S22 Ultra je vrh Samsungove ponude, ali svoje adute ima i S22 te S22+ koji je po mnogim karakteristikama ipak bliži baznom modelu
I dok drugi „izmišljaju“ razne nazive za svoje pametne telefone Samsung unatrag nekoliko godina (od 2020.) koristi jednostavnu brojčanu oznaku tekuće godine, uz slovo S koje ih je proslavilo, a pojavilo se prvi put na modelu Galaxy S (I9000) u 2010. godini.
Od tada superiorna Galaxy S serija donosi mnoge inovacije, najnovije tehnologije, a u međuvremenu se proširila na dodatne članove. Od Galaxy S III do modela Galaxy S5 postojao je uz glavni S model i Mini model, a Note serija od 2011. pratila je gotovo svaki S model, ali i dodavala još nešto dodatno.
Od 2015. godine, sa Samsung Galaxy S6 modelom širi se obitelj (Galaxy S6 edge i Galaxy S6 edge+ te Galaxy S6 active). Te je godine bilo pokušaja da se na tržište izbaci model Galaxy S6 Plus, ali smo plus oznaku dobili dvije godine kasnije, s modelom Galaxy S8+.
Vraćamo se u 2022. godinu
Znamo da je Ultra oznaka vrh ponude iz Samsunga, od ove je godine dobila Note S Pen olovku pa je Galaxy S22 Ultra ustvari Note 22 Ultra s novim nazivom.
Provjerili smo što nudi model S22, koji nema nikakav dodatak u nazivu, te S22+ koji je na pola puta između S22 i S22 Ultra. Ipak, S22 Plus je bliži modelu S22 nego S22 Ultri. S razlogom, kako bi Ultra ostala nedodirljiva i na ponos vlasnicima.
Iz Samsunga smo dobili crno-bijela izdanja sa staklenim plohama koje povezuje središnji aluminijski okvir. Dakle, sam vrh. Samsung je time S-seriju u potpunosti ponovo vratio tamo gdje i pripada, s obzirom na „izlet“ koji su imali s modelima S21 i S21+, s plastičnim stražnjim kućištem.
Iako bi se plastika na stražnjem dijelu kućišta trebala i dodatno vrjednovati jer vam neće tako lako puknuti kao staklo, korisnici očigledno ipak vole premium osjećaj. Prošla S21 serija donijela je i novost – više se Samsungovi premium telefoni ne isporučuju s punjačem i slušalicama.
Te (prošle) godine Samsung je ipak ugodno iznenadio jer je cijena S21 modela, u odnosu na S20, bila oko 500 kuna niža dok je S21 Ultra bila jeftinija za gotovo 1000 kuna. Dakle, za taj ste novac mogli kupiti nekoliko punjača. Korisnici su profitirali, a da toga nisu bili niti svjesni, sudeći po reakcijama. Matematike se nitko nije držao. OK, na stražnjoj je strani bila plastika, ali u zaštitnoj maskici se niti staklo niti plastika ne primjećuju.
Dizajn s istim elementima
Oba modela, S22 i S22+ su identično dizajnirana, uz izraženi dio hrbata oko stražnje kamere kakav je pratio cijelu seriju S21. Galaxy S22 Ultra ipak ima drugačiji izgled, a i pravokutniji je te ima vrhunsku olovku S Pen. I dok je pravokutni oblik zasigurno originalniji u današnjem vremenu gotovo 100-posto zaobljenih kućišta, treba reći i da je zaobljeni oblik ipak ugodniji u ruci, dok se telefonira. Neće vas u dlan bosti oštri vrh S22 Ultre.
Osjećaj u ruci kod oba modela je top, nema tu mjesta za nikakvu kritiku kao niti za AMOLED ekrane koji oduvijek krase Samsungove telefone. Sjećam se modela SGH-T100 iz 2002. godine, dakle prije 20 godina. Bio je to preklopni telefon s fantastičnim ekranom u boji, za to vrijeme. Prikazivao je 4096 boja. U odnosu na druge s 256 boja to je bila rapsodija.
S obzirom da su današnji mobiteli postali monitori na kojima gledamo sadržaj, uz interakciju prstima ili govorom, ugrađeni hardver je bitan. Uz čipset Exynos 2200 na 4 nm tehnološkom procesu, koji krasi sva tri Galaxy S22 modela, Samsung ne pravi razliku između modela dajući kupcima maksimum performansi. Omogućili su istu količinu memorije u oba modela koja testiramo (S22 ima 8 / 128 GB, a S22+ 8 /256 GB). Dakle, u ponudi su izvedbe 8 + 128 GB i 8 + 256 GB.
Jasno, u dvije stvari se moraju razlikovati, u veličini ekrana i kapacitetu baterije, jer su zadržali istu debljinu kućišta od 7,6 mm. To je poprilično tanko, uz 168 odnosno 196 grama mase.
Velika se razlika osjeti pri korištenju S22 modela sa 6,1-inčnim ekranom. Idealno je to za one koji ne vole držati veliki uređaj u ruci. Model S22+ uz 6,6 inča te također fullHD+ rezoluciju daleko je glomazniji u ruci. Ali, pruža i veći komoditet pri gledanju filmova, igranju igara…
Oba modela imaju ugrađene stereo zvučnike dobre kvalitete. Ponovo ističemo kvalitetu ekrana koja briljira u svim uvjetima. Naravno, treba istaknuti i osvježavanje ekrana koje je dinamično u području od 48 do 120 Hz. Naravno, odabir adaptivnog osvježavanja znači brže trošenje baterije, ali ako igrate zahtjevniju video igru onda svakako koristite ovu opciju.
Manja i veća baterija
Što se tiče baterija Samsung Galaxy S22 ima kapacitet od 3700 mAh. Nekako nam se to čini malo na prvi pogled, naročito ako uključite na telefonu sve što se može uključiti. Potrajat će baterija gotovo cijeli dan, ali recimo ako isključimo 5G (koji još nema nekog velikog smisla jer nisu sve bazne stanice pokrivene s ovom tehnologijom, a zbog toga se baterija pojačano troši) te se poigramo s još nekim postavkama za aplikacije koje nema potrebe da rade u pozadini uz mobilni internet, autonomija baterije će se ipak produžiti za 10 do 15 posto. Bit će to dovoljno za cijeli dan. Inače, upravo toliko, 3700 mAh, ima i novi Galaxy Z Flip4 koji je nadograđen s prošlogodišnjih 3300 mAh.
S22+ je ipak ugodniji po tom pitanju, uz 4500 mAh ne morate baš paziti na crtice baterije. Samsung je i dalje konzervativan što se tiče brzine punjenja baterije te se oba modela žičano pune snagom od 25 W. Tek S22 Ultra s 5000 mAh ima punjenje snagom 45 W. Jasno, podržano je i bežično punjenje na sva tri modela snagom 15 W, a dobro će doći u automobilu jer se ne morate mučiti s kabelima za punjenje.
Trostruka kamera
Uz ekran i bateriju treća stvar koja nas zanima svakako su kamere. Samsung s prednjom kamerom nije izdašan te ugrađuje senzor od 10 megapiksela. Nikakve razlike nema između selfie fotografija na oba modela, a kamera se dobro bori i s pozadinskim svjetlom, ako snimamo ispred prozora. Rezultat je zaista dobar.
Niti kod stražnje kamere nema razlika, uz tri senzora. Glavni veličine 1/1,56 inča ima 50 megapiksela i taj radi vrlo dobre do odlične fotografije i video filmove u 8K video rezoluciji. Da, kao i kod čipseta Samsung je otvorio maksimum što se tiče kamere i video rezolucije. Jasno, senzor od 50 megapiksela ne radi fotke kao 108-megapikselni na S22 Ultra.
Nije stvar samo megapiksela, to je ionako samo broj piksela koji pokrivaju neku površinu. Bitnija je veličina senzora koja hvata svjetlo – u S22 i S22+ senzor je od 0,64 inča dok onaj u S22 Ultra ima 1/1,33 inča te mu je površina 0,75 inča. Kod označavanja veličine senzora manji broj je veći, pazite da vas to ne zbuni.
12-megapikselni širokokutni senzor dobro će vam doći za snimanje s male udaljenosti ili ako želite uloviti 120 stupnjeva širine ispred sebe, za razliku od 85 stupnjeva koliko lovi glavni senzor. Telefoto senzor od 10 megapiksela s optičkom stabilizacijom (kao i glavni od 50 Mpx) i 3x optičkim zumom hvata 36 stupnjeva.
Fotografirano sa Samsung Galaxy S22:
Fotografirano sa Samsung Galaxy S22+:
Dakle, oboružani ste s jakim senzorima pa nemojte koristiti samo automatiku kako biste dobili dobre ili vrlo dobre snimke nego se poigrajte malo s postavkama kamere. U opcijama kamere pronaći ćete i redateljski način koji kombinira istovremeno snimanje s prednjom i stražnjim kamerama (koriste se sve tri, u prikazu iz kojeg možete birati najbolji kut).
Android 12 uz Samsungov One UI 4.1 ugodan je u radu, sve je ušminkano te kroz razne teme pruža mogućnost za dodatni izražaj i postavljanje izgleda u vašem stilu.
Oba modela su zanimljiva mnogim korisnicima koji ne traže maksimum u svakom pogledu (kamera, ekran, baterija, radna memorija), ali žele osjetiti većinu toga što Galaxy S serija pruža. Cijena za Samsung Galaxy S22 s 8 / 128 GB je 6599 kuna dok Samsung Galaxy S22+ s / 256 GB košta 8499 kuna (listopad 2022.).