Nakon tri mjeseca korištenja Asusov ultimativni gamerski pametni telefon i dalje je top! Zabavan je i moćan, kao i prvog dana
U svijetu pametnih telefona postoje standardni modeli, ali postoje i posebni uređaji koje ćete odmah prepoznati. Nije tu stvar samo hardverskih karakteristika nego cijelog eko sustava i dodataka koji idu uz samo uređaj.
ROG Phone 7 Ultimate, a ROG znači Republic of Gamers, već i samim nazivom izaziva pozornost. Bilo je tako i tijekom sredine travnja kada je mobilni telefon fenomenalnih performansi predstavljen, a zatim i nakon što nam je stigao na test. Sada, nakon nekoliko mjeseci korištenja i dalje u rukama imamo vrhunski uređaj, kvalitetu koja se osjeti pri svakom dodiru i pogledu.
Pri svakom paljenju telefona prikazuje se oznaka Republic of Gamers kao i Snapdragon 8 Gen 2 oznaka, što znači da je čipset još uvijek aktualan (15 posto je brži i nudi 15 posto više snage od prethodnog modela), iako će uskoro doći novi modeli sa Snapdragon 8 Gen 3.
Ne sumnjamo da će „dvojka“ još dugo vremena zabavljati sve koji su odlučili uložiti nešto veći iznos novca, ali će zauzvrat dobiti i pametni telefon kakav nema gotovo nitko drugi, ali i pravi gamerski stroj. Ili prijenosnu konzolu, bolje rečeno.
Inače, i nešto slabiji model ROG Phone 7 koristi isti čipset na 3,2 GHz i 4 nm tehnološki proces izrade, potpuno su istih dimenzija i proporcija u ruci, ista im je i masa od primjetnih 239 grama, a primjećuje se i kvaliteta izrade od Gorilla Victus stakla te aluminijskog okvira koji spaja dvije staklene plohe. Koje se uz dobru igru itekako zagriju.
Ali, tada na snagu stupa moćni ventilator koji pri tome ima i dodatne funkcionalnosti te ne samo što trenutno hladi telefon nego i omogućuje dodatnih šest tipki koje se mogu programirati. Ventilator postavljen točno iznad CPU modula uz to ima i ambijentalno svjetlo te uz AeroActive Cooler 7 ima i 2.1- kanalni zvuk sa subwooferom, a napaja se iz baterije telefona. Na kućištu straga se nalazi otvor AeroActive Portal koji služi za upuhivanje zraka u kućište telefona.
To je razlog što ROG Phone 7 Ultimate ima dva USB-C konektora – jedan USB 3.1 gen2 na boku (za ventilator) te još jedan USB 2.0 na standardnom mjestu, u donjem dijelu okvira kućišta, a tu se nalazi i danas tako rijedak 3,5 mm ulaz za slušalice.
Uz jako puno inovacija koje se vežu uz hlađenje, a na internetu ćete pronaći zaista zanimljive detalje, nema brige oko vrućeg kućišta u rukama. Naravno, ventilator se čuje dok radi pa ako koristite slušalice taj bi zvuk ventiliranja nekome mogao ići na živce, ako se nalazite u tihoj prostoriji. Vi taj zvuk sigurno nećete čuti, bilo zbog zvuka iz zvučnika samog ventilatora ili ako koristite slušalice.
Kompletno opremljeni, a ventilator kao i dodatne (dvije) zaštitne maskice te kompletan punjač dolaze u neobičnom pakiranju za koje će vam pri kupnji trebati nešto veća vrećica. Sve to jako lijepo izgleda i stajat će sigurno, kao i nama, na nekom vidljivom mjestu.
Dobit ćete i antibakterijsko staklo koje štiti ekran. Dakle, najprije ćete svoj novi telefon desetak minuta raspakiravati i provjeravati što se sve nalazi u većem broju kutija. Zgodno je što ventilator dolazi u zaštitnoj tekstilnoj torbici, a punjač snage 65 W je također u pakiranju kao i pleteni kabel. Čak je i iglica za SIM karticu posebno dizajnirana.
Između ROG Phone 7 Ultimate i ROG Phone 7 postoje neke razlike, iako oba modela imaju Samsungov AMOLED ekran od 6,78 inča u fullHD+ rezoluciji te uz 165 Hz osvježavanja slike i s brzinom uzorkovanja dodirom od 720 Hz. 1000 kandela osvjetljenja (max 1500 kandela), uz HDR10+. Što se tiče gustoće piksela govorimo o 395 ppi. Ekran je vrh trenutne ponude.
I dok jači Ultimate model dolazi samo u konfiguraciji s moćnih 16 GB LPDDR5X RAM-a i 512 GB UFS 4.0 memorije (nije proširiva s microSD karticama) uvjetno slabiji ROG Phone 7 možete dobiti još i u konfiguraciji s 12 GB radne i 256 GB. Ali i uz 16 / 512 GB.
Identične su im i stražnje kamere od 50 megapiksela (nema OIS odnosno optičku stabilizaciju slike), Sony IMX766 senzor je veličine 1/1,56 inča (to je cca 0,64 inča), uz otvor blende f/1.9. Dakle, dosta je to dobra kamera, ali nećete dobiti tako dobre rezultate kao s nekim vrhunskim telefonima današnjice.
Tu je i širokokutni senzor od 13 megapiksela koji hvata kut do 120 stupnjeva, a treća leća straga je od 5 Mpx za makro snimke. Iznenađuje što kamera snima video do 8K pri 24 fps, 4K video ide i do 60 fps. Spomenimo i prednju kameru od 32 megapiksela koja je također dobra, a snima fullHD video pri 30 sličica u sekundi. Priča o kamerama na ovakvom telefonu nema nekog smisla, najbitniji je hardver, ali i softver koji ćete instalirati.
Spomenimo još i stražnju stranu na kojoj se nalazi manji 2-inčni OLED ekran koji će drugima oko vas dati do znanja da se igrate te da vam ne smetaju. Razigrane animacije barem će razveseliti onoga tko u vas gleda, ako vas već ne može spriječiti u zabavi. Možete složiti i neku svoju animaciju poput teksta NE SMETAJ. Nudi se šest prilagodljivih scenarija, a prikazuju se i druge informacije poput dolaznog poziva, stanja punjenja.
ROG Phone 7 Ultimate napravljen je za igranje u pokretu, dok sjedite, odmarate, vozite se ili želite nešto zaboraviti odlaskom u virtualni svijet. Vjerojatno trenutno nema boljeg uređaja jer ćete dobiti dual SIM 5G pametni telefon s Androidom 13, grafikom Adreno 740 (ista je ona oba ROG Phone 7 modela) pa se pitamo u čemu su razlike između ta dva modela.
Čak je i baterija od 6000 mAh ista (odnosno, sastoji se od dvije baterije po 3000 mAh), uz spomenuti punjač koji puni bateriju snagom od 65 W tako da će za oko sat vremena baterija biti puna. Jedna stvar možda nedostaje, a to je bežično punjenje, ali možete s ovim modelom puniti druge uređaje snagom od 10 W. U praksi ćete dobiti i do 9 sati korištenja ekrana, ali ako igrate zahtjevnije naslove računajte do pet sati.
U Storm White, dakle bijeloj boji kućišta koje je uz to nešto i otporno na prašinu i vodu (IP54, što znači da mu ne smeta špricanje vodom, ali ne smije u kadu s vama, dok se kupate) nalaze se i moćni stereo zvučnici koji se osjete u rukama dok igramo bilo kakav naslov. Može to biti neka lagana zabava ili nešto vrlo moćno. Fino ugađanje zvuka obavljeno je u suradnji sa stručnjacima iz Diraca.
Oba modela telefona imaju na okviru kućišta okidače za igranje (gaming triggers) s vibracijskim odzivom koji ćete uvijek osjetiti. Podržane su brojne geste kao što su Dual Action, Press and Lift i Gyroscope Aiming (vodoravni i okomiti potez, dvojne kontroledvojni gumb, potez, dvostruka akcija, pritisak i otpuštanje te žiroskopsko usmjeravanje. Vizualno ćete razliku između običnog i Ultimate modela primijetiti na stražnjoj strani jer kod ROG Phone 7 modela nema OLED ekrana, ali se straga nalazi iluminacijski RGB logo.
X Capture je AI alat koji automatski snima nezaboravne trenutke dok se igrate kao što je pobjeda nad neprijateljem ili pobjeda u nekoj utakmici. Snažne taktilne povratne informacije daju ultrazvučne kontrole AirTrigger, ali i dodatne tipke na kućištu ventilatora. Sve prati odlična, vrhunska grafika pa na kraju uživamo u zvučno-slikovnom iskustvu. Na masu telefona kao i dodatni ventilator vrlo brzo ćete se priviknuti.
Cijena za ROG Phone 7 Ultimate je 1449 eura i za taj iznos dolazi nevjerojatno puno dodataka, hardver kakav se rijetko viđa, dobre kamere koje će se pokazati i u nešto slabijim svjetlosnim uvjetima pa i noći, moćna baterija i snažno punjenje, odličan ekran, ali i razne postavke za igranje uz koje ćete puno toga moći personalizirati.