Baš mi dobro stoji ovaj telefon – misao je na koju su pomislili svi koji su se susreli s novim preklopnim modelom Flip6, a istovremeno sam koristio i Flip4
Dovoljno je samo pogledati Samsung Galaxy Z Flip6 i proći će vas trnci. Vjerujem da su se mnogi, tijekom prethodne četiri i pol godine koliko se družimo s pet generacija preklopnog pametnog telefona, zaljubili u svoj smartphone. “Kriv” je za to Samsung koji je pametnim telefonima vratio nekada vrlo dragu i korisnu formu – preklopnu.
Novi Samsung Galaxy Z Flip6 djelomično me podsjeća na 24 godine star model Samsung A100 s kojim sam bio izuzetno zadovoljan. Već je na prvi pogled vidljivo kako to nisu isti telefoni, osim po šarkama, a model koji sada zauzima posebno mjesto u mojem muzeju starih mobitela nije imao vanjski ekran, a nadogradnja je stigla kroz model A300.
Priča se ponovo počela događati 2020. godine kad je Samsung predstavio prvi Samsung Galaxy Z Flip, a iako je imao vanjski ekran on je smiješan iz današnje perspektive, dok u rukama držim Samsung Galaxy Z Flip6. Prvi Flip je imao vanjski ekran dijagonale 1,1 inča, ali je već tada pokazivao borbeni stav – na tom minijaturnom ekrančiću mogla se koristiti čak i prednja kamera.
Unutarnji, savitljivi ekran nije se mijenjao kroz vrijeme, oduvijek je 6,7 inča, ostala je i fullHD rezolucija, što govori koliko je već tadašnji prvi Flip bio napredan. Jedino što vanjski ekran nije bio velik, ali evolucija je učinila svoje i već Samsung Galaxy Z Flip3 (Flip2 je preskočen, kako bi se nomenklatura uskladila s većim Galaxy Z Foldom) ima ekran od 1,9 inča, ali i otpornost na vodu, što je bilo po prvi put u svijetu ovakve forme telefona.
Samsung Galaxy Z Flip4 ne napreduje po pitanju vanjskog ekrana, novost je tada bila memorija od 512 GB, a Samsung niti na trećoj generaciji ne mijenja postav kamera, barem što se tiče broja megapiksela.
Ipak, jedna stavka, koja je čak i bitnija od malenog vanjskog ekrana, dobiva prioritet i Samsung Galaxy Z Flip4 umjesto baterije smiješnog kapaciteta od 3300 mAh dobiva dodatnih 400 mAh, a istu bateriju ima i prošlogodišnji, u Seulu predstavljeni Samsung Galaxy Z Flip5.
Kroz generacije Samsung ne radi na snazi punjenja te ona na posljednja tri modela iznosi 25 W. Nije malo, ali nije niti puno jer S24 Ultra nudi 45 W. Ipak, 50 posto kapaciteta postiže se za oko 30 minuta, ali za strujni adapter od 25 W morate se sami pobrinuti, nakon kupnje.
Košta 22,90 eura u Samsungu, a ako imate stariji punjač možete ga slobodno koristiti. Još od prvog Flip modela Samsung ugrađuje podršku za bežično punjenje, što je sve praktičnije, ali 15 W je ipak premalo ako trebate brzo napuniti bateriju.
S obzirom da se telefoni najčešće mijenjaju svake dvije godine u ovom tekstu ću se vrlo često vraćati na Samsung Galaxy Z Flip4, a razlog je i što su razlike puno veće nego s modelom Samsung Galaxy Z Flip5. Ipak, Flip5 modelu se mora odati priznanje jer je donio vanjski ekran od 3,4 inča, ponovo primjetno više nego što nudi Flip4, s ekranom od 1,9 inča.
U međuvremenu, Samsung je i na preklopne, sklopive modele dodao Galaxy AI pa sada na vanjskom ekranu umjetna inteligencija može napisati odgovor na pristiglu poruku. Slao sam poruke sa samo jednim dodirom predivnog ekrana, a isto takvo je i kućište koje je od najnovijeg modela Flip6 dobilo i zaštitu od prašine (IP48). Samsung je ponovo napravio iskorak.
Prilikom komunikacije na vanjskom ekranu, na kojem se može napraviti većina toga što se svaki dan obavlja na telefonu, zaista mi je koristila umjetna inteligencija, a iako je qwerty tipkovnica solidne veličine i može se komotno napisati i duža poruka, mogućnost da netko umjesto mene smišlja odgovore je ipak dobila prednost.
Ovaj tekst ne piše umjetna inteligencija, nadam se da će tako ostati i u budućnosti, iako ćete sve češće čitati testove koje piše AI, ali taj AI nema ruke da bi mogao isprobati neki telefon niti emocije kakve će se stvoriti tako da će netko ipak morati napisati originalni tekst, a onda će internetska AI vojska vjerojatno samo prenositi i drugačije uobličiti tekstove. Ne bi me čudilo ukoliko već sljedeći dan na nekom portalu izađe AI verzija ovog teksta.
AI je, s druge strane, zaista koristan. U ovom sam tekstu naziv modela Samsung Galaxy Z Flip6 spomenuo 20 puta, a zahvaljujući funkciji copy-paste nisam morao tipkati svaki put naziv telefona. S druge strane, ukoliko vam je ovaj moj tekst predugačak i nemate vremena niti strpljenja pročitati svih 12.175 znakova rješenje vam nudi Samsungov web preglednik, kroz sažetak teksta, a to se može napraviti i u raznim drugim situacijama na webu, ali i s pdf-ovima.
Trebate li razgovarati sa Španjolcem koji ne zna engleski jezik, a vi vladate tim svjetskim jezikom, vrlo lako ćete uspostaviti komunikaciju i savršeno razumjeti jedno drugo: Isprobao sam to na licu mjesta, u veljači ove godine u Barceloni, kada sam tamo bio sa Samsungom Galaxy S24 Ultra.
S Engracijom sam tada razgovarao i dogovorio kavu, a ona mi je rekla kako nakon kave ide u trgovine tražiti novu kvaku za svoja vrata jer se stara strgala, ali bi željela pronaći istu takvu. Uštedio sam joj vrijeme i hodanje jer sam sa svojim Galaxyjem S24 Ultra usmjerio kameru na njezin telefon, na kojem je imala fotografiju brave. Circle to search with Google je sekundu kasnije pokazao gdje se u Barceloni kvaka može kupiti.
Moćan je taj AI pa se na snimljenim fotografijama može ispraviti neki detalj ili ako je fotka snimljena ukoso, a ukoliko izrežem neki detalj nudi mi se povećavanje rezolucije, kako izrezani dio ne bi bio loše kvalitete.
Ponovo mi taj AI pomaže, a kada sam snimio fotografiju automobila shvatio sam da je iza njega stup, koji nikako nije odgovarao temi jer je izgledalo kao da drvo raste iz vozila. Uz par poteza drvo je nestalo, kao što je moglo nestati i bilo što drugo s fotografije.
Popis značajki koje nudi Galaxy AI zaista je podugačak pa svakako pogledajte što se sve nudi i omogućuje, a dobro će doći i kameri koja će popraviti neki detalj koji možda nije snimljen najbolje. Vanjska kamera je, kad sam htio napraviti selfie, primijetila kako nisam stao u kadar u potpunosti te se uz Auto zoom scena proširila (zum je moguć prema i od subjekta). Odlična je to značajka koju svakodnevno gledamo u Samsungovim reklamama.
Sad je na velikom vanjskom ekranu na Samsungu Galaxy Z Flip6 ljepše gledati widgete jer se mogu postaviti i do tri, što olakšava informiranje, a u postavkama je moguće odabrati što vam zaista treba. Ukoliko ne pratite burze onda taj widget isključite, ali ako vam je vremenska prognoza vrlo bitna onda ju postavite na prvi ekran. Dostupan je Spotify pa je korištenje telefona ipak lakše.
Istovremeno, baterija od 4000 mAh, koliko sada nudi Samsung Galaxy Z Flip6 (Galaxy Z Flip4 ima 3700 mAh), sigurno duže traje jer taj vanjski ekran smanjuje potrebu za otvaranjem velikog, unutarnjeg.
Njega do sada gotovo pa nisam niti spomenuo, s razlogom, jer se toliko toga može napraviti na manjem ekranu, smještenom uz dvije kamere, pri čemu je na šestici Samsung po prvi put donio novi senzor te umjesto 12 megapiksela sada ima 50. OIS je i dalje zadržan, što je i bitnije od megapiksela, a zadržan je širokokutni od 12 Mpx, koji hvata kut od 123 stupnja. Primjetno je kako su prstenovi oko vanjskih kamera sada deblji, a lijepo izgleda i što su u boji uređaja. Moj testni je plavi Blue, a prethodni Samsung Galaxy Z Flip4 je u ljubičastoj Bora Purple.
Video se snima u 4K, a dostupno je i snimanje sa 60 fps, što će donijeti veću kvalitetu snimki kada se snimaju brzi kadrovi. Kamera unutar rupice na unutarnjem velikom ekranu i dalje je 10 Mpx, a i ona omogućuje širokokutne snimke, ukoliko se odlučite na nju.
Ono što razveseli svaki put kada nekoga snimam s rasklopljenim ekranom je pretpregled zaslona poklopca tako da osoba koju snimam može također vidjeti kadar. Može se namjestiti kako joj odgovara, približiti se ili udaljiti te tako utjecati na ono što će vidjeti nakon zvuka škljoc.
Očekivano, s jednom se rukom ne može otvoriti preklopni mehanizam na Samsungu Galaxy Z Flip6, ali se s jednom rukom može koristiti vanjski ekran i sve na njemu tako da je na kraju sve izvedivo samo s jednom rukom.
Spomenuo sam kako se na vanjskom ekranu može postaviti dosta widgeta, ali iz galerije se na tom manjem ekranu ne mogu dijeliti fotke na društvenim mrežama niti poslati porukom. Vjerojatno to donose sljedeće nadogradnje One UI sučelja i sljedeći Galaxy Flip modeli.
Uz veliki unutarnji ekran dobro dođu stereo zvučnici, zvuk je dovoljno jak za doživljaj filma, a kvaliteta slike je na oba (120-hercna) ekrana savršena, upravo onakva kakvu Samsung uvijek omogućuje na svojim uređajima. Ako prijeđete prstom preko sredine savitljivog ekrana osjetit ćete udubljenje, ali to rade samo oni koji nisu vlasnici ovog telefona.
Naime, u svakodnevnom radu se taj dio nikada ne dodiruje, a pri gledanju video sadržaja nema šanse niti da se vidi. Jednostavno je neprimjetan, ali je i dalje primjetan onima koji samo znatiželjno promatraju novi Flip6 koji je sada i nešto tanji u preklopljenom stanju, za primjetna 2,2 milimetra.
U rasklopljenom obliku zadržana je debljina od 6,9 mm, a sada se uz ravnije rubove telefon ipak lakše otvara nego Flip4 koji je ipak nešto zaobljeniji. Zadržana je identična masa od 187 grama, iako je ugrađena 300 mAh veća baterija.
Samsung je u novi Samsung Galaxy Z Flip6 ugradio najjači čipset današnjice, Snapdragon 8 Gen 3, a radni takt najjače jezgre procesora je 3,39 GHz dok Samsung Galaxy Z Flip4 nudi najviše 3,19 GHz. Bez problema ćete na unutarnjem ekranu odigrati zahtjevnije igre, uz 5G je očekivana latencija vrlo mala, a obavit ćete i mnoge stvari dok su deseci aplikacija aktivni u pozadini.
Novi Samsung Galaxy Z Flip6 u svim verzijama (256 GB i 512 GB) dolazi s 12 GB radne memorije te više nema verzije sa 128 GB, koliko je nudio Flip4, a također i radna memorija više nije 8 GB, kao na svim Flip4 verzijama memorije.
Primjetno je kako već neko vrijeme pišem o napretku kojeg donosi novi Samsung Galaxy Z Flip6 u odnosu na Samsung Galaxy Z Flip4. Uz bolju kvalitetu izrade, zaštitu na prašinu te veći vanjski ekran i sve više toga što se može napraviti na njemu i dalje je veliko zadovoljstvo preklopiti telefon u laptop položaj i gledati sadržaje, snimiti sam sebe i obaviti video poziv.
Samsung Galaxy Z Flip6 je samostalan ne samo što može bez moje ruke stajati na raznim podlogama nego i što može razmišljati te smišljati odgovore umjesto mene.
Taj predivni pametni telefon s Android 14 i One UI 6.1.1 verzijom, uz sigurnost koju pruža Samsung Knox, omogućuje puno personalizacija izgleda, a svakako je i prilagodljiva pozadina (wallpaper) na vanjskom ekranu nešto što veseli – ovisno o dobu dana i vremenskoj prognozi promijenit će se i slika na ekranu. Uz to, dostupni su i generativni wallpaperi tako da svatko može kreirati svoj jedinstveni, uz nekoliko riječi.
Novi Samsung Galaxy Z Flip6 pruža u većini situacija vrlo dobre snimke tako da se poradilo i na kameri, a noću svakako treba koristiti noćni način, nemojte na to zaboraviti. Dostupno je i dvostruko snimanje s prednjom i stražnjom kamerom kako bi se snimio i govor osobe koja snima.
Snimate li hranu uključite istoimeni način i dobit ćete življe i vjernije boje. Snimiti sebe možete i bez otvaranja kućišta dvostrukim pritiskom na tipku za uključivanje telefona te na tipku za kontrolu glasnoće, vrlo lako ćete proširiti kadar i pogledati što ste dobili na vanjskom ekranu koji štedi bateriju te je time omogućeno cjelodnevno korištenje telefona, bez razmišljanja o punjaču.
Jedino o čemu ćete prije kupnje trebat razmisliti je boja kućišta – Samsung Galaxy Z Flip6 dolazi u plavoj, žutoj, mint zelenoj i srebrnoj boji (Silver Shadow) tako da izbor postoji između te četiri boje, a dostupan je i izbor između dvije memorijske verzije.
Cijena za Samsung Galaxy Z Flip6 (SM-F741B) s 12/256 GB je 1199 eura dok verzija s 12/512 GB košta 1349 eura. Prethodni Samsung Galaxy Z Flip5 koštao je prošlog ljeta 1239 eura, što znači da je novi Samsung Galaxy Z Flip6 povoljniji za 40 eura. Dovoljno za kupiti novi punjač, ukoliko je potreban, kao i za počastiti prijatelje nakon što se ponovite s novim Samsung Galaxy Z Flip6 telefonom.