TEST ROG Phone 8 Pro Edition: Nakon sretnog broja 7 dolazi sretni broj 8

blank

Prva stvar koju trebate napraviti nakon kupnje i dolaska kući je detaljno pregledati kutiju u kojoj ROG Phone 8 Pro Edition dolazi

Iznenadit ćete se, u gotovo svakom kutku posebno dizajnirane šesterokutne kartonske kutije se nešto nalazi – zaštitna maska ima uzdignute rubove koji će sačuvati ekran od ogrebotina ukoliko telefon otkliže po hrapavoj (asfaltiranoj) površini, kompletan punjač snage 65 W s kabelom dužine 120 cm, ventilator Aero Case koji na sebi ima i tipke za igranje (dolazi sa zaštitnom futrolom.

Zatim slijedi punjenje, a imat ćete na izbor dvije USB-C rupice za punjenje – jednu na dnu te jednu na okviru odnosno boku kućišta (koja služi kao kontakt s ventilatorom). Naravno, oba se konektora mogu koristiti za punjenje telefona, dok na njega nije spojen ventilator, a nakon spajanja se kabel punjača spaja na ventilator, kao i slušalice preko 3,5 mm ulaza.

Primijetit ćete kako ROG Phone 8 Pro Edition ima 3,5 mm konektor za slušalice dok ga već nekoliko godina nema na većini pametnih telefona skupljeg ranga. Na ovakvom je to uređaju jako bitno jer se u nekim situacijama ne smije koristiti puni potencijal zvuka koji izlazi preko kvalitetnih stereo zvučnika. A taj zvuk je bogat i glasan i sigurno galama ili zvuk oružja iz neke igre ne bi odgovarao ljudima u okruženju oko vlasnika telefona.

blank

ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate
ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate

Novi Asus ROG Phone 8 Pro Edition se u odnosu na prethodnika ROG Phone 7 Ultimate vizualno razlikuje (zadržano je staklo s obje strane, uz aluminijski okvir), kamera je kod ovog 5G Android 14 telefona drugačije posložena i ima velikih novosti.

Odličan ekran s jakim osvjetljenjem

Samsungov AMOLED ekran od 6,78 inča u fullHD+ rezoluciji je nešto malo unaprijeđen, iako je zadržana ista dijagonala, ali je osvjetljenje sada jače (s 1000 na 1500 kandela, a maksimalno se može izvući čak 2500 kandela). Rezolucija je malo promijenjena na 1080 x 2400 piksela, uz 388 ppi dok je prethodnik imao 395 ppi.

Takva jakost svjetla će omogućiti ugodnije igranje na otvorenom prostoru, uz jako pozadinsko svjetlo. Ekran štiti Gorilla Victus 2 generacije, a na ekranu je sada moguć i Always-on prikaz koji malo troši energiju, ali ne morate za svaku notifikaciju otključavati telefon i uključivati cijeli ekran. Zadržana je maksimalna stopa osvježavanja slike od 165 Hz, a moguće je odabrati nižu od 120 Hz te osnovnu od 60 Hz, uz koju će potrošnja energije biti najmanja.

blank

blank

Na stražnjoj se strani nalazi 341 programabilna LED dioda (AniMe Vision) koja će drugima oko igrača dati do znanja da je zauzet. Animacija će se prikazati i kada se sluša glazba, ali i pri dolaznom pozivu – ovisno što se aktivira u postavkama. Naravno, na okviru su smještene touch trigger tipke s kojima tek gamersko iskustvo počinje.

blank

blank

Kućište je sada nešto tanje, za 1,4 milimetra pa novi ROG Phone 8 Pro Edition ima debljinu od prihvatljivih 8,9 mm, ali je zbog toga baterija smanjena sa 6000 na 5500 mAh. I dalje je ugrađena velika baterija (do 100 posto se puni za oko 40 minuta), a telefon pokreće Snapdragon 8 Gen 3 na 4 nm procesu izrade, kao i kod prethodnika koji je ipak koristio Snapdragon 8 Gen 2.

Po visini je novi model primjetno kraći, za gotovo centimetar, uz zadržanu gotovo istu širinu kućišta. Spomenimo i kako je dodana podrška za bežično punjenje snagom od 15 W kao i mogućnost punjenja drugih uređaja kabelom snagom do 10 W.

Dakle, uvijek se radi o trenutno dostupnom najjačem čipsetu čija jedna procesorska jezgra radi na taktu do 3,3 GHz (100 Hz više od ROG Phone 7 Ultimate). Zadržana je jaka konfiguracija što se tiče radne memorije, a naš testni model ima čak 24 GB RAM-a i 1 TB memorije.

blank

Povratak unatrag

Sjećamo se prvog ROG Phone ZS600KL modela sa Snapdragonom 845 iz 2018. godine. Telefon je tada imao 8 GB radne memorije i ekran od 6 inča. Uslijedili su ROG Phone II i dva modela iz serije ROG Phone 3 da bi oznaka četiri bila preskočena. Razlog je što se u azijskim područjima broj 4 smatra nesretnim. S druge se strane u tim regijama broj 8 smatra sretnim, kao što je na zapadu broj 7.

Serija ROG Phone 5 je bila najbogatija s modelima – s ukupno pet (ROG Phone 5, ROG Phone 5 Pro, ROG Phone 5 Ultimate, ROG Phone 5s i ROG Phone 5s Pro) da bi u seriji šest nastavila sa šest modela – ROG Phone 6, ROG Phone 6 Pro, ROG Phone 6D, ROG Phone 6D Ultimate te dvije posebne edicije ROG Phone 6 Batman Edition i ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition).

U seriji ROG Phone 7 su bila samo dva modela – ROG Phone 7 i ROG Phone 7 Ultimate koji smo testirali prošle godine. Nova serija 8 sastoji se od ROG Phone 8 i ROG Phone 8 Pro koji dijele slične karakteristike, a glavna je razlika u memoriji jer osnovni model dolazi samo s 256 GB memorije dok se Pro verzija nudi s 512 GB i 1 TB UFS4 memorije (Pro Edition, toliko ima naš testni telefon). Pro Edition u odnosu na Pro se razlikuje i u radnoj memoriji te dolazi s čak LPDDR5X 24 GB RAM-a, a obični Pro ima 16 GB.

blank blank

Glavne karakteristike

Asus ROG Phone 8 Pro Edition u Phantom Black boji namijenjen je igranju, ali novi je model sada naoružan i drugim značajkama tako da više nije fokus samo na gamingu nego i na kameri koja zadržava isti 50-megapikselni Sonyjev senzor IMX890 od 1/1,56 inča i otvor blende f/1,9, ali i dobiva OIS. Optičku stabilizaciju slike ima i telefoto senzor od 32 megapiksela s 3x optičkim zumom. Sad je to već ozbiljan foto model, a zadržana je i 13-megapikselna širokokutna kamera.

Svi današnji telefoni će bez problema položiti test u dnevnim uvjetima, poraditi se još može na stabilizaciji i većoj primjeni umjetne inteligencije koja će prepoznati određene scene i optimizirati ih ako sam objektiv to nije u mogućnosti, s obzirom na veličinu i skučenost prostora.

blank

blank

blank

U noćnim uvjetima kamera može izvući jako puno svjetla, zbog toga treba držati telefon mirno cca dvije sekunde, ali kad se zumiraju detalji primjećuje se manjak oštrine, a slova će biti malo razmazana. Ipak, govorimo o zumiranju snimljene fotografije, što većina korisnika ipak nikad neće raditi jer će gledati detalje na svojem telefonu, a ne ih analizirati na ekranu računalu tako da s kamerom možete biti više nego zadovoljni.

Asus je u aktualni model s brojem 8 ugradio i dobru video kameru koja snima do 8K video (pri 24 fps), a pohvaljujemo što se 4K video može snimati s 30 i 60 fps kako bi slika s više frameova bila stabilnija i s manje duhova. Prednja kamera od 32 megapiksela nije mijenjana i dobro obavlja svoj posao, ali ima drugačiju poziciju – unutar ekrana. Nekima će to možda smetati, dok se igraju. Selfie kamera nudi i široki kut, što je prednost ako se više osoba nalazi u kadru.

Oduševila nas je mogućnost praćenja svjetla s kamerom kako bi se u prometu dobili različiti vizualni efekti. S time se baš isplati igrati, ne samo noću sa svjetlima automobila koji se kreću nego i u drugim raznim situacijama kao što su sportovi. A tek ako snimite vatromet i zvijezde…

blank

Gaming je ipak u prvom planu

Za potrebe testa preuzeli smo na telefon više igara, a s obzirom na izdašnu memoriju od 1 TB nema straha da će se uskoro popuniti. Kao niti radna memorija od 24 GB u koju mogu istovremeno stati mnoge igre, bez da ih se gasi u pozadini. Telefon uz 165 Hz osvježavanja slike pruža takvo dobro iskustvo da nećete vjerovati dok to i sami ne isprobate. Sve je popraćeno moćnim zvukom i vibracijama cijelog telefona, kao da se nalazite u nekoj sceni. Telefon doslovno igrača povuče u sebe. Fenomenalno!

Sviđa nam se što se posebno za Bluetooth slušalice može podesiti glasnoća zvuka. U postavkama se može podesiti tko vas eventualno može smetati dok igrate igru (samo određene osobe, aplikacije i alarmi). Ne smeta nam niti masa od 225 grama jer je sada 14 grama novi model lakši od sedmice Ultimate.

ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate
ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate

blank

Igranje zahtjevnijih naslova bez ventilatora ne preporučujemo jer se stakleno kućište ipak dosta i vrlo brzo ugrije. Uz ventilator Aero Case (smanjuje temperaturu do 36 stupnjeva Celzijusa) je igranje i bolje jer se dobiju dodatne tipke, telefon je i nekako stabilniji u rukama te kompaktniji. Zvuk ventilatora u većini situacija niti ne dominira jer zvuk iz igre nadjačava njegov zvuk. Sad je i primjetno manjih proporcija nego na ROG Phone 7 Ultimate.

Spomenimo i ROG UI koji dizajnerski izgleda bitno drugačije od klasičnog Androida 14. Tema je tamna, decentna i gamerski orijentirana, ikone aplikacija zadržavaju boju, ali imaju 45-stupanjske odrezane kutove.

blank

Cijena za ROG Phone 8 Pro Edition

Ovo nije povoljan cijenom uređaj nego je moćan i kad platite za njega znate zašto ste dali toliki iznos. Konkretno, verzija s 12 GB i 256 GB košta oko 1200 eura, više radne i interne memorije (16 / 512 GB) košta oko 1340 eura dok se za 24 GB / 1 TB treba izdvojiti 1499,99 USD (cijena za američko tržište).

Ono što ovaj poseban telefon ističe ispred drugih svakako je gaming strana priče, ali i ventilator uz koji je ovo konkurenciji nedostižan model igranja igara. U odnosu na prethodnika na ventilatoru više nema subwoofer zvučnika te ima dvije tipke. Inače, ventilator košta 69 eura.

blank

Asus je na novom modelu serije 8 unaprijedio i kamere tako da sada korisnici imaju kompletan telefon s kojim se mogu družiti vjerojatno 20 godina. Šalimo se, naravno, ali tako se čini, kao da je ROG Phone 8 Pro Edition ispred svog vremena.

Zadovoljit će vas i baterija, naročito brzi punjač u pakiranju, ali i dva USB-C konektora za punjenje te ekran koji apsolutno oduševljava s LTPO tehnologijom za prilagodljivo podešavanje brzine osvježavanja i velikom svjetlinom.

blank

Poradili su i na dizajnu koji je sada uglađeniji, a prednost je Gorilla staklo smješteno na obje strane kućišta. Zaista ne znam što napisati pod nedostatak jer su poboljšali i IP zaštitu na 68 što znači da više nije namijenjen samo za špricanje vodom nego i za potapanje do metar i pol, u trajanju do 30 minuta. Dakle, možete se slobodno igrati i na kiši te u kadi.

Da, smanjena je baterija, ali je telefon postao kompaktniji i lakši za nošenje u svakodnevnim situacijama. Taj jedan centimetar se itekako osjeti, a ekran nije smanjen. Istina, sada je prednja kamera u ekranu, možda će to nekome malo i smetati. Za igranje izuzetno zahtjevnih naslova baterija će izdržati najmanje tri sata, pa i nešto više.

ROG je sada telefon za široke mase, a ne samo za ljubitelje gaminga koji su donedavno bili spremni nešto i žrtvovati (kameru, na primjer, ili bežično punjenje). U svakom slučaju, na tržištu trenutno ne postoji bolje rješenje za takvo dostupno iskustvo igranja.

Kutija od ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate
Kutija od ROG Phone 8 Pro Edition & ROG Phone 7 Ultimate

blank

blank blank blank blank