TEST Samsung Galaxy A54: Taj telefon je tako ‘awesome’

blank

Iako je Samsungova A serija već toliko puta „opjevana“ u raznim recenzijama, ovaj uređaj je uvijek inspiracija za nove članke

Samsung je jednostavno riješio oznake i modele svojih pametnih telefona – imate na izbor tri serije pametnih telefona (A, S i Z), a unutar svake od njih ponovo imate podserije. Prema broju iza jednog od tri spomenuta slova odmah je jasno o kakvom se uređaju radi. OK, u Z seriji postoje Fold i Flip, što je ponovo sve kristalno jasno.

Slijedi pitanje na koje će rijetko tko imati odgovor: kad je Samsung predstavio svoj prvi model iz serije A? Bilo je to krajem ljeta 2014. godine, a nekoliko tjedana nakon predstavljanja Samsung Galaxy Alpha modela uživao sam u jednom od najljepših pametnih telefona unatrag 10-ak godina. Ako imate priliku negdje vidjeti taj model, shvatit ćete i zašto nakon što pogledate bočni rub, proporcije i držanje telefona u ruci.

Samsung Galaxy Alpha
Samsung Galaxy Alpha

Samsung je nakon toga pokrenuo seriju Galaxy A, postojala je paralelno i serija Galaxy J, a u međuvremenu je netko pametno postupio i spojio te dvije serije u Galaxy Axx. Iksići predstavljaju arapske brojeve i od tada se družimo s jako dobrim modelima.

Galaxy A50 iz 2019. godine te svi nasljednici, a ponekad ih je bilo i više unutar nekog modela (podsjetimo se odličnih uređaja A52, A52 5G i A52s) stalno su pomicali granice, najčešće unutar tog cjenovnog segmenta. S modelima iz spomenute serije A52 stigla je optika stabilizacija slike. Paralelno je taj OIS stigao i na modele Galaxy A22.

Time je Samsung konkurenciji jasno dao do znanja da su vladari tržišta. Što i pokazuju jer je unatrag 10 godina Samsung broj 1 proizvođač pametnih telefona u svijetu. Sigurno nije lako doći do broja 1, a zna se da je vodeću poziciji još teže i zadržati.

Od spomenute Galaxy Alphe prošlo je devet godina, telefoni su sve teži i veći (Alpha je mase 115 grama dok su današnji telefoni mase od 170 do 230 grama), imaju sve veće ekrane (Alpha je imala 4,7 inča dijagonalu ekrana, uz samo HD rezoluciju).

Iz povijesti u sadašnjost

Ostavimo prošlost i pogledajmo sadašnjost, uz dobro pitanje: što nas tek očekuje u budućnosti? Samsung Galaxy A54 aktualni je model i nema podmodele, sad je 5G mreža dostupna u svakom A54. Svaki od milijuna proizvedenih A54 uređaja ima toliko naprednih opcija da ćemo morati paziti kako ne bismo nešto bitno zaboravili spomenuti.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A54
Samsung Galaxy A54

Ipak, morat ćemo se s vremena na vrijeme vraćati u nedavnu prošlost, uspoređujući modele A54 i A53. To vas sigurno zanima. Kao prvo, ekran je sada nešto manji, sada mjeri 6,4 inča umjesto 6,5 inča. Nije velika razlika, zadržana je stopa osvježavanja od 120 Hz. Taj podatak je zaista bitan, uz 120 herca imat ćete brži rad ekrana, responzivniji osjećaj na ekranu i brže ćete surfati web stranicama.

Istovremeno, nešto će se brže trošiti baterija. Sva sreća, to je podatak koji vas ne treba zabrinjavati jer A54 ima bateriju od 5000 mAh. Dakle, kao i Samsung Galaxy S23 Ultra. Ako želite maksimalno iskoristiti bateriju svaki dan, a ne igrate se onda odaberite standardnih 60 Hz. Da, to je povratak u prošlost, ali neku razliku baš i nećete osjetiti. Osim što ćete rjeđe puniti bateriju.

blank

S obzirom da se više ne isporučuje kompletan punjač u pakiranju (samo USB-C na USB-C kabel) dobra baterija je više nego bitna. I manja potrošnja. Naravno, kupit ćete strujni adapter snage 25 W za 20-30 eura, ali možete koristiti i stari punjač te ćete time biti ekološki savjesniji. Svi imamo kod kuće toliko tih punjača…

Super AMOLED

Vratimo se na ekran. Samsung radi dobre ekrane još od modela… Idemo opet na kratki kviz: kako se zove Samsungov model mobitela s prvim ekranom s 4096 boja? Bio je to SGH-T100 iz 2002. godine. Kad biste se samo mogli vratiti u prošlost, kao što je autor teksta upravo sada, u vrijeme kad je po prvi put vidio taj prekrasni ekran. Kakve su to bile boje…

blank

blank

I ostale sve do danas. Samsung Galaxy A54 i Super AMOLED oduševljavaju sve kada vide boje, osvjetljenje, dinamiku, vidljivi kut. Čak su i povećali svjetlinu pa umjesto 800 nita na A53 sada imamo okruglih 1000 nita. I dalje su tu stereo zvučnici koji su bitni dok gledamo filmove. Pustili smo pjesme s više dubokih tonova u originalu. To smo i dobili.

Dakle, uz A54 vam nije potreban dodatni Bluetooth zvučnik, sve ćete dobiti iz samog kućišta koje je sada na stražnjoj strani izrađeno od stakla. Plastika je zadržana samo na okviru koji spaja prednje i stražnje staklo. IP67 kućište zaštićeno od prašine i vode koristi Gorilla Glass 5. Bravo! Slobodno uđite pod tuš, u bazen i zaronite s telefonom. Ipak, budite oprezni, ide u slatku vodu do dubine 1 metar, a tamo će moći biti 90 minuta. Nije loš taj zaron.

Otok je nestao

Pogledajte kako izgleda A53 i primijetit ćete veliku razliku na stražnjoj strani u odnosu na A54. Nema više otoka koji okružuje kamere, dizajn je čistiji, tri leće kamere su sada izraženije postavljenje u niz. Uz širinu kućišta od 77 mm i debljinu od 8,2 mm (udebljao se za 1 mm) Galaxy A54 stvarno dobro leži u ruci. Nekako je taman za većinu ruku. Niti prevelik niti premali.

blank

Ladicu za SIM pronaći ćete na gornjem dijelu kućišta, a tu ćete moći smjestiti dvije SIM kartice, ali i proširiti memoriju od 128 GB ili 256 GB. Ako nabavite microSD karticu od 1 TB imat ćete stvarno puno memorije. Naš testni model ima 128 GB, ali ne spada među slabije jer ima 8 GB radne. Početni model se može nabaviti sa 6 GB, što će biti dovoljno za one koji su manje zahtjevni korisnici što se tiče instaliranih aplikacija, a naročito video igara.

blank

Uz Samsungov čipset Exynos 1380 izrađen na 5 nm tehnološkom procesu i 8 GB radne memorije, uz takt procesora do 2,4 GHz, zaista ćete imati dobar stroj u rukama. Slobodno preuzmite igrice veličine 1 do 2 GB, nećete se razočarati. Grafika u pozadini dobro obavlja posao.

Primijetit ćete i One UI 5.1 koji se lijepo nadograđuje na Android 13. Dakle, imate sve što inače donosi posljednja verzija Androida, ali sve je još malo uljepšano. Imate i pristup do Galaxy Store trgovine s aplikacijama koje se ne nalaze u Googleovoj Play trgovini. Svakako uz Gmail postavite i Samsungov račun kako biste maksimalno iskoristili sve što Galaxy A54 nudi.

Može vam dobro doći i Find my mobile, značajka koja olakšava potragu za telefonom. Ako ga ne možete pronaći u kući posjetite web stranicu findmymobile.samsung.com i od tamo pokrenite zvonjenje na telefonu. Ako ste ga negdje drugdje izgubili pronaći ćete njegovu lokaciju.

blank

blank

Svakako savjetujemo da prilikom postavljanja novog Galaxy A54 telefona, nakon kupnje, prođete kroz sve postavke koje se nude. Iznenadit ćete se koliko toga korisnog tu ima. Recimo, digitalna dobrobit i roditeljska zaštita uz koje ćete sami sebe ograničiti što se tiče korištenja Instagrama, na primjer, a moći ćete i kontrolirati telefon ili tablet vašeg djeteta. Ili muža, ako se ne može kontrolirati. Možete mu zabraniti pristup određenim lokacijama odnosno odobriti samo neke.

A kamera?

Unatrag nekoliko godina kamera na seriji A5x briljira. Svaki put nas ugodno iznenadi, kao što je i tijekom recenzije modela A54. Tu je već spomenuti OIS na glavnoj kameri od 50 megapiksela (ako snimate video, koristite fullHD jer video stabilizacija ne radi na 4K video).

blank

Prethodni A53 ima 64 megapiksela, ali nemojte se time zamarati. Možete imati i 164 megapiksela, ali ako je optika loša ništa tu ne pomaže. Broj megapiksela govori samo s koliko piksela možete prekriti neku površinu. Ako nećete printati jumbo plakat, ne treba vam u praksi toliko milijuna piksela.

U stvarnosti snimat ćete s 12 megapiksela, a punih 50 tek ako na vrhu ekrana odaberete 50 Mpx. To znači i veće opterećenje memorije jer s 12 megapiksela će vaša fotografija u omjeru 3:4 imati manje od 4 MB dok će uz 50 megapiksela imati i više od 10 megabajta. To je razlika od tri puta. U stvarnosti ćete na 50 Mpx moći nešto više zumirati detalje, ali ne baš previše.

Zadržan je otvor blende od f/1.8 tako da ćete u noćnim uvjetima dobiti dobre do vrlo dobre rezultate, uz nešto šuma koji je uobičajen za ovaj cjenovni rang. Ali, slika će u odnosu na konkurente iz ovog cjenovnog razreda biti bolja jer imate OIS.

blank

blank

Ako želite snimiti više osoba s male udaljenosti ne morate ih stiskati kako bi svi stali u kadar. Tu je kamera od 12 megapiksela koja je smještena na vrhu i ona hvata 123 stupnja širine. Na dnu trostrukog postava se nalazi senzor od 5 megapiksela i on je tu kako bi koristio kad se snima makro kadar (potrebno je pronaći taj način u Više ili ga premjestiti na dno ekrana. Video se snima u 4K rezoluciji, a isto toliko nudi i prednja kamera od 32 megapiksela. Imat ćete i tu nešto širi kadar, ukoliko vas se više želi snimiti.

Ima toga još pa u kameri možete pronaći ubrzano, usporeno i iznimno usporeno snimanje videa (kad želite uloviti kapljice vode iz pipe, na primjer), ako snimate hranu onda odaberite taj način i boje će biti življe.

blank

Naravno, noćni način svakako koristite u takvim situacijama, a isprobajte i profesionalni način za fotografije i video. Iznenadit ćete se što sve možete dobiti, ako se malo poigrate. Imate tu i AR zonu za igranje s filtrima i dodacima na kameri. Ako imate dijete, moći ćete se zabaviti i dobro nasmijati.

Cijena za Samsung Galaxy A54 (SM-A546B/DS)

Uz 202 grama mase, osrednje debelih 8,2 mm debljine te pastelno ljubičastu Awesome Violet boju (dostupne su još tri boje: Lime, Graphite i White) testirani Samsung Galaxy A54 se ima s čime pohvaliti i svakako spada među Android telefone koje vrijedi preporučiti.

Fantastičan ekran, zaista dobra (potpuno nova) kamera, OIS, alati za editiranje snimljenih fotografija, velika baterija, dual SIM, radna memorija, proširiva memorija i kvalitetna izrada aduti su kojima će vas privući. Jasno, tu je i cijena za Samsung Galaxy A54 koja starta od 489 eura za 8 GB / 128 GB dok verzija s 256 GB košta 619 eura.

blank

Da, možda ćete pomisliti kako je svake godine cijena za A seriju veća, ali su i mogućnosti puno veće. Razlike su naročito primjetne u odnosu na A53, što nije bio slučaj kad se taj A53 pojavio kao nasljednik modela A52.

Možda je vrijeme za pogledati modele poput Galaxy A34, ukoliko vam je A54 preskup. Za 389 eura (lipanj 2023.) dobit ćete također OIS na kameri, čak i nešto veći ekran od 6,6 inča te također 120 Hz i Super AMOLED tehnologiju.

Samsung za A54 jamči ažuriranje operativnog sustava do četiri generacije i pet godina sigurnosnih ažuriranja. Dakle, mirni ste dobrih nekoliko godina, kako biste bili „up-to-date“. A54 je dokazani best-buy telefon za 2023. Kod svih drugih situacija ipak pristajete na neke kompromise, samo je pitanje kakve i koliko su vam bitni. Možda će vam punjenje snagom od 25 W biti sporo u današnje vrijeme, ali sve je s nekim razlogom baš tako. Na kraju, kad se sve zbroji i oduzme A54 je awesome.

blank

blank

blank