TEST Samsung Galaxy A55 5G: I dalje je to Alpha svoje klase

blank

Iz bogate povijesti modela Galaxy A serije nastali su mnogi modeli koji su obilježili posljednje desetljeće, a na istom je putu i Galaxy A55

Znak Alpha (α) prvo je slovo grčkog alfabeta, a pogleda li se grčki sustav brojeva taj znak predstavlja broj jedan. Unatrag nekoliko godina su Samsung Galaxy Axx modeli konstantno na listi 10 najprodavanijih pametnih telefona u cijelom svijetu.

Sve je počelo prije deset godina kada je Samsung na sajmu IFA pokazao model Galaxy Alpha. Predivno dizajniran mobitel odmah je privukao moju pozornost, ne samo zbog odličnog ekrana od 4,7 inča dijagonale nego zbog aluminijskog okvira za koji mogu reći da je jedan od najljepših na mobitelima novije generacije.

Uslijedili su modeli s oznakom Galaxy A5, a u 2019. oznaci modela se pridružuje i 0 – tako smo dobili seriju A s dvije numeričke oznake, a nakon modela Galaxy A50, A50s, A51, A51 5G, A52, A52 5G, A52s 5G, A53 i A54 stigao je i A55. Primjećujemo kako sada sav teret uspjeha nosi samo jedan model godišnje, više nema 4G i 5G modela, a nestala je i oznaka „s“ koja je značila nešto bolje, superiornije performanse.

Veća dijagonala ekrana

Kroz godine i modele Samsung se igrao s dijagonalom ekrana – od 6,4 pa preko 6,5 inča te prošlogodišnjeg povratka s modelom A54 natrag na 6,4 inča sada novi Galaxy A55 ima 6,6 inča. Već je na prvi pogled jasno kako je Galaxy A serija u sjeni Galaxy S serije. Dizajn im je gotovo identičan, a kako je Galaxy S24+ dobio za 0,1 inča veći ekran od modela Galaxy S23+ (sada S24 plus mjeri 6,7 inča) otvorio se prostor za povećanje dijagonale.

Ako koristite Samsung Galaxy A54 i pitate se vrijedi li prijeći na A55 odgovor je vrlo jasan – vrijedi. Ne samo što ćete dobiti veći ekran, iako će uz istu bateriju od 5000 mAh vremenski period između dva punjenja (možda) biti nešto kraći, nego zato što kućište sada na boku odnosno okviru koristi aluminij.

blank

To je veliki skok s plastike, a finiš je kao brušeni aluminij, uz ugodno udubljenje ispod bočnih tipki power i glasnoće zvuka. Znamo da je novi Galaxy S24 Ultra dobio titan, umjesto aluminija.

blank blank

Time je itekako Galaxy A serija dobila na vrijednosti i značenju, a potvrđuje to kvalitetan AMOLED ekran u fullHD+ rezoluciji, a sada je prekriven s Corninga Gorilla Victus+ staklom. Samsung Electronics i Corning Incorporated surađuju 50 godina, što nije mala stvar. Staklo Gorilla se nalazi i na stražnjoj strani predivnog kućišta Galaxyja A55, što je donio model Galaxy A54, nakon plastike na A53.

Bolje iskorištavanje baterije, uz odličan ekran

Nije nešto veći ekran jedina novost koju limunska Awesome Lime boja donosi, uz IP67 zaštitu od prašine i vode. Nedostaje mu pola metra do IP68 certifikata koji omogućuje nesmetan rad telefona do metar i pol dubine, ali u prašini će oba ostati obranjena. Spomenimo i tri boje u kojima se A55 može kupiti – svijetloplava, tamnoplava i ljubičasta.

Novost je napredniji tehnološki proces u kojem nastaje Samsung Exynos 1480 čipset – na 4 nm, dok je prethodna verzija Exynos 1380 nastala na 5 nm procesu. Zbog toga ćemo se morati posuti pepelom i priznati kako veći ekran ne znači veću potrošnju energije jer novi je čipset štedljiviji pa možete očekivati oko 13 sati korištenja.

blank

Iako se baterija puni snagom od 25 W nismo mogli isprobati za koliko bi se točno napunila jer u pakiranju ne dolazi strujni adapter (samo USB-C na USB-C kabel dužine jednog metra). Uzeli smo punjač snage 20 W te preko njega, uz isključen telefon, nakon 5 minuta punjenja dobili 7 posto napunjenosti.

Nakon 10 minuta imamo 12 posto, a 32 posto kapaciteta je baterija postigla nakon 30 minuta punjenja. Za 50 posto kapaciteta bilo je potrebno oko 50 minuta, a baterija od nemalih 5000 mAh bila je puna nakon točno sat i 55 minuta.

Ravni ekran na modelu A55 5G (možda nema potrebe više naglašavati taj 5G) radi zaista dobro, ugodno, uz 1000 kandela (nita) osvjetljenja uspješno se bori i na jakom travanjskom suncu, a vjerujem da će tako biti i u srpnju.

blank

Iako nudi 120 Hz, ne može ga se isforsirati na tu stopu osvježavanja, ali će samostalno prosuditi kad je vrijeme za njegovo aktiviranje kako bi se omogućile bolje animacije na ekranu. Naročito ako se igrate. Iako ne spada među moćne gaming telefone na Galaxy A55 možete odigrati i nešto zahtjevnije igre, ali ne treba pretjerivati.

Proširiva memorija

Od sada Galaxy A55 serija (uz 8 GB) nudi i 12 GB radne memorije (ne kod nas), a starta od 128 GB (interna memorija). Možda će nekome to biti premalo (od toga operativni sustav Android 14 koristi oko 14 GB) pa se na izbor nudi i 256 GB. Povećava to cijenu za 140 eura, a ako vam je to previše i niste sigurni onda je cijena za Samsung Galaxy A55 5G sa 128 GB i 8 GB radne memorije samo 479 eura. Nekima je i 200 eura previše za dati za telefon, što je u redu ako ne trebaju sve moćne danas dostupne karakteristike.

Vratimo se na memoriju – recimo da ste odabrali 128 GB i trebate više memorije jer ste kameru koristili vrlo često, što svakako potičemo jer vrijedi svaki dan snimiti barem jedan kadar – za 10 eura možete kupiti microSD karticu od 128 GB, ali uzmite u obzir kako je to ipak sporija memorija i telefon vam za fileove s kartice neće podjednako brzo raditi kao kada se fotografije, video ili neki drugi dokument učitava iz flash memorije telefona.

Kamera s kojom ćete biti zadovoljni

Ergonomski je Samsung Galaxy A55 vrlo ugodan u rukama, iako je gotovo svim gabaritima porastao – u visinu za 2,9 mm, u širinu 0,7 mm te masom s 202 na 213 grama. Jedino je zadržana debljina od 8,2 mm.

Samsung Galaxy A55 & Galaxy A54
Samsung Galaxy A55 & Galaxy A54
Samsung Galaxy A55 & Galaxy A54
Samsung Galaxy A55 & Galaxy A54

Zadržana je i vrlo dobra prednja kamera od 32 megapiksela u rupici na vrhu, primjetni su rubovi oko ekrana koji će s vremenom vjerojatno biti sve tanji, a zadržan je i postav stražnje Sony IMX906 kamere od 50 megapiksela za glasni senzor koji veličinom od 1/1,56 inča (oko 0,64 inča površine) s OIS-om pruža zaista dobre fotografije i video zapise. Taj OIS (optička stabilizacija slike) već je još od modela Galaxy A52 veliki adut Samsungove uspješne serije, u odnosu na konkurenciju.

Kamera u dnevnim uvjetima odlično radi svoj posao, nemamo zamjerki na oštrinu sve dok ne dođemo do najsitnijih piksela, ugodno smo i pozitivno iznenađeni s 5 MPx makro senzorom uz koji smo snimali maslačke s male udaljenosti.

Širokokutni Sony IMX258 senzor od 12 megapiksela na rubovima radi efekt ribljeg oka (dok se gleda kroz tražilo na ekranu), ali kada se snimi fotografija tada se to softverski uspješno ispravlja). Oduševljavaju živahne boje, što je karakteristika OLED ekrana, a koliko će biti živopisne ili prirodne može se podesiti u postavkama telefona. Digitalni zum je moguć uz 2x te maksimalno 10x.

Noću treba koristiti noćni način, isplati se pridržati telefon koju sekundu i pričekati dok se ulovi što više svjetla. Dobit ćete puno bolji kontrast i oštrinu, a i boje će biti vjernije. Na početnom ekranu kamere ne nalazi se noćni način i umorit će vas sigurno svaki put odlazak u izbornik kamere „Više“ pa svakako prebacite noćni način odmah pored „Fotografije“ (samo pritisnite i povucite ikonu na željeno mjesto).

blank

blank

blank

blank

Video se s prednjom i stražnjom kamerom može snimati u 4K rezoluciji, a pri fullHD-u je dostupna opcija sa 60 fps, što svakako treba koristiti ako se kamera pomiče odnosno ako je kadar ispred dinamičan. Uz 30 fps će snimka fullHD kamere nakon jedne minute zauzeti 131 MB dok će uz 60 sličica isti video kadar zauzeti 215 MB. Ako vam nije potrebna jako velika kvaliteta kadrova svakako koristite 30 fps, zbog uštede memorije.

blank

Alpha i omega

Uz 6,6 inča i stereo zvučnike Samsung Galaxy A55 5G bit će odličan za gledanje večernjih nastavaka serije koju želite pogledati prije spavanja, nudi više nego solidno trajanje baterije, punjenje i dalje ostaje najslabija karika, ali vjerojatno će se dugoročno isplatiti.

Istovremeno, dobit ćete dobru zaštitu hardvera i softvera Samsung Knox Vault, uz Auto Blocker nema slučajne instalacije neželjenih aplikacija koje bi mogle prouzročiti štetu. Tu je i One UI 6.1 koji ne donosi Galaxy AI kao na modelima iz S24 (i po novome S23 serije), ali možete prilagoditi telefon svojim željama što se tiče izgleda i funkcionalnosti.

Galaxy A serija ostaje alpha i omega svoje klase, a Samsung Galaxy A55 5G to potvrđuje uz premium izgled te nadogradnje koje su ipak očekivane iz generacije u generaciju. Možda bi tanji okviri oko ekrana izgledali elegantniji, ali nešto se mora ostaviti i za Samsung Galaxy A56 koji izlazi u 2025. godini.

Kvaliteti A serije svjedoče milijuni prodanih primjeraka, ali i još uvijek živući prethodni modeli. Galaxy A55 živjet će još jako dugo jer Samsung za njega osigurava ažuriranje do četiri generacije operativnog sustava Android (dakle, do Androida 18) i pet godina sigurnosnih ažuriranja. Jasno, kvaliteta i košta!

blank

blank