TEST Xiaomi 14T Pro: Na korak do premiuma

blank

Malim koracima svaki novi T model donosi sve više unaprjeđenja, što se naročito osjeti ako ne kupujete pametni telefon svake godine

Unatrag nekoliko godina su Xiaomijevi T modeli najbolja vrijednost koju možete dobiti za svoj novac. To više ne znači povoljnu cijenu, kao recimo kod modela Xiaomi 11T jer su od tada u nove modele stigle mnoge premium značajke.

Nekoliko karakteristika je simptomatično za zadnja četiri Xiaomijeva T modela, a to su ekran od 6,67 inča, zatim punjenje iste baterije od 5.000 mah putem žice punjačem od 120 W. Novi Xiaomi 14T Pro donosi ipak i nekoliko bitnih noviteta, a jedan od najbitnijih je podrška za bežično punjenje tako da se novi model može nadopunjavati i bez žice te će uz 50-vatno bežično punjenje baterija do 100% biti napunjena za odličnih 45 minuta.

Putem žice i punjača kojeg ćete morati dodatno kupiti ili koristiti od prethodnog modela baterija se može napuniti za oko 20 minuta – cijena novog punjača snage 120 W je 36 eura. Tehnički podatak za punjenje je 19 minuta, ali uzmite u obzir da se u tom slučaju radi o idealnoj struji i naponu kako bi se u konačnici dobila najveća moguća snaga. Uz 5.000 mah sati Xiaomi 14T Pro će poprilično dugo izdržati s jednim punjenjem.

blank

Idemo sada na ekran od 6,67 inča u fullHD+ rezoluciji. On podržava 144 Hz stopu osvježavanja i u tom slučaju će se očekivano baterija više trošiti tako da se u tom načinu telefon treba koristiti samo kada je zaista to potrebno, a to je najčešće u gaming načinu rada.

Korisnik na izborima samo dva načina rada, kada se koristi 144 Hz te prilagođeni u kojem može birati između 60 ili maksimalnih 144 Hz. Dakle, moguće je zaključati brzinu osvježavanja na 60 Hz i tako dobiti poprilično duže trajanje baterije, ali je moguće odabrati i prilagođeno kada telefon sam odlučuje koliko će stopu osvježavanja koristiti.

blank

Istaknuo bih kod AMOLED ekrana i veliku maksimalnu svjetlinu od 4.000 kandela što će poprilično poboljšati vidljivost na jakom svjetlu kao i HDR sadržaj, a prethodnik Xiaomi 13T Pro nudio je maksimalnih 2600 kandela.

Treba reći kako oba ekrana ne isporučuju cijelo vrijeme tu jakost osvjetljenja tako da će se samo u vršnom trenutku dobiti spomenutih 4.000 kandela a uobičajeno će telefon omogućavati do 1.600 kandela.

AMOLED tehnologija ekrana jamči vjerne dobre boje i zaista je ugodno gledati u taj ekran, a u postavkama se mogu odabrati sve one klasične stvari koje inače današnji Android telefoni omogućuju.

Na novom je modelu nešto povećan radni takt procesora na 3,4 GHz, a radi se o Mediatek Dimensity 9300+ čipsetu na 4 nanometarskom tehnološkom procesu izrade dok je prethodnik također s osam procesorskih jezgri radio na najviše 3,35 GHz. Prednost novije verzije chipseta će se najviše primijetiti u igrama, ali i pri intenzivnijim zadacima kada koristimo veći broj aplikacija u pozadini.

Novi model iz Xiaomija dolazi s 512 GB memorije dok je radna memorija 12 GB RAM-a. Dakle, ovdje govorimo o visokim performansama koje omogućava ovakav memorijski postav. Nema proširenja memorije kao niti kod prethodnika, a zadržana je IP68 zaštita od prašine i vode tako da se može potopiti u slatku vodu do 2 m dubine u trajanju do 30 minuta. Budite oprezni i nemojte s telefonom ići u slanu vodu.

Pogledam li dizajn prethodnih modela 11T Pro, 12T Pro i 13T Pro primjetno je kako svaki model ima na stražnjoj strani drugačiji dizajn kamere. Sada se kod novog modela ističu četiri simetrična kruga unutar kojih se nalaze senzori – glavni senzor od 50 megapiksela na sebi ima i optičku stabilizaciju slike.

blank

Taj glavni senzor je novi veličine 1/1,31 inča i nešto sitno je manji nego u prethodniku, a telefoto kamera od 50 megapiksela sada omogućuje nešto veći optički zoom od 2,6 puta. Treći senzor od 12 megapiksela je širokokutni i on nije mijenjan.

Xiaomi već nekoliko godina surađuje s njemačkim proizvođačem Leica tako da i ovaj model ima kvalitetne leće, što poprilično utječe na kvalitetu fotografija i videa. Kad već spominjem video treba reći kako se nudi i najveća rezolucija od 8K uz 24 ili 30 fps.

U postavkama je moguće birati između 50 megapiksela ili 12 megapiksela pa ako se isti detalj snimi uz 12 megapiksela tada mi je fotografija bila od 8 MB, a kada sam snimio s 50 MP tada je isti kadar zauzimao 21 MB.

blank

Za svaku se fotografiju ispisuju i podaci tako da se može vidjeti koliki je bio otvor blende te ISO kao i kolika je bila žarišna duljina. Pri zumiranju detalja snimljena veća fotografija će omogućiti nešto malo veće zumiranje, ali ne previše tako da u tom slučaju nećete previše profitirati od veće megapikselaže.

U većini situacija su me se fotografije jako dojmile i kamera se dobro bori sa pozadinskim svjetlom ili suncem, poprilično su vjerne boje tako da nisu prenaglašene. Isprobao sam i noćnu fotografiranje na istom kadru i u takvoj situaciji će kamera poprilično pojačati svjetlinu tako da mnoge stvari koje nećemo vidjeti sa svojim očima moći ćemo vidjeti na ekranu telefona.

Pri noćnim fotografijama se ne pojačava previše kontrast tako da nema primjetnog šuma kakav smo znali primjećivati posljednjih godina na pametnim telefonima. Ako bih iz snimljenih fotografija tražio najlošiji detalj to bi bilo pri makro snimanju kada ipak s udaljenosti od nekoliko centimetara nedostaje oštrine.

blank blank

blank blank

blank blank blank blank blank blank blank blank

Na prednjoj strani unutar rupice ekrana nalazi se senzor od 32 megapiksela dok je prethodnik imao senzor od 20 megapiksela i omogućavao samo fullHD video pri 30 fps, a novi senzor od 32 MP snima i u 4K rezoluciji te u fullHD uz 60 fps.

Snimao sam selfie fotografije s puno svijetla u pozadini i u trenutku snimanja se činilo kako fotografija baš i neće ispasti nešto jako dobra, ali nakon okidanja sve je popravljeno i dobio sam zaista jako dobar rezultat.

blank

Vjerojatno u svemu tome pomaže i umjetna inteligencija, a u radu s fotografijama moguće je koristiti i različite alate poput AI Eraser Pro za uklanjanje predmeta i slika te AI film za uređivanje videa. Titan plava boja kućišta skriva još puno toga, a Xiaomi 14T Pro je dostupan i u titan crnoj boji.

Kad već spominjem umetnu inteligenciju treba spomenuti i Google Gemini koji putem chata korisnicima pruža pomoć pri pisanju, učenju i planiranju, a praktična je i „zaokruži za pretraživanje“ značajka koja omogućuje da se bilo što što se nalazi na ekranu može pretraživati putem interneta. Moguće je koristiti i neke druge značajke poput transkripcije govora u tekst te sažetaka.

blank

Iako se radi o telefonu srednje klase u većini stvari govorimo o premium detaljima koji ozbiljno impresioniraju tako da je Xiaomiju 14T Pro poprilično teško pronaći neki minus ili nedostatak jer je i elegantno dizajniran. Ima odličan ekran te je dobar i za gaming, a sve prati poprilično velika baterija i snažno punjenje.

Na nasljedniku Xiaomi 15T Pro vjerojatno možemo očekivati optičku stabilizaciju i na telefoto kameri za zumiranje, što je detalj koji bi možda mogao biti minus na aktualnom modelu jer je potrebno poprilično mirno držati mobitel u ruci kada se snima s optičkim zumom.

Hyper OS 2.0 kojeg sam već instalirao na Xiaomi 14T Pro optimizira upravljanje memorijom te bolje povezivanje između različitih Xiaomi uređaja, a omogućuje i napredne AI funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva. Cijena za Xiaomi 14T Pro s 12 + 512 GB je 899 eura (ožujak 2025.).

blank blank

blank blank blank blank