TEST Xiaomi 12 Pro: Isprobali smo sve u Beču

blank

U posebnim trenucima uvijek treba uživati, a jedan od takvih je europsko predstavljanje novog Xiaomijevog flagshipa 12 Pro

Kad nešto uzmete u ruku, odmah ćete imati bolji osjećaj nego kada samo gledate. Tako je i nama bilo u Beču, na službenoj europskoj premijeri koju je Xiaomi upriličio za birani broj novinara. Iako smo novi Xiaomi 12 Pro vidjeli na slikama, sve se mijenja kada se uređaj uzme u ruku. Na primjer, masa telefona. 205 grama odaje dojam kvalitete jer znamo da se unutra nalazi puno toga posebnog. Oduševila su nas i ugrađena četiri zvučnika!

Da, više dva više nisu dovoljna jer danas i u donjem cjenovnom segmentu možete pronaći pametni telefon s dva zvučnika. Zvuk netko mora i uštimati, a kod Xiaomija taj posao obavlja Harman Kardon.

blank

Američka tvrtka, koju su 1953. godine osnovali poslovni partneri Sidney Harman i Bernard Kardon (od 2017. u vlasništvu Samsunga), u vrijeme kada mobitel nikome nije bio niti u primisli, postavili su tijekom gotovo sedam desetljeća kriterije koji kod pravih audio fila zazivaju trnce.

Tako je i kod Xiaomija 12 Pro, trenutno najjačeg Xiaomija, u koji je ugrađeno best of the best. Pustili smo glazbu, zatvorili oči i uživali. Dva visokotonca i dva bas zvučnika pokrivaju nevjerojatan zvučni raspon. Slika nam se pojavila u mislima, uz zatvorene oči. Ne treba nam više nikakav Bluetooth zvučnik, a na pravi, veliki audio sustav vrlo rado ćemo spojiti novi Xiaomi i uživati u još više zvuka. Xiaomi je ovime postavio letvicu vrlo visoko.

blank

Ekran prikazuje 68 milijardi boja

Otvaramo oči jer imamo i u što gledati. Kvalitetno finiširano kućište odaje dojam kvalitete, bez ikakvog kompromisa po pitanju uvijanja. Iako je sitno napisano harman/kardon na vrhu metalnog dijela kućišta, pravo oko će to primijeniti.

blank

Primijetiti se može i kvaliteta AMOLED ekrana s LTPO koji na 6,73 inča dijagonale omogućuje 3200 x 1440 piksela, ali ta rezolucija baš i nema smisla u uobičajenom radu telefona. Bit će odlična fullHD+, a ako baš nekoga želite fascinirati ili staviti telefon u VR naočale, tada treba odabrati WQHD+ rezoluciju. Tada ćete imati punih 522 ppi odnosno točkica po inču. Naravno, ekran je zakrivljen, ali nije pretjerano što nam se sviđa. Rubovi oko ekrana su zaista uski, u skladu s vremenom.

Brzina osvježavanja slike postaje sve češća stavka i u povoljnijim cijenom pametnim telefonima. 90 Hz i 120 Hz nudi sve više proizvođača, Xiaomi nije izuzetak. Ali, na svim drugima možete odabrati 60 Hz ili 120 Hz. Neki modeli danas nude i adaptivno postavljanje koje se automatski usklađuje s onim što je na ekranu. Xiaomi je otišao korak dalje te u prilagođenom postavu nudi izbor između 60 Hz, 90 i 120 Hz. Dakle, imate tri izbora, a ne uobičajena dva. Odaberete li automatsko, tada su mogući sljedeći scenariji osvježavanja: 1 Hz/10 Hz/30 Hz/60 Hz/90 Hz/120 Hz.

Ekran zaštićen Corning Gorilla Victus staklom inače briljira u svim situacijama, uz 480 Hz dodira bit će fantastičan za igranje igara jer stopa reakcije na dodir postaje izuzetno bitna. Na danjem svjetlu treba nam što jače osvjetljenje te tipično imamo 1000 nita, ali u određenim situacijama ekran može isporučiti vrhunskih 1500 nita. Osvjetljenje je toliko jako da nam je u zatvorenom prostoru smetalo za oči. Zaista moćno!

Puni se nevjerojatnom brzinom

Sve to troši i jako puno elektrona. Ali, kroz samo nekoliko minuta baterija kapaciteta 4600 mAh se puno kao da je spojena direktno na nuklearnu elektranu Krško. Ipak, Xiaomi ne koristi takvu privilegiju, ali nije niti daleko od toga. U pakiranju (da, u pakiranju) dolazi strujni adapter težak gotovo kao i telefon. Unutra se nalazi sklop koji kombiniranjem struje i napona omogućuje čak 120 W. 20 V i 6 A daju 120 W. U stvarnosti, ako u utičnici imate jak napon, baterija će se napuniti za samo 18 minuta. Podržano je snažno bežično punjenje snagom od 50 W pa će se u tom slučaju baterija napuniti za 42 minute. Pazilo se i na hlađenje baterije dok se puni jer su unutar kućišta smještena tri grafitna lista, uz LiquidCool tehnologiju.

blank

Koliko je punjenje brzo govori i sljedećih nekoliko informacija: od 32 posto do 41 baterija se napunila za 3 minute, a od 32 do 52 posto baterija se napunila za samo 7 minuta. Nakon 17 minuta baterija je bila na 80 posto, na postotku na kojem bi bilo najbolje isključiti telefon iz punjača kako bi se zadržalo zdravlje baterije. Desetak minuta kasnije baterija je bila na 100 posto.

MIUI 13

Zanima nas i kako radi MIUI 13, uz Android 12 i 12 GB radne memorije (koja se po potrebi povećava za dodatna 3 GB koristeći dio interne memorije od 256 GB). Inače, možete birati između 12 GB RAM-a i 8 GB, ali 256 GB uvijek ćete dobiti. Sviđa nam se to, jer obično drugi proizvođači kombiniraju manje radne i manje interne memorije.

Nakon uključivanja telefona dočekala nas je velika nadogradnja od 1,2 GB koju smo instalirali te nastavili uživati u mogućnostima koje Xiaomi 12 Pro nudi. Sam MIUI 13 odlično funkcionira uz trenutno najjači čipset Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm). Radi na taktu do 3 GHz, što je strašno, kad malo bolje razmislite i usporedite to s računalima. Sve je brzo, fluidno i reagira trenutno.

3x 50 megapiksela

Isprobali smo i kameru koja kroz tri stražnja kruga (jedan veliki i dva manja) svjetlo hvata na tri senzora po 50 megapiksela. Rijetko kad telefoni imaju tri ista senzora što se tiče broja megapiksela, ali ne radi se o istim senzorima. Glavni Sonyjev senzor IMX707 je veličine 1/1,28 inča te ima OIS koji dobro dođe za stabilizaciju slike. Širokokutna leća hvata snimke širine do 115 stupnjeva, a treći senzor je telefotood 48 mm ekvivalentne fokalne širine.

blank

Uz klasične foto i video načine Xiaomi nudi gro toga, što će cijeniti oni kojima je snimanje video filmova profesija. Ima tu toga zaista puno, uz kombiniranje raznih efekata te prednje i stražnjih kamera, filmskih efekata. Možete snimiti i super Mjesec. Dio tih stvari je dostupan nakon preuzimanja na telefon.

Želite li dobiti baš super-super fotku, onda treba otići na Više te odabrati 50 megapiksela. U tom se slučaju omogućuje i više zumiranja, više kvalitete, ali i veće zauzeće memorije. Fotka s 50 megapiksela u rezoluciji 8192 x 6144 piksela velika je oko 11 MB dok je standardna fotka u rezoluciji 4096 x 3072 piksela (to je oko 12 megapiksela) te veličine oko 4 MB. Kvaliteta? Oduševljava. Nema zrnatosti, nema šumova niti kad se sve jako zumira.

blank

blank

Novost u seriji Xiaomi 12 je fokus na praćenje objekta (osobe), ali i praćenje oka osobe. Zanimljiva igra je moguća kad snimate dijete koje se stalno kreće, mijenja iznenada smjerove. S razigranom mačkom bi to trebalo biti još zanimljivije. Značajka One-click AI Cinema nudi brojne kreativne opcije za vrhunsko uređivanje videa kao što su Parallel World, Freeze Frame Video i Magic Zoom. Uglavnom, kamera nudi toliko toga da bi se jedna recenzija mogla napisati samo o tome.

 

Recimo i da se video snima u 8K, ukoliko to želite. Nije loše jednog dana pogledati svoje dijete u visokoj rezoluciji, bez obzira što sada nemate 8K televizor. Ali, trebate imati jako puno memorije za 8K video.

Xiaomi 12 Pro dolazi u dvije izvedbe, 8 GB + 256 GB i 12 GB + 256 GB. Preporučena maloprodajna cijena modela 12+256 GB iznosi 8.499 kn.
Xiaomi 12 dolazi u tri izvedbe, 8 GB + 128 GB, 8 GB + 256 GB te 12 GB + 256 GB. Preporučena maloprodajna cijena modela 8+256 GB iznosi 6.999 kn.

Od 1. do 10. travnja 2022. traju prednarudžbe telefona Xiaomi serije 12, a tijekom tog razdoblja dostupna je posebna akcija: kupci pametnih telefona Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12 na poklon dobivaju pametni sat Xiaomi S1 Watch Active, a kupci telefona Xiaomi 12X slušalice Xiaomi Buds 3.

Ne znamo što bismo u ovom trenutku istaknuli kao neki minus kad vidimo toliko toga pozitivnog i dobrog. Dobra nam je i ova siva (Gray) boja, a dostupne su još ljubičasta i predivna plava boja.

blank

blank