TEST Nokia G22: Ako se pokvari možete to sami popraviti

blank

Pukne li ekran na Nokiji G22, opadne li kapacitet baterije ili recimo dođe do kvara na USB-C konektoru, problem možete sami riješiti. Mi smo ga uspješno riješili

Sam svoj majstor! Nokia rješava problem koji muči mnoge, nakon što im se dogodi jedna od nekoliko najčešćih havarija poput razbijenog ekrana. Ne morate nositi telefon u servis, čekati tjedan ili više dok se telefon popravi, a postoji mogućnost i da ćete ostati bez svih podataka dok je uređaj na servisu. Dakle, morate paziti na sigurnosnu kopiju odnosno backup te kasnije instaliranje svih aplikacija koje koristite.

Jednostavno, uzmete stvar u svoje ruke, naručite dio koji je potrebno zamijeniti, a uz upute kako to napraviti dobit ćete i odgovarajući alat. Jedan od razloga za ovakav potez nije samo rasterećenje servisa nego i ekologija, čemu Nokia već neko vrijeme pribjegava.

Naime, poznato je da mnogi vlasnici telefona, nakon što im kapacitet baterije pametnog telefona primjetno opadne, odu u trgovinu i kupe novi. Stari ili skuplja prašinu ili završi u neadekvatnom otpadu. Kao i onaj na kojem vam se može ne isplati mijenjati ekran jer uz rezervni dio morate platiti i uslugu zamjene.

I samo pakiranje Nokije G22 miriše na ekologiju i održivost. Koristi se klasična kartonska kutija na kojoj ima vrlo malo boje, u pakiranju se uz telefon nalazi kabel za punjenje (ne i strujni adapter), a po prvi smo put vidjeli iglicu za otvaranje SIM ladice koja nije kompletna od metala. Dio koji se drži u ruci je od plastike, a samo je iglica metalna.

blank

Sami riješite servis

HMD Global je Nokiju G22 namjerno napravio s dizajnom koji omogućuje popravak, čime će se telefon duže koristiti. U suradnji s iFixit možete jednostavno pristupiti vodičima za popravak i pristupačnim dijelovima za zamjenu oštećenog zaslona, savijenog priključka za punjenje ili prazne baterije.

Stražnja strana kućišta modela Nokia G22 izrađena je od 100% reciklirane plastike. Uz dvije godine nadogradnji Android OS-a, tri godine mjesečnih sigurnosnih ažuriranja dolazi i produženo trogodišnje jamstvo bez dodatnih troškova. Dakle, isplati se zamijeniti pokvareni odnosno razbijeni dio telefona.

U korist ove teze idu i rezultati istraživanja CCS Insighta – približno polovica korisnika mobilnih telefona u zapadnoj Europi kaže da bi željeli imati mogućnost popravka svog uređaja po razumnoj cijeni, ako se pokvari izvan jamstvenog roka.

Dakle, Nokia G22 je pametni telefon za one koji ne vole i ne planiraju često mijenjati uređaje, paze pri tome i na cijenu, ali žele dobiti sve što današnji smartphone pruža. Recimo, do tri dana korištenja. Kako je to moguće?

Nokijina G serija s nama je već dugi niz godina, a novi G22 nasljeđuje logični niz prethodnih modela G21, G20, G11 i G10, a tu su i modeli poput prošlogodišnjeg G60 te iz 2021. godine modela G50.

blank

blank

At-home Fit Kits za Nokiju G22 dostupan je za 5 eura na iFixit.com, što smo i dobili uz testni uređaj. Unutra se nalazi cijeli niz alata s kojima se inače može popraviti i laptope, tablete te još neke uređaje koje imamo kod kuće. Tu su razni torx odvijači te pribor koji olakšava odvajanje pojedinih komponenti iz kućišta. Iz Nokije tvrde da će se baterija zamijeniti za manje od pet minuta, ekran za manje od 20 minuta.

Zamjenski dijelovi dostupni su na iFixit.com po globalnoj prosječnoj cijeni od 49,95 eura, baterija košta od 24,95 eura, priključak za punjenje 19,95 eura dok se stražnji poklopac može kupiti za 24,95 eura.

Otvorili smo Nokiju G22

blank

Zbog sigurnosti preporučuje se prije rastavljanja telefona isprazniti bateriju ispod 25% kako bi se smanjila opasnost od požara, ako se baterija slučajno ošteti tijekom popravka. Može se dogoditi i da se baterija napuhala, što ćete otkriti tek nakon otvaranja kućišta uređaja.

Pogledali smo upute na web stranici ifixit.com, što je jednostavno objašnjeno, popraćeno fotografijama. Dakle, ne treba vam nikakvo predznanje nego samo malo strpljenja i praćenje koraka kroz upute.

S obzirom da Nokia G22 nije vodootporna to znači automatski i jednostavnije spajanje komponenti kućišta jer nema lijepljenja. Cijeli postupak je „friendly“ (prijateljski). Sve kreće od vađenja SIM utora, za što se koristi iFixit pribor koji podsjeća na trzalicu za gitaru.

Krenuli smo u postupak zamjene baterije, iako ju na kraju nismo mijenjali jer je u telefonu nova baterija. Ali, zanimalo nas je koliko je sve jednostavno, praktično i brzo. I zaista je bilo brzo, bez nejasnoća. Najprije smo izvadili SIM ladicu, lagano smjestili „trzalicu“ pored utora za SIM te počeli s odvajanjem bočnog okvira koji je inače izrađen od plastike kao i stražnja strana.

blank

blank

Nekoliko sekundi kasnije odvojili smo stražnji dio, ali trebalo je još odvojiti kabel koji ide na bočno postavljeni senzor otiska prsta. Uz pomoć alata iz iFixit kompleta vijak je vrlo brzo bio vani, skinuli smo zaštitnu pločicu i tako potpuno odvojili stražnji dio kućišta. Zatim smo odvijačem odvojili 11 vijaka, skinuli pokrov matične ploče jednostavnim odvajanjem.

blank

blank

 

Još je bilo potrebno odvojiti konektor s kojim je kabelom spojena baterija. Za čas je i to bilo gotovo. Primili smo ljepljive trake na bateriji, odlijepili ih lagano s gornje strane baterije te zatim malo jače povukli bateriju prema van. Tu zaista treba biti oprezan, ako će baterija teže ići van jer je donji dio baterije zalijepljen.

Ne uspijete li odlijepiti bateriju možete koristiti pomoć iz iFixit kompleta, ali morate biti iznimno oprezni kako ne biste probušili bateriju. Probušite li zaštitno kućište može doći do ispuštanja opasnih kemikalija te požara jer je litij u kontaktu sa zrakom zapaljiv. Dakle, izazvat ćete požar. Ali, kako svaki dan stavljamo strujni adapter u utičnicu i ne plašimo se tog postupka nema razloga za strah niti ovdje.

blank

Time je baterija odvojena, može se smjestiti nova baterija i zatim se cijeli postupak ponovi unatrag; spoji se konektor senzora otiska prsta (nalazi se na odvojenom stražnjem poklopcu), stavi vijak, vrati pokrov matične ploče i vrati onih 11 vijaka. Spojite stražnji poklopac s telefonom jednostavnim pritiskanjem po rubovima kućišta, vratite SIM ladicu i cijeli postupak je završen. Realno, to može trajati nekoliko minuta odnosno 10-ak minuta ako svaki korak radite izuzetno sporo i oprezno.

Na web stranici ifixit.com nalaze se upute kako zamijeniti ekran, što zahtijeva još više koraka, ali sve je ponovo jednostavno objašnjeno u uputama pa uz malo opreza i koncentracije ništa neće poći po zlu. Niste morali nositi telefon u servis, nećete ostati bez podataka i gubiti vrijeme na vraćanje sigurnosne kopije i ponovnog unosa podataka u sve aplikacije koje koristite.

 

Dobar smartphone

Na prvi pogled Nokia G22 je kao i svaki današnji pametni telefon. Osrednje je debljine od 8,5 mm, izrađena od plastike, uz staklo Corning Gorilla 3. Dakle, dobit ćete i zaštitu ekrana od ogrebotina i za neke situacije pada, iako se ne radi o najnovijoj generaciji stakla. Očekivano, s obzirom na cjenovnu kategoriju uređaja.

blank

Kućište će izdržati prašinu, ali nije namijenjeno za pad u vodu, iako će izdržati prskanje vodom. U praksi, to znači slobodno pranje ruku i uzimanje telefona u mokre ruke, ali ne i potapanje direktno u vodu.

Na bočnoj se strani nalazi senzor otiska prsta, što je mnogima najpraktičnije rješenje, iako je u praksi najrjeđe. Proizvođači uglavnom taj senzor ugrađuju ispod ekrana, u donjem dijelu, ili na stražnjoj strani, a pozicija senzora direktno na tipki za uključivanje i isključivanje telefona je najidealnija odnosno najpraktičnija. Jednim potezom probudite ekran i djelić sekunde kasnije ekran je uključen.

Uz 195 grama Nokia G22 spada među srednje teške telefone – nit je pretežak (to su oni s cca 220 grama), ali nije prelagan, kao modeli s cca 170 grama. Ovaj 4G smartphone kombinira jednu ili dvije nano SIM kartice odnosno jednu SIM i jednu microSD karticu kako bi se 64 GB memorije moglo prošiti do čak 2 TB.

Proširiva memorija

Ugrađeno je 4 GB radne memorije, što je odlika jeftinijih telefona, ali uz 2 GB virtualnog RAM-a imat ćete ukupno 6 gigabajta, a to je već za ozbiljnije aplikacije. Može se zaigrati i nešto zahtjevnija igra, uz u pozadini veći broj aktivnih aplikacija.

Pokreće ga čipset Unisoc T606, s taktom na najviše 1,6 GHz. S time ćete obavljati uobičajene radnje poput pristupa društvenim mrežama, instant porukama, otvoriti dokumente jer 6,52-inčni ekran u HD rezoluciji daje dobru kvalitetu slike. Iako se radi o HD rezoluciji 720 x 1200 piksela, što bi bilo oko 270 piksela po inču (ppi), nećete primijetiti lošu kvalitetu niti nazubljenost svega što je napisano ili nacrtano na ekranu.

blank

blank

Ako želite maksimalno iskoristiti veliki kapacitet baterije od 5050 mAh onda u opcijama podesite osvježavanje na standardno. Druga opcija koja se nudi u postavkama je prilagodljivo osvježavanje do 90 Hz, a dobro će doći pri igranju igara te surfanju zahtjevnijim web stranicama.

Vrijedi još spomenuti 500 nita osvjetljenja što će biti solidno u većini situacija na direktnom svjetlu, ali ne očekujte previše. Moguće je uključiti prilagodljivu svjetlinu kako bi se ekran prilagodio okolišu. Jasno, za noćne uvjete imate tamnu temu, a dobro će doći i po danu ako želite doći do ciljanih tri dana korištenja, bez potrebe za punjačem.

Bez kompletnog punjača

Nećete strujni adapter dobiti u pakiranju, ali će većina USB-C punjača puniti Nokiju G22 koja podržava maksimalno 20 W punjenja. Možda imate stari punjač, od prethodnog mobitela, a možda ćete ga morati kupiti.

Nekada su Nokijini telefoni dolazili praktički bez dodatnih aplikacija, a u novije su vrijeme ipak prisutne neke poput Netflixa, Spotify, LinkedIn, Express VPN te Booking. Ugrađen je i FM radio koji će zvuk emitirati tek nakon što se na 3,5 mm ulaz spoje žičane slušalice, a služe kao antena. GoProQuik je korisna aplikacija koju ćete koristiti kad budete željeli složiti neki video, ali bez posebnog truda. Aplikacija će sve sama obaviti – dodati glazbu, kinematografske prijelaze i sinkronizirati sve s glazbom. Korisno!

blank

Ugodno radi, bez usporavanja

Android dolazi u verziji 12 pa možete očekivati još i Android 13 i Android 14. U postavkama se nude razne pozadine i stilovi kako biste malo promijenili početni postav telefona. Kad se uzme sve u obzir – čipset, radna memorija i responzivnost sustava te IPS LCD ekran dobit ćete za 179 eura dobar telefon koji će ugodno raditi, bez usporavanja.

Tome pomaže prethodno spomenutih 2 GB virtualnog RAM-a koji se uzima od onih 64 GB odnosno od preostalog dijela od cca 50 GB. Kako biste koristili spomenuto proširenje radne memorije morate to aktivirati u postavkama telefona.

Kamera od 50 megapiksela

blank

Nokia stražnji postav kamera nije pretjerano naglasila, kao što rade neki proizvođači pa se čini kao da imate veliki fotoaparat u rukama. Glavni senzor od 50 megapiksela ima otvor blende od f/1.8 tako da se dobro bori i s lošijim osvjetljenjem. Podržan je noćni način, što pomaže, a nekad će vam pomoći i digitalni 2x zum. Koristite li jako pozadinsko osvjetljenje onda svakako aktivirajte HDR kako bi se riješio problem sa svijetlim i tamnim detaljima. Recimo, kad snimate osobu ispred prozora.

Dnevne fotografije zaslužuju dobru ocjenu, boje su postojane i prirodno prikazane na ekranu telefona. Odlučite li snimljenu fotografiju zumirati tada ćete primijetiti manjak oštrine, ali ako baš trebate nešto snimiti s tekstom ili za kasnije zumiranje onda se približite objektu i tako riješite stvar. Dakle, pri gledanju snimljenih fotografija na ekranu bit ćete više nego zadovoljni. Eventualno, možete snimljeno sami poboljšati uz alate koji se nude (hladno, toplo), a nudi se i obrezivanje odnosno crop.

blank

blank

U opcijama kamere pronašli smo makro, čemu služi drugi (2 Mpx) senzor sa stražnje strane, a za dubinske efekte dobro će doći treći senzor također od 2 megapiksela. Postoje i neki efekti za snimanje izlaska i zalaska sunca, kretanja oblaka i vozila po prometnici pa slobodno isprobajte kao i usporeno snimanje.

blank

Recimo i kako se fotografije snimaju u 12 megapiksela (4000 x 3000 piksela), što znači da će u prosjeku imati tri do četiri megabajta dok se odabirom rezolucije od 50 megapiksela (8160 x 6120 piksela) veličina u megabajtima povećava za dva do tri puta (cca 10 MB). Uz 50 Mpx imat ćete ipak bolju kvalitetu, a moći ćete i nešto više zumirati detalje, uz također primjeno bolju kvalitetu.

Stoga, nemojte Nokiju G22 koristiti onako kako ju dobijete tvornički postavljenu nego se poigrajte s postavkama i rezolucijama. Naravno, isprobajte i prednju kameru od 8 megapiksela na kojoj možete dodirom utjecati na fokusiranje. Podržava očitavanje QR kodova, što je korisno. Postoji opcija uljepšavanja (od 1 do 10), a uz nju ćete popeglati neke nesavršenosti, ako ih tako doživljavate na svojem licu. Smanjit će se i podočnjaci. Na ekranu mobitela to će čak i dobro izgledati, ali na ekranu računala je nešto manje lijepo.

Cijena za model Nokia G22 (TA-1528)

Testna Nokia G22 je u sivoj (Meteor Grey) boji, postoji još i u plavoj (Lagoon Blue) boji, a u pakiranju dolazi samo kabel za punjenje, ne i strujni adapter. Uz 64 GB postoji i verzija sa 128 GB, ali je radna memorija identična (4 GB).

blank

Za spomenutih 179 eura G22 je solidan pa i više nego solidan pametni telefon, s vrlo sličnim hardverskim karakteristikama kao i prethodnik (Nokia G21), ali nudi mogućnost popravka, što bi vam jednog dana sigurno moglo dobro doći.

Nama je to uspjelo od prve, bez potrebe za profesionalnim iskustvom. Izuzetno smo zadovoljni što je Nokia i za povoljniji cijenom telefon omogućila ovakvu vrstu popravka, čime se direktno utječe na naš okoliš – prema procjenama u Hrvatskoj čak 10 posto starih mobitela završi u smeću, a u ladicama imamo oko 5 milijuna mobitela. Nekim je uređajima sigurno otišla baterija, a vlasnicima se nije dalo odlaziti u servis. Jednostavnije je bilo kupiti novi uređaj. Sve dok se nije pojavila Nokia G22.

blank