Danas svi proizvode pametne satove, ali je pitanje koliko su takvi satovi zaista pametni – recimo, hoće li automatski prepoznati aktivnost i početi s praćenjem?
Ultra-vrhunsko iskustvo donosi prvi Ultra pametni sat iz Samsunga. Naziv je tu s razlogom i nastavlja se na Galaxy S Ultra modele, a da se radi o vrhunskom, ali baš vrhunskom satu jasno je već od prve sekunde.
Kućište sata je veliko, promjera je 47 milimetara, što je više od Galaxy Watch7 modela (40 i 44 mm), ali istovremeno ne govorimo o preteškom satu – masa mu je 60 grama. Uz to što je dvostruko teži nešto je i deblji od spomenutih modela s kojima je istovremeno 10. srpnja ove godine predstavljen u Parizu – debljina Ultre je 12,1 mm dok su (i 50 posto povoljniji cijenom) Galaxy Watch7 modeli debljine 9,7 mm.
Primjetan je neobičan dizajn jer gornji kružni dio koristi kvadratični temelj, a tu ima nekoliko različitih materija – titan 4. stupnja tvrdoće prekriva prednje i stražnje pokrovne površine metalnog okvira dok su preostali dijelovi okvira mješavina plastike i titanija klase 2.
Super AMOLED ekran promjera 1,5 inča prekriva safirno staklo pa svi koji “vole rukom zakvačiti razne predmete u prolazu” ne moraju strahovati od oštećenja. Nema straha niti od dubine kao niti od visine – Samsung Galaxy Watch Ultra omogućuje da ga se ponese na vrh Mount Everesta, preživjet će temperature od -20 do 55°C, a zaronit će u vodu zajedno s roniocem na dubinu od čak 100 metara, u trajanju do 10 minuta. Specifikacije spominju 500 metara dubine ispod razine mora.
Nisam ronio tako duboko, ali sam prvu priliku iskoristio ovog ljeta na našem moru te sa satom na zapešću ruke krenuo u istraživanja površine, uz plivanje od 50 minuta. Zaboravio sam pokrenuti mjerenje aktivnosti, ali zato se (ovaj) sat i zove pametan pa je on automatski prepoznao okoliš i kretanje i počeo mjeriti aktivnost prilikom plivanja. Savršeno!
Nakon izlaska iz vode pritisnuo sam gornju tipku kako bi se sat sam pročistio, ali sam ga kasnije i oprao u slatkoj vodi. Slatko je bilo gledati što sam sve napravio tijekom plivanja – znao sam koliki su mi prosječni otkucaji srca (minimum i maksimum), koliko sam daleko plivao te koliko je bilo vrijeme na 100 metara, ali i koliko sam kalorija pri tome potrošio, zatim slikovito kretanje otkucaja srca na dijagramu kao i kud sam se kretao.
Sve to pratio sam i dok sam bio u vodi jer je osjetljivost ekrana funkcionalna u stanju likvida, a dogodi li se da ekran više ne reagira uvijek su tu bočne tri tipke – s gornjom sam pozivao Bixby, svojeg pomoćnika kojim se upravlja glasom, srednja tipka pokreće vježbu koju sam prethodno definirao u postavkama dok je donja tipka za povratak natrag.
Moguće je na ekranu od 3000 kandela osvjetljenja koristiti geste, pozvati glavni izbornik sa zaista velikim brojem ikonica, a uz memoriju od 32 GB može se preuzeti jako puno korisnik aplikacija, bilo za fitnes, za praćenje zdravlja, zatim WhatsApp za tekstiranje itd.
Izbor je velik, a pri dolaznom pozivu (sat mi je bio spojen na Samsung Galaxy S24 Ultra, iako i sam može obavljati pozive) se uz dodir prsta i kažiprsta može javiti, bez potrebe za povlačenjem po ekranu. Savršeno! Ova se opcija prethodno mora uključiti u postavkama pa to svakako ne zaboravite napraviti, a geste prstima mogu se koristiti još i za kontrolu glazbe, snimanje fotki sa spojenim telefonom kao i za zaustavljanje timera.
Na telefonu sam koristio aplikaciju Samsung Health Monitor, a za njezin rad potrebno je uzeti kućni tlakomjer i staviti na suprotnu stranu od one na kojoj je Galaxy Watch Ultra te obaviti tri mjerenja krvnog tlaka i to zapisati u aplikaciju na telefonu, kako bi se kalibrirao sam sat.
Nakon toga možemo mjeriti krvni tlak, a dostupno je i ECG mjerenje (elektrokardiogram) i provjeriti kakav je rad srca te postoje li naznake fibrilacije atrija. Naravno, ovo nije medicinski mjerni instrument i ne smije se prestati s uzimanjem lijekova ukoliko su propisani od strane liječnika kao niti započeti. On je indikator i može upozoriti na neobično ponašanje, a povijest možemo pokazati svojem liječniku koji će poduzeti sljedeće korake.
U Galaxy Wearable aplikaciji možemo mijenjati lice sata (watch face odnosno brojčanik), prilagođavati pločice koje želimo imati na satu, a toga može biti jako puno pa na početku nemojte odmah sve aktivirati nego iz dana u dan istražujte što sve Samsung Galaxy Watch Ultra može napraviti za vas.
Prethodno spomenuto plivanje i automatski prepoznavanje okoliša vrijedi i za druge situacije u kojima sam se našao. Svaki dan idem pješice do redakcije i ne moram niti pritisnuti srednju tipku na satu – on svaki dan prepoznaje moju šetnju, uključuje GPS i prati sve što napravim, a na kraju slijedi detaljan izvještaj. Pratit će i spavanje, ali taj detalj nisam isprobao jer se nikako ne mogu naviknuti na spavanje sa satom na ruci.
Uz fora boje u kojima dolazi kućište sata – siva, bijela i srebrna boja, testirani sivi Titanium Gray Samsung Galaxy Watch Ultra ima i cool narančastu narukvicu koja je fleksibilna, mekana i ugodna za ruku, ali će se pri najvećim temperaturama područje ispod remena ipak znojiti, što je i očekivano. Na test sam Watch Ultru uzeo u najgore vrijeme za jedan sat, sredinom ljeta, a temperature su vani bile oko 35 stupnjeva Celzijusa.
Istovremeno, to je i najbolje vrijeme za recenziju sata jer mogu provjeriti i koliko je dobra vidljivost na direktnom suncu. Odnosno na najjačem suncu. Ljeti se poznaju junaci. I sve se savršeno vidi na ekranu koji pruža žive boje, a umjesto nekadašnjeg rotirajućeg bezela (okvira) sada se nudi kretanje prstom po rubu ekrana. Asocira na isto, a može se koristiti i skrolanje po satu, gore-dolje.
Ono što svakoga zanima je trajanje baterije. Znamo da su pravi pametni satovi nevjerojatni potrošači energije, naročito ako se koristi GPS. U Watch Ultru ugrađen je precizan dvo-frekvencijski GPS sustav koji nakon samo tri-četiri sekunde registrira satelite, čak i u urbanom području koje nije pogodno za optičku vidljivost s više satelita.
Samsung svoju Ultru na ruci oglašava s trajanjem do 100 sati, u štedljivom načinu rada. Toliko će sat i izdržati u stvarnosti, ali sve ovisi jel uključen Always On Display, koliko se često koristi GPS i općenito vježbanje. Recimo, moguće je pratiti triatlon koji podrazumijeva plivanje, vožnju bicikla i trčanje.
Dakle, Samsung Galaxy Watch Ultra nije amaterski sat za pokazivanje nego pravi fitnes alat, a prilikom zaustavljanja (recimo na semaforu) automatski se pauzira mjerenje i nastavlja automatski nakon što se pojavi zeleno za pješake.
Ovo je prvi Android pametni sat s novim Wear OS 5 i zasigurno je trenutno najbolji Android smartwatch. Volio bih kada bi se razne notifikacije zadržale nešto duže na ekranu odnosno kad bi bile aktivne sve dok ih ne isključim sam, nakon što otključam ekran, ako sam propustio pogledati što mi sat javlja. A javlja se vrlo često jer se puno toga može aktivirati. Svakako je zgodno što ne moram otključavati ekran telefona za svaki bip koji dođe od tamo jer većina toga što telefon obavještava nije bitna.
Treba svakako spomenuti i sirenu za hitne slučajeve kada se iz zvučnika oglašava prava sirena jakosti 86 dB (Appleov Watch Ultra 2 svira do 80 dB) i počinje zavijati, dajući do znanja svima koji su i do 200 metara u blizini da se događa nešto izvanredno. Recimo, možda dok plivam i uhvati me grč ustrebam pomoć. Tako ću sigurno lakše dozvati nekoga i upozoriti na situaciju. Zgodno je i za sve druge vrste opasnosti. Zvuk nije baš ugodan.
S druge strane, ugodna je spoznaja o bateriji kapaciteta 590 mAh – potrajala mi je oko četiri dana, s tim da nije bila u potpunom načinu štednje. Isključio sam Always On Display, ali nisam aktivno koristio sat za vježbanje iako je on svaku moju šetnju registrirao, uz korištenje GPS-a. Čisto za usporedbu, Galaxy Watch7 40 mm ima 300 mAh, a Watch7 44 mm 425 mAh kapaciteta.
Nakon 24 sata korištenja baterija je bila na 76%, a nakon još 24 sata preostali kapacitet je bio 51 posto. Trećeg dana poslijepodne baterija je na 35% da bi ujutro četvrtog dana pala na 21 posto. Navečer tog četvrtog dana na ekranu sata se prikazivalo samo točno vrijeme, što znači da je baterija bila pri samom kraju.
Kad se sat aktivno koristi sa svim što je dostupno baterija će potrajati od dva do dva i pol dana. To podrazumijeva forsirano praćenje kretanja i sportskih aktivnosti, penjanje stepenicama itd. U konačnici, svi koji kupe novi Samsungov sat bit će zadovoljni s baterijom (puni kapacitet baterija postiže nakon nekoliko ciklusa punjenja), s ekranom, s aplikacijama, brzinom odziva sustava, s ergonomijom. U večernjim satima brojčanik postaje crven i olakšava čitanje noću.
Novi Wear OS 5 ne donosi prevelik broj novih značajki, više je naglasak na stabilizaciji i optimizaciji kao i sigurnosti, a kada za starije modele satova bude dostupna nadogradnja svakako ju preuzmite. Googleov operativni sustav je uz Samsungov One UI 6 Watch jednostavan za korištenje, ikone aplikacija na ekranu su velike i jasno je čemu koja služi. Exynos W1000 s pet jezgri, izrađen u 3 nm procesu, brzo procesira sve što se pokrene na ekranu sata.
Cijena za Samsung Galaxy Watch Ultra (SM-L705F) je 699 eura (srpanj 2024.), a dobit ćete pametni sat s izraženim karakterom, u nekim se situacijama za metriku koristi umjetna inteligencija (Galaxy AI), ima od strane FDA odobrenu detekciju apneje za vrijeme spavanja, mjeri krvni tlak i prati rad srca.
Uz vodootpornost do 10 ATM ima i IP68 certifikat te MIL-STD-810H koji udovoljava zahtjevima američke vojske, a njihovi zahtjevi nisu baš “mačji kašalj”. Planinarima će dobro doći kretanje unatrag po istoj ruti, za opasnost od pada dobro će doći detekcija pada, a kako sat nudi još jako puno drugih značajki moram priznati da sam se već umorio od tipkanja pa je najbolje da sve značajke sami isprobate.