB, uz srednje velikih 256 GB, a nema opcije proširivanja memorije karticama.

Uz 2000 kandela novi se model ugodno koristi i na direktnom suncu, što je veliko povećanje u odnosu na edge 40 pro s 1300 kandela (nita). Prste je ubacio i Pantone pa su nakon snimanja fotografija i videa boje na ekranu realistične, a vjerujem kako to nije kraj suradnje u ovoj godini jer je za očekivati i “breskvastu” Peach Fuzz boju na ovom modelu.

Ugodan osjećaj materijala pod prstima i premium finiš mnogima će biti mamac za kupnju. Pogledamo li uspon koji Motorola ima u Europi – sad su proizvođač broj 4 – ispred proizvođača u njedrima Lenova slijede dobri dani.

Motorola edge 50 pro prvi je model koji podržava Motorola Smart Connect, povezivanje telefona s pametnim televizorom ili s monitorom za zabavu na velikom zaslonu, a poboljšat će to i produktivnost ako se uređaj koristi za posao.

Donosi najbolje iz više srednje klase, uz potentan čipset Snapdragon 7 Gen 3, veliku memoriju od čak 512 GB, a uz verziju s 12 GB RAM-a postoji i 8-gigabajtna verzija. Početna cijena za model Motorola edge 50 pro starta od 699 eura, a promotivna cijena iznosi 549 eura. Like!

blank