Mnogi kažu da su današnji pametni telefoni svi identični. Međutim, TCL razbija tu tvrdnju i dokazuje upravo suprotno
TCL 50 Pro NXTPAPER 5G zaista je jedinstven uređaj te dolazi s nekoliko ključnih prednosti kojima se izdvaja u odnosu na gotovo sve druge pametne telefone na tržištu, iako pogled na karakteristike govori kako ovaj smartphone ima sve uobičajene specifikacije kao i svi drugi pametni telefoni na tržištu.
Odmah se primjećuje veliki IPS LCD ekran od 6,8 inča tako da je ovaj telefon namijenjen svima koji obožavaju velike ekrae i komfor pri čitanju različitih sadržaja. Upravo sam sada spomenuo ključne riječi – čitanje različitih sadržaja.
Ako samo dotaknete površinu ekrana osjetit ćete da je hrapavija i nije glosi (glatka) kao kod drugih pametnih telefona. To je napravljeno i te kako s razlogom kako bi se TCL 50 Pro NXTPAPER 5G mogao koristiti doslovno na direktnom suncu te pod jakom rasvjetom. O čemu se radi?
Radi se o ekranu koji se ponaša kao da se radi o papiru. To je čuvena i već poznata TCL-ova tehnologija NXTPAPER koja pruža doslovno papirni doživljaj, čime se smanjuje refleksija ali i emisija plave svjetlosti tako da je ovaj ekran u biti idealan za čitanje.
Matirani završni sloj gotovo u potpunosti eliminira refleksije što poboljšava vidljivost u svjetlosnim uvjetima, a postoje i neki zgodni trikovi kako bi se i u mračnim prostorijama ugodnije čitao sadržaj na ekranu ovog telefona.
Dakle, ključna stvar je sadržaj, a sadržaja sigurno danas ne nedostaje i dostupan je u različitim oblicima. Jedan od tih oblika svakako su e knjige te se uz svojevrsni e-ink ekran na ovom telefonu mogu čitati knjige u elektronskom obliku tako da se uz funkcionalnost pametnog telefona istovremeno dobije i e-čitač knjiga.
Da bi se na ekranu prikazivao način za čitanje knjiga potrebno je prema gore pritisnuti tipku na boku kućišta te zatim odabrati jednu od dostupnih opcija. Dostupni su načini rada Maksimalni ink, zatim Ink Paper te Colour Paper.
Za početak sam odabrao način rada Max Ink Mode, a tijekom tog načina (dakle, maksimalne tinte) gotovo sve pokrenute aplikacije u pozadini će biti zatvorene, a bit će dopušteni samo telefonski pozivi, SMS poruke, sat i obavijesti kalendara.
Drugim riječima, moći ću u miru čitati sadržaj u koji se doslovno želim zadubiti, bez da mi dolaze bilo kakve notifikacije osim spomenutih poziva i SMS poruka. Ispred mene se pojavljuje prikaz s crnom i bijelom tintom te zaista impresivno izgleda i omogućuje ugodno iskustvo čitanja na e papiru.
Ikone su vrlo jednostavno dizajnirane, a potrošnja energije je zaista minimalna. U trenutku testa baterija je na 44% što je dovoljno za još čak 12,5 sati čitanja sadržaja na ekranu. Moguće je pokrenuti Googleove Play knjige, ali samo ako je sadržaj dostupan na tržištu – u Hrvatskoj to nisam uspio. Inače moguće je prebaciti i svoje knjige u memoriju telefona te tako čitati na ekranu ovog TCL-a.
Prebacio sam knjige u .epub formatu, što je originalni format za e-knjige tako da ćete na ovom TCL-u moći čitati sve svoje naslove koje imate pohranjene ili koje u budućnosti preuzmete. Povezao sam telefon i računalo kabelom te u Downloads prebacio dokumente. Isto to možete napraviti i s pdf naslovima. U načinu Max Ink Mode odabirom ikone Knjige na vrhu ekrana se pojavljuje prebačeni dokument.
Tu je i Jnotes aplikacija koja omogućuje crtanje, ali zahtijeva registraciju. Pokrećem i prikaz s različitim novostima iz svijeta, a tu mi se nudi i Microsoftov Copilot tako da se telefon može koristiti i uz AI pomoćnika.
Ponovo pritišćem tipku na boku i vraćam se u standardni prikaz s bojama, ali želim isprobati i sljedeći način, a to je Ink Paper Mode pri kojem ekran također prikazuje crnu i bijelu tintu, ali su mi sada dostupne sve moje aplikacije i sve notifikacije.
Smisao ovog načina je opet produžiti trajanje baterije te olakšati čitanje sadržaja na ekranu, a ukoliko mi ne odgovara crno-bijeli svijet i ponovo želim boju na ekranu opet mogu odabrati prekidač na boku.
Sada biram Colour Paper Mode odnosno način rada papira u boji uz koji se omogućuje niska zasićenost i efekt prikaza u nježnim bojama, što opet ponovo omogućuje ugođaj dobrog iskustva čitanja na papiru kako bi se poboljšala sveukupna udobnost za oči.
Dakle, na izbor imam tri različita načina rada, uz standardni četvrti kada TCL 50 Pro NXTPAPER 5G izgleda poput klasičnih pametnih telefona s ekranima u boji te omogućuje sve ono što inače oni nude.
Ako se pitate kako je moguće da se uz ovu tehnologiju sprječava refleksija i odbljesak uslijed izloženosti suncu to se postiže raspršivanjem bez vanjskog svjetla. Tehnologija nije u potpunosti savršena te će se nekada dogoditi ipak refleksija – na primjer na jakom suncu te u tom slučaju treba samo malo promijeniti odnosno prilagoditi kut gledanja na uređaj kako bi se opet ugodno moglo gledati u ekran.
Ekran pruža ugodan matirani osjećaj dodira te štiti od mrlja i otisaka prstiju, a pruža teksturu nalik papiru.
Svakako treba istaknuti i značajku NXTVISION koja pruža svjetliju, bogatiju i jasniju sliku zaslona čime se podiže vizualni doživljaj multimedije prilikom igranja, fotografiranja ili gledanja video zapisa tako da je poželjno u postavkama uključiti poboljšavanje slike i poboljšavanja zaslona kako bi se boje, kontrast i dubina detalja video zapisa poboljšali i tako postigao vizualni kinematografski doživljaj. Svakako će značajka NXTVISION biti korisna prilikom igranja igara jer će se poboljšati detalji sjene i ukupna grafika igranja.
U TCL 50 Pro NXTPAPER 5G ugrađena je baterija od 5010 mAh, a u pakiranju dolazi i kompletan punjač snage 33 W kako bi se omogućilo poprilično brzo punjenje, u svakom slučaju ispod dva sata punjenja. Moram priznati da je ovo jako veliko iznenađenje jer u posljednjih nekoliko godina rijetko koji pametni telefon dolazi s kompletnim punjačem.
Na stražnjoj se strani nalazi trostruki sustav lijepo dizajniranih kamera pri čemu je istaknut glavni senzor od 108 megapiksela, uz otvor blende od f/1,8 te veličinu senzora od 1/1,67 inča. Isprobao sam fotografiranje s ovom kamerom i mogu reći da su fotografije iznenađujuće dobre s obzirom na cjenovni rang u koji ulazi ovaj telefon, a dobro se telefon drži i u noćnim uvjetima, iako ćete tada ipak pokazati nešto slabije mogućnosti.
Drugi senzor od 8 megapiksela je širokokutni te snima 120° širine tako da može uhvatiti poprilično široku sliku kada se snima više ljudi s male udaljenosti. Dobro će doći i ako želite snimiti interijer vlastitog automobila kako biste objavili oglas, a želite snimiti sve to s vozačkog sjedala.
Treći senzor je makro te omogućuje npr. snimanje pčele na cvijetu, zatim cvijeća s male udaljenosti, dokumenata i tako dalje. Na prednjoj strani se nalazi kamera od 32 megapiksela. Kod prednje kamere je zgodno što prepoznaje lice i prati kretanje lica po ekranu, a dobiveni rezultat je ponovo dobar te se može i uređivati mijenjajući tople i hladne tonove te koristeći umjetnu inteligenciju kojom ovaj pametni telefon raspolaže.
Jedna od situacija u kojima se može iskoristiti umjetna inteligencija je pisanje teksta, za što se po ekranu samo treba povući s tri prsta prema gore. Druga situacija je sažetak dugačkih tekstova kako ne biste morali čitati sve napisano – na primjer, ovaj tekst, a za to je potrebno samo malo duže pritisnuti tekst i povući ga do prečaca koji se pojavljuje na dnu ekrana.
Unutar kućišta u mjesečevo sivoj boji stražnje pozadine (Moon Gray), koja izgleda poprilično unikatno i ima 3D otisak te zaista djeluje kao da je prenesen pogled na mjesečnu površinu, nalaze se i stereo zvučnici koji će dobro doći uz ovako veliki ekran, a osjeti se i 3D zvuk te dobrodošao bas u akcijskim scenama.
Na boku kućišta se nalazi senzor otiska prsta, a od ostalih specifikacija istaknuo bih zaista veliku memoriju od čak 512 GB te radnu od 8 GB + 8 GB, što znači da se uz inicijalnih 8 GB RAM-a može dodati još osam kako bi se omogućio ugodniji rad ovog telefona s Mediatek Dimensity 6300 chipsetom izrađenom u 6-nanometarskoj tehnologiji.
Procesorske jezgre rade na najvećem radnom taktu od 2,4 GHz. To znači da ćete na telefonu moći pokrenuti i mnoge gaming naslove, ali ne prezahtjevne.
Vratit ću se još malo na ekran i zaštitu za oči jer se u postavkama može podesiti upozorenje za pauzu od gledanja u zaslon, nakon što je dosegnuto postavljeno vrijeme recimo od dva sata te će telefon predložiti odmor od naprimjer 10 minuta ili koliko sami već odlučite postaviti u postavkama.
TCL će upozoriti čak i kada su oči preblizu ekranu te kada je ambijentalno osvjetljenje presvijetlo ili previše tamno kako bismo dobili ugodniji ugođaj gledanja u ekran i manje opterećenje očiju.
Tu je još jedna stvar, a to je noćno svjetlo odnosno upozorenje za uključivanje noćnog svjetla kada je svjetlo u prostoriji preslabo i u tom slučaju će se osvijetliti okruženje kako bismo ugodnije čitali sadržaj.
TCL 50 Pro NXTPAPER 5G je unikatan pametni telefon koji svoje prave čari pokazuje čim se uključi ekran, a zadovoljit će i dugim trajanjem baterije te naročito memorijom od 512 GB.