TEST Xiaomi 11T: Uz male razlike možete poprilično uštedjeti

blank

Xiaomi 11T je u sjeni jačeg modela, ali možda je ovo bolji izbor? Predstavljamo povoljniju varijantu modela Xiaomi 11T Pro

Iako je Xiaomi 11T Pro napredniji pametni telefon u odnosu na Xiaomi 11T, za tri slova „Pro“ morat ćete dublje zavući ruku u džep. Da, Xiaomi 11T Pro ima dvostruko brže punjenje snagom od čak 120 W (Xiaomi 11T nudi 67 W), ali razlike u punjenju su već tako male da ćete i s punjenjem za nešto više od pola sata biti zadovoljni s Xiaomi 11T.

Xiaomi 11T Pro snima u 8K rezoluciji video zapise i to je zaista napredno, ali većini korisnika to neće puno značiti u ovom trenutku jer takve video rezolucije nemaju niti gdje pogledati. Istina, dobro će im doći jednog dana, kada budu gledali stare snimke. Ako budu gledali…

blank

Xiaomi 11T Pro nudi zvuk uz potpis Harman Kardon, ali oba modela imaju stereo zvučnike pa taj efekt možda niti nećete toliko primijetiti, ako nemate „uho“ za takve stvari. 6 nm tehnologija se koristi u Xiaomi 11T (MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G ) dok Xiaomi 11T Pro koristi Qualcomm Snapdragon 888 5G na 5 nm. I to su četiri razlike između Xiaomi 11T Pro i Xiaomi 11T.

Peta razlika je cijena odnosno iznos od 1100 kuna – 4899 kuna košta Xiaomi 11T Pro, a 3799 kuna je iznos koji treba izdvojiti za Xiaomi 11T. Sami procijenite vrijedi li dodati 1100 kuna za jači punjač, 8K video i Harman Kardon. Da, vrijedi, ali je pitanje jel vrijedi vama. Imamo još jedno ali (odnosi se na memoriju), a to ćete otkriti u nastavku našeg testa Xiaomi 11T (da, u oznaci se više ne koristi „Mi“, ali to piše na kutiji i dalje).

108 MP kamera

blank

U svim drugim detaljima Xiaomi 11T poprilično rastura. Ima 108-megapikselnu kameru, ali kao i Xiaomi 11T Pro nema optičku stabilizaciju na senzorima. Stoga ćete morati imati nešto mirniju ruku prilikom snimanja. Kamera snima zaista dobre snimke, a iznenadilo nas je koliko su fotografije dobre u slabijim svjetlosnim uvjetima.

blank

blank

Lijepo izgleda postav stražnjih kamera koje nas podsjećaju na robotske oči i na stare audio kasete. Kao kod većine današnjih telefona, kamere su ispupčene, ima ih nekoliko – uz 108-megapikselni Samsungov Isocell HM2 senzor (9000 x 12.000 piksela, fotografija je velika oko 8 megabajta) dobit ćete nešto veću kvalitetu jer se tada koristi 9-u-1 tehnologija.

Širokokutna 8-megapikselna kamera (Sonyjev senzor IMX355, hvata kut do 120°) i telemakro od 5 megapiksela danas su zaista bitne i obavezno ih koristite što više. Telemakro nećete koristiti samo za snimanje pčela na cvijetu nego i za „skeniranje“ dokumenata koje treba potpisati, a dobro će doći i za čitanje sitnih slova na raznim deklaracijama i uputama.

blank

Glavna „fora“ kod Xiaomi 11T modela su dodatne mogućnosti kamere, kroz različite forme poput Vloga te filmskih efekata u kojima se izuzetno originalno možete izraziti. Ovo je telefon koji bismo svakako preporučili ako snimate vlastite video blogove i općenito vas zanima montaža videa. Veći broj mogućnosti sigurno nećete pronaći na drugim telefonima na tržištu.

Prednju kameru je Xiaomi smjestio na vrhu ekrana, u rupici, a kamera od 16 megapiksela snima fullHD video te podržava i usporeni (slow motion) do 120 fps odnosno sličica u sekundi. Stražnja kamera snima 960 sličica u sekundi tako da ćete uloviti nevjerojatne momente iz svakodnevnog života.

Fotografirano s Xiaomi 11T
Fotografirano s Xiaomi 11T

Baterija, punjač

Živimo u vremenu kada je punjač postao najistaknutija stavka u specifikacijama pametnih telefona. Nekad ste sretni čak i ako ga dobijete u kutiji koja je sve tanja i tanja. Ne i kod Xiaomi 11T koji će bateriju od odličnih 5000 mAh napuniti za minimalno 36 minuta.

Minimalno 36 minuta jer to može potrajati i koju minutu duže, ovisno o vašem naponu koji dobivate iz elektrodistribucijske mreže. Znamo da je snaga umnožak napona i jakosti struje. U praksi, baterija se u našoj redakciji napunila za 39 minuta i 50 sekundi. Odlično!

blank

blank

Nakon jedne minute punjenja imali smo 5 posto kapaciteta (telefon je bio uključen tijekom punjenja) preko punjača snage 67 W. Minutu kasnije kapacitet je na 10 posto, a do četvrtine kapaciteta (25 posto) prošlo je ukupno 6 minuta i 40 sekundi. Nakon 10 minuta baterija je već na 36 posto. Oko 16 minuta je potrebno do 50 posto, a prema željenih 100 posto punjenje se usporava kako bi se pazilo na zdravlje baterije. Recimo, od 97 do 100 posto baterija se puni oko četiri minute. U pozadini, u kućištu telefona, koristi se Vapor Chamber hlađenje.

Unutar kućišta Xiaomija 11T nalaze se dvije baterije po 2500 mAh, a ne jedna od 5000 mAh. Na svaku od njih spaja se po 5 katoda koje pune bateriju daleko brže nego što je uobičajeno na današnjim pametnim telefonima. Dakle, nema lošeg efekta za bateriju. Xiaomi je jakost struje povećao na 6 ampera, što je jače od dosadašnjih maksimalnih 5 ampera koji se propuštaju kroz Type-C kabele.

Spomenimo i „strašni“ punjač od 120 W koji se dobije uz Xiaomi 11T Pro – baterija će se od 2 do 100 posto napuniti za 17 minuta, ili minutu-dvije sporije ovisno o naponu koji imate na utičnici.

Ugrađeni hardver

5G čipset MediaTek Dimensity 1200-Ultra na 6 nm radi do 3 GHz, ugrađeno je 8 GB LPDDR4X radne memorije. Sad dolazimo do jednog detalja, a to je vrsta memorije. I dok Xiaomi 11T Pro dolazi s LPDDR5 RAM memorijom, Xiaomi 11T dolazi s LPDDR4X. Dakle, „petica“ je brža kao memorija pa računajte na taj detalj. Iako, u praksi telefon radi izuzetno brzo, čemu pripomaže i 120 Hz osvježavanje ekrana.

Tih 120 Hz danas krase samo vrhunske telefone, a omogućuje glatki rad telefona, za razliku od 60 Hz kod kojih se može osjetiti lagano trzanje prikazane slike, prilikom kretanja po ekranu (scrollanje“ odnosno igranja igara. Ekran od 6,67 inča ima fullHD+ rezoluciju, 800 odnosno 1000 nita osvjetljenja, HDR+, a zaštićen je Corning Gorilla Glass Victus staklom.

blank

Straga se također koristi staklo, a Meteorite Gray boja vizualno odaje dojam kao da se radi o brušenom aluminiju. Jasno, površina je glatka kao led, privlači i otiske prstiju, a u pakiranju ćete dobiti i prozirnu zaštitnu masku. Bravo za Xiaomi. Debljina kućišta je 8,8 mm, a masa 203 grama. Podržava IP53 zaštitu od prašine i prskanja vodom.

MIUI 12.5 je temeljen na Android 11 operativnom sustavu, interna memorija od 128 GB nije proširiva karticama, ali možete kupiti i verziju s 256 GB memorije. Padajući izbornik s glavnim postavkama podsjeća nas djelomično na Apple iOS sustav, ali nije prekopiran nego samo podsjeća. I jako je funkcionalan u toj formi. Kao i kompletan Xiaomi 11T – zaista funkcionalan i iskoristiv dual SIM pametni telefon.

blank

blank

blank

blank

blank blank blank blank blank blank